limited or no connectivity

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ξαφνικά σήμερα είχα το εξής πρόβλημα με το λάπτοπ που χρησιμοποιώ στο σεμινάριό μου:
Ενώ βλέπει το ασύρματο δίκτυο, και μάλιστα με εξαιρετικό σήμα, όταν πάω να συνδεθώ, μου βγάζει limited or no connectivity.

Προσπάθησα να λύσω το πρόβλημα, συνδέοντας το λάπτοπ μέσω ethernet cable με το μόντεμ, και μου έβγαλε πάλι το ίδιο μήνυμα: limited or no connectivity.

Προσπάθησα με το repair, τίποτα. Έσβησα το μόντεμ και το άναψα πάλι, τίποτα. Έκανα restart το κομπιούτερ μου, τίποτα. Μόλις γύρισα στο σπίτι, το λάπτοπ συνδέθηκε κανονικά με το δίκτυο του σπιτιού.

Τι λέτε να συμβαίνει;
 
Πιθανόν να επιτρέπεται να συνδεθούν μόνο μηχανήματα με διευθύνσεις MAC που έχει ορίσει ο διαχειριστής του συγκεκριμένου δικτύου.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όχι, πρόκειται για το εργαστήριο της σχολής, και συνδέομαι με το ίδιο δίκτυο εδώ και χρόνια.
 
Κόλλησε ο πάροχος. Το έπαθα κι εγώ προχθές ακριβώς το ίδιο και η μόνη λύση ήταν να καλέσω τον πάροχο. Αυτοί μου είπαν να σβήσω το μόντεμ και μετά αφού κάτι έκαναν, το ξανάναψα και δούλευε κανονικά.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το εργαστήριο περιέχει άλλα εννέα κομπιούτερ που συνδέονται κανονικά στο δίκτυο.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το μυστήριο πυκνώνει. Αυτή τη στιγμή έχω συνδεθεί με το δεύτερο δίκτυο της σχολής, με την εξής πρωτοτυπία: Η πληροφορία που έχω από το κομπιούτερ μου είναι ότι δεν είμαι συνδεδεμένη σε κανένα δίκτυο! Η σύνδεση είναι φανερή εκ των πραγμάτων βέβαια. Τρελά πράγματα!
 
Αγιασμό, αγιασμό -αυτά τα σύνεργα θα μας κάνουν να πιστέψουμε ξανά στη μαγεία...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Και μόλις μπήκα στο εργαστήριο, γιατί προηγουμένως ήμουν απ' έξω μέχρι ν' ανοίξει η πόρτα, συνδέθηκα κανονικά με το δίκτυο του εργαστηρίου, σαν να μην υπήρξε ποτέ το πρόβλημα.

Είχα ήδη διαβάσει ότι η λύση σ' αυτά τα πράγματα είναι να αποσυνδέσεις το σύστημα για αρκετή ώρα, όχι να κάνεις απλό ριστάρτ.
 

SBE

¥
"Αρκετή ώρα" σημαινει μέχρι να αποφορτιστούν οι πυκνωτές, που συνήθως γίνεται σε ένα πεντάλεπτο.
Αφού λύθηκε το πρόβλημα προς το παρόν, όλα καλά.
 
Top