Να συνδέσω το πολύμπριζο στο UPS;

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Τις καλημέρες μου :)
Προσοχή: η ανάγνωση του παρακάτω δεν ενδείκνυται εάν δεν έχετε γερά νεύρα και μεγάλη κατανόηση προς τον άσχετο συνάνθρωπο.

Άλλαξα θέση στον υπολογιστή μου αυτές τις μέρες, και ξεσύνδεσα τα καλώδια. Παρατήρησα λοιπόν ότι ο τεχνικός που μου τα είχε συνδέσει, είχε βάλει το UPS στην πρίζα του πολύμπριζου (έχω αυτό), και στη συνέχεια είχε βάλει το πολύμπριζο στην πρίζα στον τοίχο. Πάνω στο UPS είχε συνδέσει μόνο τον πύργο, και όλα τα άλλα (οθόνη, εκτυπωτή, ηχεία κτλ) τα είχε συνδέσει με το πολύμπριζο.

Τώρα που ξανάκανα τη σύνδεση, διάβασα στις οδηγίες του UPS (που δε θυμάμαι ποιο είναι τώρα αλλά μπορώ να σας πω αργότερα) ότι δεν πρέπει να συνδέεται σε πολύμπριζο αλλά απευθείας στην πρίζα. Ωστόσο, επειδή εγώ χρειάζομαι περισσότερες υποδοχές από αυτές που έχει ήδη το UPS (έχω συνδέσει πάνω του προς το παρόν πύργο και οθόνη), σκεφτόμουν αν θα μπορούσα με κάποιο τρόπο να συνδέσω το πολύμπριζο με το UPS και να βάλω στην παροχή του ρεύματος το UPS, όχι το πολύμπριζο.

Να το κάνω, ή θα ανατιναχτώ και θα με δείτε στην τηλεόραση δεμένη πισθάγκωνα και κατηγορούμενη ως μέλος της Οργάνωσης για την Απλοποίηση της Τεχνολογίας - Επαναστατικός Αγώνας Δρόμου;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Νομίζω ότι είναι υπερβολική προφύλαξη η απαίτηση να παίρνει απευθείας και αποκλειστική γραμμή το UPS (από την άλλη, έχω δει και κάτι πολύπριζα φορτωμένα σαν χριστουγεννιάτικα δέντρα, έτοιμα να εκραγούν).

Το UPS σου (πρέπει να) έχει τέσσερις εξόδους, σωστά; Σύνδεσε εκεί το πολύπριζο με τον διακόπτη (ώστε να μπορείς να κόψεις αμέσως τη σύνδεση και την τροφοδοσία του από το UPS αν κοπεί το ρεύμα) και βάλε στο πολύπριζο πράγματα που δεν θέλεις να πάρουν ενέργεια από το UPS σε διακοπή ρεύματος (πχ εκτυπωτές, ηχεία κττ). Το UPS πρέπει να συνεχίσει να τροφοδοτεί σε περίπτωση διακοπής μόνο την κεντρική μονάδα, την οθόνη (για να μπορείς να αποθηκεψεις την τρέχουσα δουλειά κλπ) και ίσως, αν έχεις, το τροφοδοτικό εξωτερικών μονάδων μνήμης.

Τα UPS δεν είναι κατάλληλα για τροφοδοσία εκτυπωτών, ηχείων, τηλεοράσεων κλπ μηχανημάτων.

Γλωσσική απορία: Και πρίζα και πολύμπριζο; ;)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ευχαριστώ!
Αυτό δεν το κατάλαβα, ωστόσο:
Σύνδεσε εκεί το πολύπριζο με τον διακόπτη (ώστε να μπορείς να κόψεις αμέσως τη σύνδεση και την τροφοδοσία του από το UPS αν κοπεί το ρεύμα)[/COLOR]
Να βάλω πολύμπριζο στην μπρίζα (:p) και το UPS στο πολύμπριζο, μονάδα και οθόνη στο UPS και εκτυπωτή, ηχεία κτλ στο πολύμπριζο;


Γλωσσική απορία: Και πρίζα και πολύμπριζο; ;)
Και άμα σου πω ότι όταν το έγραφα, εσένα σκεφτόμουν, θα με πιστέψεις; :p:p
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Να βάλεις το UPS στην πρίζα και από το UPS να παρεις έξοδο και να συνδέσεις απευθείας μονάδα και οθόνη και το πολύπριζο και να φορτώσεις ό,τι άλλο θέλεις στο πολύπριζο.

Και άμα σου πω ότι όταν το έγραφα, εσένα σκεφτόμουν, θα με πιστέψεις; :p:p
Να με βάλεις στην πρίζα;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Να βάλεις το UPS στην πρίζα και από το UPS να παρεις έξοδο και να συνδέσεις απευθείας μονάδα και οθόνη και το πολύπριζο και να φορτώσεις ό,τι άλλο θέλεις στο πολύπριζο.
Ωστόσο έτσι πάλι δεν τροφοδοτούνται όλα από το UPS;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ναι, αλλά αν κοπεί το ρεύμα, η πρώτη σου δουλειά είναι να κλείσεις τον διακόπτη του πολύμπριζου ώστε το UPS να τροφοδοτεί μόνο τα ζωτικά απαραίτητα (μονάδα, οθόνη, εξωτερικούς σκληρούς).
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ααααααααααααα, οκ. Ευχαριστώ. Άρα δε θα ανατιναχτώ :D
Άλλη μια ερωτησουλίτσα; Οι υποδοχές που έχει το UPS είναι όπως αυτή που φαίνεται εδώ, μόνο η κάτω αριστερά. Κυκλοφορούν καλώδια που να μου επιτρέπουν να κάνω τη σύνδεση που λέμε;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Τώρα ανησύχησα λίγο. Δεν έχει εξόδους σούκο; Αυτές μοιάζουν υποδοχές για καλώδια τροφοδοσίας υπολογιστών και οθονών, σωστά; Δεν θα βρεις εύκολα καλώδια, επειδή πάνε πακέτο με υπολογιστές και οθόνες. Κάνε και λίγο κράτει με τις προηγούμενες οδηγίες για να ξαναρίξεις μια ματιά στις προδιαγραφές του UPS (συγκεκριμενα, στο τι μπορείς να συνδέσεις στις εξόδους του).
 

imwrong

New member
Άλλη μια ερωτησουλίτσα; Οι υποδοχές που έχει το UPS είναι όπως αυτή που φαίνεται εδώ, μόνο η κάτω αριστερά. Κυκλοφορούν καλώδια που να μου επιτρέπουν να κάνω τη σύνδεση που λέμε;

μάλλον δεν είναι σαν αυτό, αλλά το αντίστροφο (αντί για παπαράκια, έχει τρυπούλες). Ναι, κυκλοφορούν τέτοια καλώδια. π.χ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεν μοιάζει δηλαδή με αυτό;

 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Όχι :( Α, και μάλλον έχει δίκιο ο imwrong, η υποδοχή είναι θηλυκή.
 

daeman

Administrator
Staff member
Μας έχεις βάλει όλους στην πρίζα, μαδαμίτσα!

Όπως λέει ο imwrong, θέλεις καλώδιο αρσενικό από τη μια, να ταιριάζει στις εξόδους του γιουπιές, και θηλυκό σούκο από την άλλη, καλύτερα με διπλή έξοδο σαν πολύμμμμπριζο, να του καρφώσεις το σεσουάρ, το κατσαρωτήριο και τα υπόλοιπα όργανα γυναικείου αυτοβασανισμού.

Ελπίζω να μη σε γειώνω, αλλά φρόντισε το γιουπιγιάγια να έχει γείωση.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Α, ώστε υπάρχει αυτό το καλώδιο, δεν είναι αστικός μύθος!
Ωραία, άρα βάζω UPS στην πρίζα, πολύπριζο στο UPS μέσω καλωδίου-αστικού μύθου, και πιστολάκι, ψαλίδι και ηλεκτρική καρέκλα στο πολύπριζο.

Τι είναι η γείωση;;;;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αυτό θέλει ειδικά καλώδια τροφοδοσίας (IEC output cable), όχι επέκτασης που είναι στο λινκ του imwrong και πιθανότατα θα πρέπει να υπήρχαν στη συσκευασία του UPS. Θα χρειαστεί λίγο ψάξιμο.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Α, οκ. Αν υπήρχαν στη συσκευασία του τα έχω, θα δω. Αλλιώς, θα πάω σε κανένα ηλεκτρονικομάγαζο και θα ζητήσω αυτό το CSI, FBI, IEC output cable.

Η άλλη λύση είναι να τα πετάξω όλα από το παράθυρο.
Είμαι πολύ κοντά σε αυτή τη λύση.
 

daeman

Administrator
Staff member
[...]

Τι είναι η γείωση;;;;

Α, γι' αυτό θ' ανοίξεις άλλο νήμα.
Βρήκαμε παπά, να θάψουμε και τους ζωντανοί, που λένε εδώ; :p

Μην ψαρώνεις, οι πρίζες και τα βύσματα σούκο έχουν γείωση.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Προς αγαπητό δαιμάνο, ουχί ενταύθα:
Παρακαλώ όπως απόσχετε από αστεϊσμούς τεχνολογικής φύσης με την υποφαινόμενη. ΣΤΟΠ. Η υποφαινόμενη καταλαβαίνει από αυτά ό,τι και υμείς από όρους όπως μαλλιά που φριζάρουν. ΣΤΟΠ. Η υποφαινόμενη κινδυνεύει να κάψει καμιά ασφάλεια. ΣΤΟΠ. Λυπηθείτε τον περίγυρό της. ΣΤΟΠ. Και, εν πάση περιπτώσει, ΣΤΟΠ!
 
Top