metafrasi banner

eat one's words = παίρνω πίσω τα λόγια μου, ανακαλώ

nickel

Administrator
Staff member
Keep your words soft and tender because tomorrow you may have to eat them. —Anonymous
Τα λόγια που λες σήμερα πρέπει να είναι απλά και γλυκά, γιατί αύριο µπορεί να χρειαστεί να τα φας. (Λεξικό του έξυπνου λόγου)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Keep your words soft and tender because tomorrow you may have to eat them. —Anonymous
Τα λόγια που λες σήμερα πρέπει να είναι απλά και γλυκά, γιατί αύριο µπορεί να χρειαστεί να τα φας. (Λεξικό του έξυπνου λόγου)
Εμένα δε μ' αρέσει η μετάφραση με μεταφραστικό δάνειο της έκφρασης eat one's words:
to have to take back one's statements; to confess that one's predictions were wrong.
Εμείς κάπως αλλιώς δεν το λέμε;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε άραγε το «θα φας τη γλώσσα σου»; Ναι, το ξέρω ότι σημαίνει «μην κακομελετάς», αλλά δεν ακούγεται και για την λάθος πρόβλεψη;
 

nickel

Administrator
Staff member
Με την ατάκα αυτή κλείνει σήμερα το άρθρο του ο Γιώργος Λακόπουλος στα Νέα. Για τους λόγους που έχετε ήδη αναφέρει, κάτι δεν μου πήγαινε καλά. Έριξα μια ματιά στο Λεξικό του Μανδραβέλη, στην ενότητα Λόγια, και είχε την ατάκα έτσι ακριβώς (και με το ορθογραφικό). Στα αγγλικά δεν την ήξερα, αλλά εύκολα τη βρήκα. Οπότε σκέφτηκα ότι θα ήταν ένα πολύ ωραίο τεστ να δούμε πόσοι διαβάζουν ό,τι κολλάμε αποδώ κι αποκεί.

Δεν ξέρω αν διασώζεται ο «έξυπνος λόγος» γιατί αν δεν βάλουμε το άχρωμο ανακαλώ, το «παίρνω πίσω» απαιτεί εντελώς διαφορετική ανάγνωση του soft and tender. :D

Ζητώ συγγνώμη για τις σκανδαλιές μου.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Τα λόγια που λες σήμερα πρέπει να είναι απαλά και γλυκά, γιατί αύριο μεθαύριο μπορεί να στα σερβίρουν. Λέω εγώ.
Δεν ξέρω αν διασώζεται ο «έξυπνος λόγος» γιατί αν δεν βάλουμε το άχρωμο ανακαλώ, το «παίρνω πίσω» απαιτεί εντελώς διαφορετική ανάγνωση του soft and tender. :D
Αντρουπίς!:p
 
Καλύτερα να μασάς, παρά να μιλάς! :)

Μη λες κάτι τώρα για το οποίο θα μετανιώνεις αύριο.
 
Δεν είναι το ίδιο, αλλά:

Μη λες μεγάλο λόγο, γιατί μπορεί να χρειαστεί να τον καταπιείς.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μα ξεχάσαμε: Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο μη λες.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μπράβο: Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις!
 
Top