Η 'νεοελληνική κοινή' σε νόμο του 2011

Δεν είναι query, αλλά πού να το βάλω; σίγουρα "πρόβλημα της ελληνικής γλώσσας", για μένα, είναι. Διάβασα το προσχέδιο του νόμου για την «ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ. ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΩΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΩΝ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΚΑΙ ΑΣΚΗΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ», και έφριξα. Δεν είναι ελληνικά αυτά. Σύνταξη καθαρεύουσας και μορφολογία γεμάτη μούχλα. Το αποτέλεσμα, αηδέστερο από την παλιά "ξύλινη δημοτική", ιδιαίτερα στη δεύτερη παράγραφο (όχι πως η πρώτη πάει πίσω).

1. Η απαίτηση προηγούμενης διοικητικής αδείας για την άσκηση επαγγέλματος, πέραν εκείνων για τα οποία διαλαμβάνεται ρύθμιση στο Κεφάλαιο Β’ του παρόντος, όταν η χορήγηση της αδείας αυτής συναρτάται προς την, αντικειμενικώς διαπιστούμενη κατά δεσμία αρμοδιότητα, συνδρομή νομίμων προϋποθέσεων, παύει να ισχύει μετά πάροδο τεσσάρων (4) μηνών από την δημοσίευση του παρόντος. Από το χρονικό εκείνο σημείο, και με την επιφύλαξη των οριζομένων στο επόμενο εδάφιο, το επάγγελμα ασκείται ελευθέρως μετά πάροδο τριμήνου από την αναγγελία ενάρξεως ασκήσεώς του, συνοδευόμενη από τα νόμιμα δικαιολογητικά για την πιστοποίηση της συνδρομής των νομίμων προϋποθέσεων, στην κατά τις ισχύουσες στο χρονικό εκείνο σημείο διατάξεις αρμόδια προς αδειοδότηση διοικητική αρχή. Η αρχή αυτή δύναται, εντός τριών μηνών από την λήψη της αναγγελίας, να απαγορεύσει την άσκησή του επαγγέλματος, στην περίπτωση που δεν συγκεντρώνονται οι νόμιμες προϋποθέσεις προς τούτο ή δεν προκύπτει η συνδρομή τους από τα υποβληθέντα στοιχεία.

Έννομες συνέπειες που προβλέπονται στο νόμο επερχόμενες ή επιβαλλόμενες με διοικητική πράξη ή δικαστική απόφαση, στην περίπτωση ασκήσεως επαγγέλματος χωρίς τη λήψη της απαιτουμένης προς τούτο διοικητικής αδείας, νοούνται μετά πάροδο τεσσάρων (4) μηνών από τη δημοσίευση του παρόντος συναπτόμενες προς την έναρξη ασκήσεως επαγγέλματος χωρίς προηγούμενη αναγγελία περί τούτου στην αρμόδια διοικητική αρχή και επακόλουθη αναμονή επί τρίμηνο, καθώς και προς την άσκηση του επαγγέλματος παρά τη διατύπωση προς τούτο απαγορεύσεως από την αρμόδια διοικητική αρχή.


Μπορεί να μη λέω τίποτα καινούργιο, αλλά δε δικαιούμαστε βρ' αδερφέ, 35 χρόνια μετά την καθιέρωση της δημοτικής, κάτι καλύτερο; κάποια στοιχειώδη πρόοδο, στα γλωσσικά έστω, αφού σ' όλα τα άλλα έχουμε γυρίσει πενήντα χρόνια πίσω; Ή κι εδώ μας πιέζει η τρόικα να γράφουμε έτσι; :eek:
 

daeman

Administrator
Staff member
Άθλιο, να στραμπουλάς τη γλώσσα για να το διαβάσεις και το μυαλό για να το κατανοήσεις.
Και δεν είμαι καθόλου βέβαιος ότι αυτοί που έγραψαν τέτοιο έκτρωμα θα το καταλάβουν αν το ξαναδιαβάσουν.

Αν τα νομικά κείμενα ήταν κατανοητά από εμάς τους μη κοινωνούς της υψίστης του νόμου γνώσης και γλώσσης, αρκετοί νομικοί θα πήγαιναν για βρούβες, ενώ έτσι...
 

nickel

Administrator
Staff member
Στη Βουλή, στο Πρώτο Τμήμα Νομοτεχνικής Επεξεργασίας Νομοσχεδίων και Προτάσεων Νόμων, θα μπορούσαν να έχουν κι έναν φιλόλογο που θα πασχίζει να παντρεύει τη νομική ακρίβεια με τη γλώσσα που αναπνέει. Ας βάλουν κάποιον να ιδρώνει εκεί, παρά να ιδρώνει μετά κόσμος και κοσμάκης προσπαθώντας να καταλάβει.

http://www.hellenicparliament.gr/Di...-Ypiresia/A-Diefthynsi-Epistimonikon-Meleton/
 
Το πρόβλημα αυτού του άθλιου νομοσχεδίου δεν είναι το αρχαΐζον της γλώσσας και της σύνταξής της, αλλά απλούστατα το ότι είναι γραμμένο σε άθλια ελληνικά, βρίθει γραμματικών και συντακτικών λαθών και η ασάφεια είναι το βασικό χαρακτηριστικό του. Βέβαια το ψάρι βρομάει απ' το κεφάλι: ο πομπώδης κι ανόητος τίτλος του προμηνύει αυτό που θα ακολουθήσει.

ΥΓ: Μην είστε σίγουροι ότι φταίει κάποιος νομικός για αυτό το αίσχος (οι συναπτόμενες συνέπειες είναι το αγαπημένο μου:) ). Μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι τα τελευταία 10 χρόνια υπήρξαν αρκετά νομοσχέδια που δεν συντάχθηκαν από νομικούς (κάποια απ' αυτά μάλιστα δεν τα κοίταξε ποτέ μάτι νομικού).
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Προσυπογράφω στα λεγόμενα του αποπάνω κυρίου. Μπορεί οι περισσότεροι δικηγόροι, ιδίως της παλιάς σχολής, να γράφουν κείμενα με περίπλοκη σύνταξη, συνήθως όμως δεν κάνουν γραμματικά λάθη. Επίσης, έχω να καταθέσω πολύ δυσάρεστες εμπειρίες μου με κείμενα που απευθύνονταν σε δημόσιους οργανισμούς κτλ Μου διόρθωναν τα κείμενά μου και τα έκαναν έτσι όπως βλέπετε το παραπάνω.

Για να μη θυμηθώ τότε που δούλευα για την ένδοξη ΕΛ.ΑΣ. προ Ολυμπιακών, και άκουγα κάτι φριχτά του τύπου «δεν τον τσάκωσαν, καίτοι θα μπορούσαν». Αυτά τα καίτοι και τα ήτοι πήγαιναν σύννεφο.
 

crystal

Moderator
Για να μη θυμηθώ τότε που δούλευα για την ένδοξη ΕΛ.ΑΣ. προ Ολυμπιακών, και άκουγα κάτι φριχτά του τύπου «δεν τον τσάκωσαν, καίτοι θα μπορούσαν». Αυτά τα καίτοι και τα ήτοι πήγαιναν σύννεφο.

Αυτό μου θύμισε το θρυλικό "εωράκαμεν τους ληστάς..." :D
 
Top