Altavista: Requiescat in pace

nickel

Administrator
Staff member
Το είπα λατινικά από μέσα μου για λόγους που δεν είναι κόσμιο να εξηγήσω, αλλά οι εντολές αναζήτησης που έχουμε στο φόρουμ βασισμένες στη μηχανή της Altavista δεν θα λειτουργούν στο εξής. Έπαψε, νομίζω, να λειτουργεί ολόκληρη η μηχανή της Altavista, αν και δεν είδα πουθενά μια σχετική ανακοίνωση. Απλώς, σε αναζητήσεις που πήγα να κάνω, ξαφνικά βρισκόμουν στην αγκαλιά του Yahoo, ενίοτε με τα ελληνικά μου να έχουν γίνει κάτι απόκοσμο.

Άστε που ζητάω, ας πούμε, τη λέξη που δεν είναι κόσμιο να αναφέρω και μου φέρνει διάφορα σαρίδια, λες και πάσχει από προϊούσα γουγλίτιδα.

Θα έπρεπε να το περιμένουμε. Το βαβελόψαρο (αλταβιστικό στην αρχή) έχει μεταφερθεί στο Yahoo εδώ και πολύ καιρό. Και ίσως να μην κλάψουμε (μόνο από νοσταλγία: με Altavista πρωτοπρόκοψα στο Internet), αφού το Google έχει γίνει πιο καθωσπρέπει στις αναζητήσεις ακριβείας (με το + μπροστά). Αλλά πώς ακυρώνεις έτσι το legacy; Αναρωτιέμαι πόσοι σύνδεσμοι μένουν μετέωροι, ορφανοί.

Τριβιδάκι: Ξέρατε ότι η Altavista είχε για ένα διάστημα προσφέρει τη δυνατότητα να αναζητάς με μπαλαντέρ; Δηλαδή, να ζητάς καλο* και να σου φέρνει ό,τι είχε από καλο–. Να δούμε ποιος μάγκας θα το ξαναπροσφέρει στους χρήστες. Αυτή τη στιγμή αν ζητήσεις καλο* στο Google, το πρώτο εύρημα είναι «7 κόλπα για κάλο σεξ» (!) και το πέμπτο το λήμμα της Βικιπαίδειας για τη Φρίντα Κάλο.
 
Να καταθέσω και εγώ το στεφάνι φόρο τιμής στην Αλταβίστα.


Πάντως αυτός ο μπαλαντέρ για μια φάση είχε ενεργοποιηθεί και στο Γκούγκλη και μετά RIP και από εκεί...
 
Το μπαλαντέρ στον γούγλη υπάρχει πάντα· υποκαθιστώντας ολόκληρες λέξεις φυσικά, και όχι τμήματά τους.

θάνατος στα ζόμπι
 
Το μπαλαντέρ στον γούγλη υπάρχει πάντα· υποκαθιστώντας ολόκληρες λέξεις φυσικά, και όχι τμήματά τους.

Ναι αυτό ισχύει. Εγώ το εννοούσα ότι υπήρχε ως μπαλαντέρ όπως αναφέρει ο nickel στο αρχικό του μήνυμα (δηλαδή «καλο*» για εύρεση όλων των λέξεων που περιέχουν καλο-).
 

nickel

Administrator
Staff member
Το μπαλαντέρ στον γούγλη υπάρχει πάντα· υποκαθιστώντας ολόκληρες λέξεις φυσικά, και όχι τμήματά τους.
Δεν θα μπορούσα να * χωρίς αυτό. :)
 
από τη στιγμή που προκρίθηκε το stemming στις αναζητήσεις κειμένου, τα ψωμιά του μπαλαντέρ μέσα σε λέξεις ήταν μετρημένα.
 
Top