ad
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 30

Thread: Οι παρεμβάσεις του ΣΜΕΔ για τον υποτιτλισμό (Αρχικός τίτλος: Αμάν πια!)

Junior Member

Οι παρεμβάσεις του ΣΜΕΔ για τον υποτιτλισμό (Αρχικός τίτλος: Αμάν πια!)

Καλησπέρα,
    είμαι νέο μέλος (και μπορεί να έχει αναφερθεί και στο παρελθόν το συγκεκριμένο ζήτημα).
    Είμαι μια φτωχή πλην τίμια υποτιτλίστρια...βγάζω τα ματάκια μου για να κάνω μετάφραση και χρονισμό...λόγω των αμοιβών είμαι αναγκασμένη να έχω δύο εταιρίες για να τα βγάλω πέρα...μερικές φορες από την πίεση της δουλειάς δεν έχω χρόνο για μένα!Χώρια η έρευνα που χρειάζεται σε μερικά ντοκυμαντέρ γιατί δεν γίνεται να είμαι κάτοικος της Νομανσλάνδης! Αν και ειλικρινά τελευταία το έχω σκεφτει.
    Είναι άδικο να βγάζουμε τόση δουλειά και να μην πληρωνόμαστε κάθε μήνα...μπορεί να συμβαίνει μόνο σε μένα...δηλαδή ειλικρινά έχω βαρεθεί να ακούω "περιμένουμε να μας δώσουν ημερομηνία πληρωμής". 'Εχω έξοδα...και κάθομαι και περιμένω...Γιατί πρέπει η πληρωμή να γίνεται κάθε δύο-τρεις μήνες; Ενδιάμεσα να ζούμε με αέρα κοπανιστό;

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Λίλιθ, καλώς όρισες στην παρέα μας!

Όπως σωστά υποθέτεις, ανάλογοι προβληματισμοί μας έχουν απασχολήσει πολύ --και έντονα-- και στο παρελθόν. Γι' αυτό, μη θεωρήσεις αδιαφορία ή σνομπισμό ότι πολλά μέλη μπορεί να μην έχουν να προσθέσουν κάτι νεότερο ή περισσότερο.

Δες, για παράδειγμα, μερικές παρόμοιες συζητήσεις που έχουν γίνει σχετικά πρόσφατα:

Αντί να φτιάξουν οι άλλες εταιρείες, χαλάει κι η Softitler
    Λογοτεχνική μετάφραση & οικονομική κρίση
    Οι αμοιβές στο χώρο της μετάφρασης
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Senior Member Marinos's Avatar
    Καλωσόρισες! Αν θες δες κι αυτό και με την ευκαιρία γνώρισε και το Σύλλογο Μεταφραστών, Επιμελητών και Διορθωτών.
    Με βρίσκετε και εδώ.

Senior Member rogne's Avatar
    Και μαζεμένες οι παρεμβάσεις του ΣΜΕΔ για τον υποτιτλισμό, εδώ.

Οι συνάδελφοι υποτιτλιστές στον Σύλλογο επιβεβαιώνουν πάντως ότι η κατάσταση στον χώρο, ιδίως για τους νεότερους, έχει γίνει πλέον ανυπόφορη. Επειδή ωστόσο δεν είναι δα και αμέτρητες οι εταιρείες υποτιτλισμού που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα, νομίζω ότι το πεδίο είναι ίσως πιο πρόσφορο για διεκδικήσεις - που θα πρέπει δυστυχώς να ξεκινήσουν από τα στοιχειώδη - σε σύγκριση π.χ. με τον αχανή χώρο των μεταφραστικών γραφείων ή των εκδοτικών οίκων. Για κάτι τέτοιο, βέβαια, θα χρειαστούν συγκεκριμένες καταγγελίες. Η συλλογική κάλυψη υπάρχει, οπότε...

Junior Member evgenia's Avatar
    Μόλις διάβασα τις συζητήσεις που έχουν γίνει στο φόρουμ για το καυτό θέμα των οικονομικών αποδοχών και μπορώ να πω ότι απογοητεύτηκα πλήρως από την κατάσταση.
    Εδώ και μερικούς μήνες έχω ξεκινήσει να σπουδάζω σε μια σχολή μετάφρασης (δεν ξέρω αν πρέπει ν' αναφέρω ποια....οπότε δεν το κάνω) και οφείλω να πω ότι ξεκινάω με όνειρα και προσδοκίες...
    Βλέπω ότι υπάρχει μεγάλη πικρία απ' όλους τους μεταφραστές και υποτιτλιστές...έχω διαβάσει σε διάφορα μπλογκ και άλλα φορουμ το τι γίνεται στον χώρο...
    Κι αυτό που με στενοχωρεί περισσότερο είναι ότι άνθρωποι που ασχολούνται μ' ένα επάγγελμα που χρειάζεται πάθος, εμμονή και τεράστιες δόσεις μαζοχισμού (με την καλή έννοια!), δεν διεκδικούν οργανωμένα με παρόμοιο πάθος κι εμμονή το δικαίωμα τους σε άμεσες και αξιοπρεπείς αμοιβές...
    Ολ' αυτά τα λέω με όλο το θάρρος που μπορεί να έχω νεοεισερχόμενη στον χώρο....
    Common European thought is the fruit of the immense toil of translators. Without translators, Europe would not exist; translators are more important than members of the European Parliament. —Milan Kundera.

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Quote Originally Posted by rogne View Post
    Για κάτι τέτοιο, βέβαια, θα χρειαστούν συγκεκριμένες καταγγελίες.
    Όπως και προσωπική εκτίμηση σχετικά με τις τιμές, και σχετική διαπραγμάτευσή τους σε προσωπικό επίπεδο, φαντάζομαι.
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Όπως και προσωπική εκτίμηση σχετικά με τις τιμές, και σχετική διαπραγμάτευσή τους σε προσωπικό επίπεδο, φαντάζομαι.
    Αυτό εξυπακούεται, αλλά μάλλον δεν μιλάμε για το ίδιο πράγμα: τι σχέση έχει η προσωπική εκτίμηση/διαπραγμάτευση για τις τιμές όταν είσαι απλήρωτος/η δύο, τρεις, πέντε, επτά, έντεκα μήνες, επειδή έτσι (αποφάσισε ότι) βολεύεται καλύτερα η εταιρεία ή ο εκδοτικός οίκος; Σε τέτοιες περιπτώσεις, η εκτίμηση και η διαπραγμάτευση έχουν γίνει και καταλήξει προ πολλού - στο τέλος όμως ...φέσι. Τότε δεν σου μένει παρά να καταγγείλεις την κατάσταση, να τη δημοσιοποιήσεις και στο τέλος (αν αντέχεις) να κινηθείς και νομικά. Στα δύο πρώτα, τουλάχιστον, η συλλογική δράση ξεπερνά τον σκόπελο της επώνυμης καταγγελίας και σπάει αυτή την ομερτά που έρχεται γάντι στους κακοπληρωτές και τους επιτρέπει να συνεχίζουν κατά βούληση να φεσώνουν.

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Εννοώ ότι ενώ κάποιος μπορεί να καταγγέλλει την εκμετάλλευση, την ίδια ώρα κάποιος άλλος θα δέχεται να τον αντικαταστήσει με τους ίδιους όρους. Έτσι, ο ένας ακυρώνει τις ενέργειες του άλλου. Όταν λοιπόν αυτός ο δεύτερος θα έρθει να καταγγείλει, θα έχει ήδη κάνει τη ζημιά μεγαλύτερη.

Άσε που, κατά τη γνώμη μου, η καταγγελία πρέπει να γίνεται όταν η καθυστέρηση στην πληρωμή είναι μικρή, διότι όταν κανείς έχει να πληρωθεί 7 ή 8 μήνες αλλά παρ' όλ' αυτά συνεχίζει να δουλεύει, χωρίς να έχει παράλληλα εισροή χρημάτων, κάνει ο ίδιος κακό στον εαυτό του.

Η καταγγελία, δηλαδή, για μένα, είναι ενέργεια που γίνεται σε δεύτερο επίπεδο, όχι σε πρώτο.

Αυτή ωστόσο είναι μονάχα η δική μου άποψη, που δε νομίζω να βρίσκει και πολύ κόσμο σύμφωνο.
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Αναθερμαίνω το νήμα απλώς για να παραπέμψω στο τελευταίο κείμενο του ΣΜΕΔ για την κατάσταση στον χώρο του υποτιτλισμού σήμερα. (Το κάλεσμα για καταγγελίες συνεχίζει να ισχύει, εννοείται.)

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Το διάβασα το κείμενο, αλλά έχω κάποιες απορίες.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Page 1 of 3 1 2 3 LastLast