Πρόβλημα (;) με εξωτερικό σκληρό

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καλημέρα σε όλους,
φαίνεται ότι έχω ένα πρόβλημα με το εξωτερικό δίσκο μου. Να πω κατ' αρχάς ότι τον χρησιμοποιώ για μπακάπ (με αυτό το πρόγραμμα). Το πρόβλημά μου είναι το εξής: τις 3 τελευταίες μέρες που προσπαθώ να πάρω μπακάπ με το πρόγραμμα, αυτό δεν ολοκληρώνεται ποτέ, καθώς ο δίσκος φαίνεται γεμάτος.

Να του κάνω ένα φορμάτ, μήπως; Επίσης, ποιο freeware θα προτείνατε για το σκοπό αυτό, δηλαδή το μπακάπ της δουλειάς μου;

Μιλ μερσί!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Για μένα, έχει φανεί πολύ βολικό μέχρι τώρα το GoodSync. Το Pro δεν είναι δωρεάν, αλλά δεν στοιχίζει πολύ. Όποτε το θυμηθώ, δηλαδή περίπου 2-3 φορές τη βδομάδα, του ζητάω να συγκρίνει τα αρχεία σε εκείνους τους φακέλους που δουλεύω καθημερινά, δηλαδή Current Projects και Outlook Express Messages. Η σύγκριση ολοκληρώνεται σε μερικά δευτερόλεπτα. Μετά πατάω το Sync, και συγχρονίζει τα αρχεία του backup, σε λιγότερο από ένα λεπτό. Αν αποκτήσεις τη συνήθεια να το κάνεις αυτό κάθε μέρα, η διαδικασία θα κρατάει ακόμα λιγότερο, γιατί θα βρίσκει λιγότερες διαφορές. Όταν τελειώνω ένα project, φεύγει από τον φάκελο Current Projects και πάει στο γενικό μου αρχείο, γι' αυτό, εννοείται, κάνω και γενικότερο backup του φακέλου My Documents, πιο αραιά, όμως.

Δεν λειτουργεί συνέχεια όπως το Genie, το οποίο τρώει τεράστιο μέρος της μνήμης και επιβραδύνει σημαντικά τον υπολογιστή. Το Genie το απεγκατέστησα πριν περάσει ένα 24ωρο από την ώρα που το εγκατέστησα δοκιμαστικά.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ωραία. Τότε αν το πετάξω, είμαι οκ. Τι θα γίνει όμως με το σκληρό μου; Είναι χιλιάρης και φαίνεται ότι είναι όλος (!) γεμάτος, ενώ ο σκληρός του πισί μου είναι πεντακοσάρης και είναι γεμάτος μόνο κατά τα δύο τρίτα. Να του κάνω, λες, ένα φορμάτ;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αυτή είναι η λογική του Genie, κρατάει backup όλου του σκληρού δίσκου, ενώ στην πραγματικότητα, αυτό που θα σου λείψει αν γίνει κάποια καταστροφή είναι μόνο τα αρχεία σου, όχι το λειτουργικό και τα άλλα προγράμματα. Το GoodSyc είναι πανάλαφρο και σε βοηθάει να κρατάς μόνο αυτά που είναι πραγματικά πολύτιμα για σένα.
Εγώ στη θέση σου θα έκανα φορμάτ, θα πετούσα το Genie και θα ξεκινούσα ένα νέο backup μόνο με τα δικά μου αρχεία, όχι με τα αρχεία του υπολογιστή.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Και όχι τίποτ' άλλο, αλλά έχω τρελαθεί: εκεί που νόμιζα ότι έχω μπακάπ, τσουπ! Δεν παίρνει τίποτα ξαφνικά. Πάω για φορμάτ.
Ευχαριστώ πολύ!

Έντιτ: ποιο να κατεβάσω από εδώ;
 

parcalan

New member
Πριν προχωρήσεις σε τόσο δραστικές λύσεις, βλέπε φορμάτ, γιατί δεν κάνεις πρώτα ένα chkdsk X:/f όπου Χ = το όνομα του εξωτερικού σου δίσκου, π.χ. D, E, F.
Πιθανότερη αιτία του προβλήματός σου είναι κάποια στιγμιαία διακοπή του ρεύματος, δεν ξέρω αν έχεις UPS.
Όταν έχω κάποιο παρόμοιο πρόβλημα, βοηθάει να κλείνω το PC, και με κλειστό το PC να βγάζω και μετά 1-2 sec να ξαναβάζω το βύσμα τροφοδοσίας του εξωτερικού δίσκου για να τον υποχρεώσω να μπουτάρει και να κάνει τα self-check του και μετά από ~10 sec να ξαναξεκινάω το PC. Συνήθως έτσι λύνονται όλα τα προβλήματα. Τυχόν υπόλοιπα προβλήματα λύνονται με ένα chkdsk: X/f, βλέπε παραπάνω.
Ελπίζω να ξέρεις να τρέχεις το chkdsk
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Ναι, πριν από τις δραστικές λύσεις πρέπει να δοκιμαστούν οι πρακτικές λύσεις για τους τζαναμπέτηδες εξωτερικούς σκληρούς. Όταν βεβαιωθείς ότι το πρόγραμμά σου γέμισε το δίσκο, επειδή έχεις κανονίσει να αντιγράφει τα πάντα πολλαπλώς (δηλ. να μη σβήνει παλιότερα), μπορείς να κάνεις καθάρισμα των παλιότερων αντιγράφων. Αλλά η λύση της Αλεξάνδρας με το GoodSync είναι μια καλή λύση.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όταν βεβαιωθείς ότι το πρόγραμμά σου γέμισε το δίσκο, επειδή έχεις κανονίσει να αντιγράφει τα πάντα πολλαπλώς (δηλ. να μη σβήνει παλιότερα), μπορείς να κάνεις καθάρισμα των παλιότερων αντιγράφων.
Ακόμα και το σβήσιμο αυτών των αρχείων χρειάζεται ΠΟΛΥ χρόνο, δεν γίνεται γρήγορα. Όταν απεγκατέστησα το Genie, πήγα στον εξωτερικό σκληρό και έσβησα τα αρχεία που είχε κρατήσει για backup, και πραγματικά εκνευρίστηκα μέχρι να φύγουν όλα, γιατί ήταν όλο το περιεχόμενο του σκληρού μου δίσκου.
 
Άσχετο με το κυρίως θέμα του νήματος, αλλά οφείλω ευγνωμοσύνη στην Αλεξάνδρα που με ξεστράβωσε αναφορικά με το GoodSync. Άψογο.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Κι εγώ να ευχαριστήσω επίσης. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι βολικό από πολλές απόψεις. Π.χ., έχω ένα στικάκι με το οποίο περιφέρω αρχεία και τα δουλεύω σε άλλους υπολογιστές. Το στικάκι έχει μέσα φακέλους, που έχουν τις ίδιες ονομασίες με τους φακέλους στο σκληρό μου. Τώρα πια, δεν έχω άγχος να θυμάμαι πού έχω δουλέψει και ποιο είναι το πιο καινούριο αρχείο. Τα βάζω στο GoodSync και τα αρχεία συγχρονίζονται αμφίδρομα!

Α, και μην ξεχάσω: έχει μια ρύθμιση για αυτόματο μπακάπ όταν κλείνεις τον υπολογιστή σου.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Χτες πέρασα μια τρομάρα, επειδή ο υπολογιστής μου μετά από υποχρεωτικό ριστάρτ δεν άναβε. Έχει τα χάλια του, μια και έχω πολλά χρόνια να τον ανακαινίσω, έστω και με ένα φορμάτ. Τέλος πάντων, αφού με τα πολλά άναψε, και επειδή είχα μεγάλο άγχος ήταν ότι θα αναγκαζόμουν να κάνω από την αρχή δουλειά που μου είχε πάρει γύρω στις τρεις μέρες, πρόσθεσα την εξής ρύθμιση στο GoodSync:
Αντέγραψα τον φάκελο με τα Current Projects στο Dropbox και ρύθμισα το GoodSync να κάνει κάθε πέντε λεπτά συγχρονισμό μεταξύ source και target. Δεδομένου ότι αυτός ο συγχρονισμός είναι μηδαμινού μεγέθους -ένα document πάνω στο οποίο δουλεύω εκείνη τη στιγμή- εκτελείται στο μπακγκράουντ και δεν με ενοχλεί καθόλου, ούτε χρειάζεται να θυμηθώ να το κάνω εγώ. Ό,τι κι αν πάθει το κομπιούτερ μου, τα τρέχοντα αρχεία μου δεν τα χάνω. Και μπορώ να έχω και πρόσβαση σ' αυτά μέσω Dropbox όπου κι αν βρεθώ.
 
Top