metafrasi banner

Περί εκκαθάρισης

Ulkomaalainen

New member
Έχει εκκαθαριστεί η φορολογική δήλωση κανενός σας ως τώρα; Πρώτη φορά μου καθυστερεί τόσο, γι' αυτό ρωτώ.
 

Elsa

¥
Έχει εκκαθαριστεί από μήνες (την είχα κάνει ηλεκτρονικά), ξέρω πόσα είναι να πάρω επιστροφή αλλά με ανησυχεί πολύ η σιγή που ακολούθησε... Ρώτησα και στην Εφορία μάλιστα, και μου απάντησαν, πολύ δυσοίωνα, οτι θα αργήσω πολύ να τα πάρω, κατά το τέλος της χρονιάς και αν! :(
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλησπέρα. Στο δελτίο ειδήσεων του Mega την Παρασκευή αναφέρθηκε ότι δεν έχουν αποσταλεί κάπου ένα εκατομμύριο εκκαθαριστικά, αλλά μέσα σε ελάχιστα λεπτά δέχτηκαν τηλεφώνημα από κάποιον αρμόδιο, που τους είπε ότι μόνο 300.000 έχουν καθυστερήσει. Αυτά, όσα κι αν είναι, είχαν πει νωρίτερα ότι θα φτάσουν κάποια στιγμή μέχρι το τέλος του έτους. Μην ανησυχείτε, δεν έχουν χαθεί στο δρόμο (αν αυτό είναι που σας ανησυχεί).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έχει εκκαθαριστεί από μήνες (την είχα κάνει ηλεκτρονικά), ξέρω πόσα είναι να πάρω επιστροφή αλλά με ανησυχεί πολύ η σιγή που ακολούθησε... Ρώτησα και στην Εφορία μάλιστα, και μου απάντησαν, πολύ δυσοίωνα, οτι θα αργήσω πολύ να τα πάρω, κατά το τέλος της χρονιάς και αν! :(
Κάποιος γνωστός μου έχει πάρει και την επιστροφή από τον Αύγουστο.
 
Εγώ έχω πάρει και την επιστροφή απο τον Μάιο. Προσοχή, όμως: αφενός την έκανα ηλεκτρονικά, αφετέρου το ποσό ήταν κάτω από τα 1.500 ευρώ που συνεπάγονται ψάξιμο κλπ
 
Για πρώτη φορά φέτος έχω να λαβαίνω αρκετά και ξελασπωτικά θα έλεγα, αλλά ο λογιστής μου μού είπε κάπως δυσοίωνα ότι μπορεί και να μην τα πάρω ποτέ...

Ελπίζω να μη μας κάνουν τέτοιο χουνέρι, αν και από αυτούς όλα να τα περιμένεις. :eek:
 

Ulkomaalainen

New member
Για πρώτη φορά φέτος έχω να λαβαίνω αρκετά και ξελασπωτικά θα έλεγα, αλλά ο λογιστής μου μού είπε κάπως δυσοίωνα ότι μπορεί και να μην τα πάρω ποτέ...

Ελπίζω να μη μας κάνουν τέτοιο χουνέρι, αν και από αυτούς όλα να τα περιμένεις. :eek:

Γιατί να σου πει κάτι τέτοιο αν είσαι ΟΚ, όπως όλοι εδώ μέσα που περιμένουν κάποια επιστροφή;
 
Δεν είναι θέμα αν είμαι εγώ ΟΚ ή όχι, αλλά αν είναι το κράτος...
 

Ulkomaalainen

New member
Δεν μπορεί να τα έχει δώσει σε κάποιους και σε άλλους να κάνει την πάπια. Γιατί αν δεν του δίνουμε μετά κι εμείς το ΦΠΑ και μας καλέσουν να ζητήσουν τα ρέστα θα πούμε ότι το κάνουμε για να ρεφάρουμε όσα δε μας επέστρεψε για το 2009.
 
Εγώ, πληροφοριακά, πήρα κάπου 290 ευρώ τον Ιούλιο. Ίσως παίζει ρόλο και η επαρχία.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το θέμα δεν είναι η εκκαθάριση (το δικό μου εκκαθαριστικό π.χ. γιόρτασε τρίμηνα γενέθλια), αλλά η επιστροφή του φόρου...
 

Elsa

¥
Το θέμα δεν είναι η εκκαθάριση (το δικό μου εκκαθαριστικό π.χ. γιόρτασε τρίμηνα γενέθλια), αλλά η επιστροφή του φόρου...

Παρομοίως...:mad:
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ξέρω κάποιον που είχε επιστροφή 2.300 Ευρώ και την έχει εισπράξει εδώ και αρκετό καιρό.
 
Top