απεγνωσμένος / απελπισμένος

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κάπου το έχω ξανασυζητήσει σίγουρα, αλλά δεν το βρίσκω*. Τελευταία πολύ συχνά ακούω και βλέπω γραμμένο "είμαι απεγνωσμένος". Οι δικές μου φτωχές γνώσεις λένε αυτό που λέει το ΛΚΝ, δηλαδή απεγνωσμένη ενέργεια, απεγνωσμένη προσπάθεια, όχι απεγνωσμένος άνθρωπος. Ο άνθρωπος βρίσκεται σε απόγνωση ή αλλιώς είναι απελπισμένος.
απεγνωσμένος -η -ο [apeγnozménos] E3 : για ενέργεια που γίνεται, συνήθ. χωρίς ελπίδα επιτυχίας, από κπ. που βρίσκεται σε απόγνωση: Έκανε απεγνωσμένες προσπάθειες. ~ αγώνας. H αντίστασή τους ήταν απεγνωσμένη. απεγνωσμένα EΠIPP. [λόγ. < ελνστ. ἀπεγνωσμένος μππ. του αρχ. ἀπογιγνώσκω]
απελπισμένος -η -ο [apelpizménos] E3 μππ. του απελπίζω : 1.που έχει χάσει κάθε ελπίδα, που βρίσκεται σε κατάσταση απελπισίας, που αισθάνεται απελπισία: Eίναι ~ με τις δουλειές του. Eίναι απελπισμένη από τις αταξίες του. 2. που είναι εκδήλωση απελπισμένου ανθρώπου: Έκανε μια τελευταία απελπισμένη προσπάθεια. απελπισμένα EΠIPP: Φώναζε / ικέτευε ~. [μππ. του απελπίζω]

*Το βρήκα τελικά πού έχει ξαναγίνει αυτή η συζήτηση: σ' ένα φόρουμ όπου συζητούν μερικοί χρήστες, που γιορτάζουν όλοι του Αγίου Banned, με τους ιδιοκτήτες του φόρουμ, που γιορτάζουν άλλες μέρες.
 
Για την τρέχουσα χρήση όμως συμφωνώ απολύτως με την Αλεξάνδρα.
 
Κι εγώ συμφωνώ, απλώς υπαινίσσομαι ότι το θέμα είναι ανοιχτό, με την έννοια ότι οι σημασίες είναι ταυτόσημες και άρα είναι θέμα λεξιλογίου. Έχουμε δύο οικογένειες:

απελπισία, απελπίζομαι, απελπισμένος, άπελπις
και
απόγνωση, -------------, απεγνωσμένος

Είναι σαφές ότι η πρώτη κυριαρχεί, είναι πιο συχνή, τρέχουσα, 'λαϊκή'. Ως προς τις μετοχές, λέμε συνήθως 'είμαι απελπισμένος', 'έκανε απελπισμένες/απέλπιδες προσπάθειες', και έκανε 'απεγνωσμένες προσπάθειες'. Θεωρώ ότι το να επεκταθεί η χρήση και προς το 'είμαι απεγνωσμένος' είναι πιθανό και πάντως όχι αθέμιτο. Είναι καθαρά θέμα χρήσης, και η χρήση αλλάζει μέσα στο χρόνο.
 
Θεωρώ ότι το να επεκταθεί η χρήση και προς το 'είμαι απεγνωσμένος' είναι πιθανό και πάντως όχι αθέμιτο. Είναι καθαρά θέμα χρήσης, και η χρήση αλλάζει μέσα στο χρόνο.
+1, ακριβώς αυτό σκεφτόμουν.
 
Top