Αν τα προγράμματα ήταν πιο έξυπνα

nickel

Administrator
Staff member
Εντάξει, είναι πανέξυπνα τα προγράμματα και ακόμα πιο έξυπνοι οι προγραμματιστές που τα έφτιαξαν και που τα έχουν βάλει να κάνουν πράγματα που ούτε η πιο φιλόδοξη ή διεστραμμένη φαντασία δεν θα είχε επινοήσει. Αλλά υπάρχουν φορές που λες «Μα γιατί το έχουν κάνει έτσι;» και δεν μπορείς να καταλάβεις το λόγο που υπάρχει μια επιλογή, που τρελαίνεται το πρόγραμμα, που του λείπει κάτι που θα το θεωρούσες αυτονόητο. Και περιμένεις να δεις σε ποια επόμενη έκδοση το πρόβλημα θα έχει διορθωθεί ή κάποιος προγραμματιστής θα σκέφτηκε σαν εσένα. Και περιμένεις... Και περιμένεις...

Για παράδειγμα, δύο αλλαγές που κάνω πάντα στα Windows (αλλά δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει στα 7): γυρνάω το συνδυασμό πλήκτρων για τα ελληνικά σε Control-Shift. Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί η αρχική επιλογή των Windows ήταν αυτό το στραμπουλιστικό Alt-Shift, αλλά όσοι γράφουν τυφλό ίσως το καταλαβαίνουν καλύτερα.

Εκεί που μου πέφτουν τα μαλλιά (ευτυχώς, μόνο μεταφορικά) είναι με τις στρογγυλεμένες γραμματοσειρές, που πηγαίνω σε ξένα κομπιούτερ και έχουν όλα σκοροφαγωμένα γράμματα και πρέπει να τους κάνεις τη διαδικασία Display Properties > Appearance > Effects > ClearType και σε κοιτάνε σαν σωτήρα τους γιατί ανακαλύπτουν πόσο όμορφα είναι τα γράμματα — αλλά, ποιος ξέρει για ποιο λόγο, κάτι με τη μνήμη θα έχει να κάνει όταν οι υπολογιστές δούλευαν με 256 MB RAM, οι προγραμματιστές το έχουν καταχωνιάσει στα έγκατα και άνθρωποι δουλεύουν, όλη τους τη ζωή ίσως, με τα γράμματα όπως είναι αριστερά αντί τα όμορφα δεξιά.



Το νήμα, ωστόσο, το ξεκίνησα όταν για πολλοστή φορά εκνευρίστηκα από την πρακτική να στέλνει κάποιος μήνυμα με 40 αποδέκτες, όλους φόρα παρτίδα στην πρώτη γραμμή μετά το To:. Μα πώς νομίζετε ότι θέλω εγώ να μοιραστώ την ηλεδιεύθυνσή μου με όλους τους άλλους που αποφάσισες πρωινιάτικα ότι θα θέλουν να μάθουν για τον ανύπαρκτο καταστρεπτικό ιό, το μεγαλείο της ελληνικής γλώσσας ή του Χάρη Κρίσνα. Και αναρωτιέμαι, επειδή οι χρήστες δεν ξέρουν καλά καλά τι σημαίνουν τα Cc και τα Bcc.: Σε καιρούς υστερίας για τα προσωπικά δεδομένα και καταταλαιπώρησης από τους σπαμεράδες, τόσο δύσκολο θα ήταν τα προγράμματα ηλεταχυδρομείου να μεταφέρουν αυτόματα τους πολλαπλούς αποδέκτες στο επίπεδο κάτω από το ραντάρ, στο Bcc; Ή έστω να σε ρωτάνε ευγενικά, μαζί με μια απλή εξήγηση τού πόσο βλακώδες και αντιδεοντολογικό είναι να σκορπάς έτσι τις ηλεδιευθύνσεις των φίλων σου;

Εδώ μπορείτε να βγάλετε το άχτι σας για τα χαζά των προγραμμάτων (εκτός από τα χαζά του προγράμματος του φόρουμ). :D
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Για παράδειγμα, δύο αλλαγές που κάνω πάντα στα Windows (αλλά δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει στα 7): γυρνάω το συνδυασμό πλήκτρων για τα ελληνικά σε Control-Shift. Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί η αρχική επιλογή των Windows ήταν αυτό το στραμπουλιστικό Alt-Shift, αλλά όσοι γράφουν τυφλό ίσως το καταλαβαίνουν καλύτερα.
Εγώ πάντως προτιμώ το alt+shift (γράφω τυφλό, όμως...): πατάω alt με τον αντίχειρα και shift με το μικρό δαχτυλάκι, ενώ για την επιλογή που προτιμάς εσύ θα έπρεπε να μετακινώ όλο το χέρι λίγο προς τα αριστερά, και δε με πολυβολεύει...
 
Σωστό αυτό για το τυφλό, μόνο που το alt ενεργοποιεί και άλλα πράγματα, το μενού για παράδειγμα, και ξαφνικά χάνεις τον κέρσορα από το κείμενο και βλέπεις να σου κατεβαίνει κάποιο μενού για δημιουργία πίνακα... και σκέφτεσαι πόσο μπροστά είσαι που το έκανες αυτό... :D

Αν τα προγράμματα ήταν πιο έξυπνα ο ηλεκτρονικός φωνογράφος δεν θα απαιτούσε να μιλάς σαν βραδύνους και να χρειάζεσαι έτσι 14 χρόνια σαν τον Χριστοδούλου για να μεταφράσεις ένα βιβλίο και θα γλίτωνες έτσι τις δύο εγχειρήσεις στο χέρι και δεν θα πήγαινες και για τρίτη... :eek:
 

vasper

New member
Σε παλαιότερη έκδοση του QuickTime, όταν αποτύγχανε ο έλεγχος για αναβάθμιση λόγω μη ύπαρξης σύνδεσης στο διαδίκτυο, σε οδηγούσε σε οθόνη για τεχνική υποστήριξη η οποία προσπαθούσε να επικοινωνήσει με το... διαδίκτυο και φυσικά εμφάνιζε την... ίδια οθόνη ως αποτέλεσμα... που ξανά προσπαθούσε να επικοινωνήσει με το διαδίκτυο!!!

Αυτό στην πληροφορική το λέμε ατέρμονο βρόγχο βρόχο (infinite loop)...

Τώρα, αυτό με το alt-shift, η αλήθεια είναι ότι βολεύει καλύτερα στο τυφλό σύστημα καθώς επιτρέπει την γρήγορη επιλογή με ελάχιστη μετακίνηση των δακτύλων. Ο αντίχειρας πατάει το alt που είναι δίπλα στο space (αποκλειστική δουλειά του αντίχειρα στο τυφλό σύστημα) ενώ το μικρό δάχτυλο πατάει το shift που είναι αριστερά και κάτω από το Άλφα (το αρχικό γράμμα του μικρού δαχτύλου). Η χρήση του control-shift στο τυφλό σύστημα απαιτεί περισσότερο χρόνο γιατί τα δάχτυλα του αριστερού χεριού φεύγουν τελείως από την θέση τους, διακόπτοντας την γρήγορη δαχτυλογράφηση.
 
Last edited by a moderator:
Μια τέτοιου τύπου συμπεριφορά έχω συναντήσει επανειλημμένα όταν μας προτείνεται βοήθεια για ένα πρόβλημα, η οποία βοήθεια συνίσταται στην προσθήκη ενός νέου προβλήματος. Μπορεί να πάθεις σπαστική βρογχίτιδα από τα νεύρα σου όταν μπλέξεις με τέτοιο βρόχο.
Και μη μου μιλάτε για τυφλό σύστημα. Ποτέ δεν αξιώθηκα. Κλαψ!
 

pidyo

New member
Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί η αρχική επιλογή των Windows ήταν αυτό το στραμπουλιστικό Alt-Shift, αλλά όσοι γράφουν τυφλό ίσως το καταλαβαίνουν καλύτερα.
Στο τυφλό σύστημα το Alt-Shift είναι πολύ προτιμότερο (εξάλλου το Ctrl-shift χρησιμοποιείται για την αλλαγή οδηγού πληκτρολογίου εντός της ίδιας γλώσσας, π.χ. από πολυτονικά σε μονοτονικά ελληνικά και τούμπαλιν).

Εγώ πάλι αδυνατώ να καταλάβω πώς γίνεται να μην γράφει τυφλό σύστημα κάποιος που χρησιμοποιεί τόσο συχνά τον υπολογιστή του. Δεν είναι θέμα ταχύτητας: ξέρω ανθρώπους που γράφουν πάρα πολύ γρήγορα και χωρίς τυφλό σύστημα. Απλώς μου φαίνεται αδιανόητα κουραστικό να γράφει κανείς χωρίς τυφλό σύστημα.
 

crystal

Moderator
Να πούμε βέβαια ότι υπάρχουν κι οι τεμπέληδες που δεν κάθισαν ποτέ να μάθουν τυφλό, αλλά όταν η μοίρα τούς έφερε στη μετάφραση ανέπτυξαν σιγά-σιγά το δικό τους - εντελώς ανορθόδοξο μεν, απόλυτα αποτελεσματικό δε. ;)
 

crystal

Moderator
Δεν είσαι μόνος - υπάρχουμε κι άλλοι που δεν αξιωθήκαμε... :D
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Η αλήθεια είναι ότι αν κάποιος γράφει γρήγορα χωρίς το τυφλό σύστημα, θα εκπλαγεί για το πόσο πιο γρήγορα θα γράφει με το τυφλό.
Επίσης, έχω δει άτομα που γράφουν γρήγορα χωρίς τυφλό σύστημα, αλλά έχουν τεράστιο πρόβλημα καρπού και τενόντων, επειδή κάνουν μεγαλύτερες κινήσεις απ' ό,τι θα έπρεπε, και καταπονούν τα χέρια τους.
Συμπέρασμα: Αν επενδύσετε 2-3 ωρίτσες, δεν χρειάζεται παραπάνω, για να μάθετε τυφλό σύστημα, μετά από λίγο καιρό θα αναρωτιέστε πώς ζούσατε τόσα χρόνια χωρίς αυτό.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μ' αυτό το θαυμάσιο προγραμματάκι που είναι δωρεάν, δίδαξα και τον γιο μου όταν πήγαινε ακόμα Δημοτικό, και γράφει με ταχύτητα αστραπής.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ είχα μάθει με το Ram Type, ένα πολύ εύκολο πρόγραμμα με ασκήσεις που βοηθούν πάρα πολύ. Ουσιαστικά, αυτό που έχεις να μάθεις είναι πώς να τοποθετείς σωστά τα χέρια σου στο πληκτρολόγιο, και μετά συνηθίζεις και γράφεις γρήγορα. Αυτό οφείλεται στο φαινόμενο του muscle memory (ελληνιστί πώς θα το λέγαμε, άραγε; ).
Βρήκα και διάφορους λίνκους στο νέτι, όπως τον παρακάτω.
http://www.sense-lang.org/typing/lang.php?lang=EL

Α, και συμφωνώ με την Αλεξάνδρα για τα περί καταπόνησης: μετά από μεγάλη ζημιά που είχα πάθει στο χέρι, έμαθα ότι όταν πληκτρολογούμε, η στάση έχει πολύ μεγάλη σημασία. Επίσης, οι αγκώνες πρέπει να είναι στον αέρα, ειδάλλως καταπονούνται οι μύες των χεριών όταν τεντωνόμαστε να φτάσουμε τα πλήκτρα που είναι πιο μακριά στο πληκτρολόγιο
 

pidyo

New member
Για δυο τρεις ώρες που λέει η Αλεξάνδρα δεν ξέρω, εγώ είχα αφιερώσει δύο (εξαντλητικές) ημέρες. Κι επειδή στην προϊστορική περίοδο που το έμαθα δεν υπήρχαν τέτοια προγραμματάκια, έμαθα σε δανεικό υπολογιστή με ένα βιβλιαράκι του 1950 για εκμάθηση τυφλού συστήματος σε γραφομηχανή. Όχι, για να σας προλάβω, δεν έκανα κατά λάθος και την κίνηση για τον μοχλό αλλαγής αράδας ( έχει ειδικό όνομα αυτός; ) :p
 
Δεν ξέρω, αν όλοι σας χρησιμοποιείτε λάπτοπ όπου ίσως το alt-shift γυρίζει εύκολα.

Εδώ η εμπειρία μου με συμβατικό πληκτρολόγιο Lenovo (desktop μόλις ενός έτους) υποχρεούμε να πατάω παραπάνω από μια φορά το ctrl-shift -- το οποίο υιοθέτησα προ πολλών ετών από τον Νικελ. Το ctl-shift προσφέρεται για τέτοια κίνηση με αντίχειρα και δείκτη. Πέραν τούτου, γράφω τυφλά.
 

nickel

Administrator
Staff member
1. Risks of using Bcc

Alice writes to Bob. She wants Carol to know what she wrote, but she does not want Bob to know that she is keeping Carol informed. So she copies Carol in the form of a “Blind carbon copy” (Bcc). That indeed is exactly the purpose of the Bcc mechanism.

Now Carol sees the messages and responds to Alice. But to respond she uses, perhaps inadvertently, “Reply all”. The reply goes to both Alice and Bob. All of Alice’s efforts to keep mum about Carol’s involvement are lost!

The risk in this situation is that Alice has no way to control what Carol may do. If Carol explicitly wanted to break the confidentiality there was nothing Alice could do. But the possibility of Carol using “Reply all” by mistake is real.

The rule: never use Bcc. Alice should send the message to Bob only, and forward a copy separately to Carol alone.

Καλό! The stuff good stories should be made of, όχι σαν τις ταινίες με τη σούπερ τεχνολογία που έδειχναν οθόνες DOS με Wordstar στους υπολογιστές...

Βέβαια, και σ' αυτή την περίπτωση, όταν ο χρήστης πατάει "Reply All" αλλά το μήνυμα έχει κρυφούς αποδέκτες, το έξυπνο πρόγραμμα θα έπρεπε να σε προειδοποιεί προτού κάνεις την γκάφα της ζωής σου.
 
Top