"επίνεια";

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Από τον Ταχυδρόμο του Σαββάτου:

Γκιόρ, Ογγγαρία
Το Γκιόρ βρίσκεται στα βορειοδυτικά της Ουγγαρίας, ακριβώς στη μέση της διαδρομής μεταξύ Βουδαπέστης και Βιέννης. Ένα από τα "επίνεια" της πόλης είναι η τοπική ομάδα μπαλέτου, οι χορευτές της οποίας εικονίζονται εδώ στην πρεμιέρα της παράστασης μοντέρνου χορού "Οι Queen στο μπαλέτο".


Όσο κι αν έψαξα τη σχετική είδηση, δεν κατάφερα να βρω τι έχει μεταφράσει ως επίνειο ο δημοσιογράφος-μεταφραστής. Το γεγονός ότι το βάζει σε εισαγωγικά δείχνει ότι ούτε κι ο ίδιος πιστεύει ότι έχει θέση εδώ αυτή η λέξη:

επίνειο : χαρακτηρισμός πόλης ή γενικά οικισμού που διαθέτει λιμάνι, μέσο του οποίου ορισμένη πόλη, συνήθ. μεσόγεια, επικοινωνεί με τη θάλασσα: O Πειραιάς αναπτύχθηκε ως ~ της Aθήνας. [λόγ. < αρχ. ἐπίνειον]
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ίσως υπήρχε μια αναφορά στο μπαλέτο από το σημαντικό λιμάνι του Γκιόρ (Γκερ θα ήταν πιο κοντά στη σωστή προφορά, αλλά άντε πες το τώρα στον Μήτσο :)), όπου ενώνονται δύο μεγάλα ποτάμια (Δούναβης και Ράμπα/Ράαμπ) κι ένα μικρότερο, κάποιος δεν τόλμησε να το μεταφράσει σε λιμάνι (αφού η Ουγγαρία είναι, ως γνωστόν ;), ηπειρωτική χώρα) και βρήκε στο λεξικό του το «επίνειον»), κάπου κάτι κόπηκε ή μπερδεύτηκε και νάτο το ακατανόητο.

G-Word: επίνειο nn seaport, haven, harbour.
 
Last edited:

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πάντως, σύμφωνα μ' αυτή την ιστοσελίδα, το Győr προφέρεται όπως το Dior. Και μάλιστα, λένε "pronounced Dior", αλλά μάλλον εννοούν "όπως προφέρεται ο Ντιόρ", όχι "προφέρεται Ντιόρ".
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Οι κακοί άνθρωποι θα μπορούσαν να υποθέσουν ότι στο μυαλό του μεταφραστή το επίνειο είναι κάτι σαν το κύριο αξιοθέατο. Διαβάζοντας συνέχεια για το «επίνειο της πόλης», αυτή την εντύπωση έχει αποκομίσει.

Επειδή έντυπα σαν τον Ταχυδρόμο παίρνουν συχνά την ύλη τους από άλλα περιοδικά (για να έχουν και φωτογραφικό υλικό), το πιθανότερο είναι να μην υπάρχει το συγκεκριμένο κείμενο στο διαδίκτυο.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν ήθελα να γίνω κακός άνθρωπος και να το βάλω κατευθείαν στις γκάφες, γι' αυτό προσπάθησα να βρω κάποια δικαιολογία. Αλλά μάλλον η αλήθεια είναι ότι ο δημοσιογράφος νομίζει ότι επίνειο = αξιοθέατο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Τα εισαγωγικά είναι τα εισαγωγικά που θα έβαζε στο αξιοθέατο, εννοώντας ότι ένας θίασος μπαλέτου δεν είναι το ίδιο με ένα μνημείο. Άντε να μην ανοίξω νήμα για την Ακρόπολη και γίνω πάλι πολύπλευρα κακός.
 

daeman

Administrator
Staff member
Στην πόλη που κατοικώ πάντως, ένα από τα αξιοθέατα είναι ο ανδριάντας ενός επινείου ανδρός (κυριολεκτικά, αφού σάλταρε στα πλοία), του Κανάρη :D:


Όσο για το Győr, θυμάμαι τους ντόπιους (Γκιερίτες ή Γκιεραίους;-) πριν από καμιά 20ριά χρόνια να το προφέρουν ανάμεσα σε Γκιόρ και Γκιέρ, σαν κλασικό τονισμένο γερμανικό ο με ούμλαουτ, αλλά ο Μήτσος αυτά τα σημαδάκια τα περνάει για σκουπίδια στην οθόνη ή για αστοχίες της γραφίδας.
 

daeman

Administrator
Staff member
Δαεμάνε, τι γυρεύει ένας Ψαριανός στα Τρίκαλα;

Εδώ κυκλοφορεί η εξής ιστορία, αλλά χρόνια τώρα ξεχνώ να ρωτήσω μια γνωστή μου, αξιόπιστη πηγή για την πρόσφατη τοπική ιστορία, να την επιβεβαιώσει ή να την απορρίψει:
Ο ορειχάλκινος Ανδριάντας του Κων/νου Κανάρη (1795-1877).
Φιλοτεχνήθηκε από τον γλύπτη Τριάντη. Στήθηκε στην όχθη του Ληθαίου προς ανάμνηση των εκδηλώσεων της Ναυτικής Εβδομάδας, που έγιναν στα Τρίκαλα το 1988.

Πολύ κοντός δεν είναι ο καπετάνιος;

Ναι, πιο κοντός κι από μένα (μη γελάς· όταν πρωτοήρθα εδώ, στάθηκα δίπλα του).
Μα έχεις κανένα πρόβλημα με τους κοντούς; :mad:
Κανόνισε την πορεία σου, μη σε τρομοκρατήσω κι εσένα. Είπαμε, εδώ είμαστε αυταρχικοί, πατερναλιστές και αγενείς. Πάμε όξω, ρε, αν σου βαστάει! ;)

 
Θες να πάμε έξω να λογαριαστούμε σαν άντρες; :p
Κανένα πρόβλημα δεν έχω (με τι προσόντα εξάλλου, το μπόι μου ή την ομορφιά μου;), αλλά βρε αδερφέ, όταν ακούς αδριάντα περιμένεις να δεις ένα άλφα ύψος, όχι έναν ζουμπά σαν κομοδίνο!
 

daeman

Administrator
Staff member
Σαν άντρες; Στην περίπτωσή μου, φρονώ ότι ταιριάζει πιο πολύ το "ως άντρες".
Αλλά βέβαια, οι κυρίες προηγούνται, άρα χαλάλι σου το "σαν".

Καλά τα λες, επομένως όταν έρθεις, θα παρακάμψουμε τον επίνειο Κανάρη. Ακριβώς από πίσω του, έστησαν πάνω σε μια καινούργια πεζογέφυρα (σκεϊτμπορντογέφυρα, καλύτερα, αφού οι πεζοί πάνε από την παλιά γιατί στην καινούργια κάνουν σόου οι πιτσιρικάδες με τα σκέιτμπορντ) τον επιποτάμιο Ασκληπιό, ένα θεριό δυόμισι μέτρα. Άντρακλας, σου λέω, ιδίως άμα τον δεις προφίλ! ;)
 
Να σε ακούσω πάνω στον καυγά και τον αχό της μάχης, εκεί που 'χεις σηκώσει τα μανίκια κι έχεις πιάσει τον άλλο απ' το γιακά να λες "πάμε έξω να λογαριαστούμε ως άντρες" και μετά να πεθάνω!
 

daeman

Administrator
Staff member
Αυτά πρέπει να τα πούμε στους ωςσανομανείς.
Επιπλέον, σε τέτοια περίσταση, αυτός πρέπει να πεθάνει, όχι εσύ στο άνθος της ηλικίας σου! :)
Άσε που δεν τα συνηθίζω κάτι τέτοια. Τη μία και μοναδική φορά που δεν κατάφερα να συγκρατηθώ, τον άρπαξα απ' το λαιμό, όχι απ' το γιακά, χωρίς λόγια και όχι έξω, ατάκα κι επιτόπου! Ακόμα το μετανιώνω όμως, κι ας του άξιζε του σκίνχεντ...:(
 
Εγώ τώρα αν ρίξω λεμόνι στην οθόνη για να διαβάσω τι γράφετε με την αόρατη γραφή θα μου πάθει τίποτα η οθόνη λέτε; χιχιχιχι :D
 
Top