κλαπ και μπακαλιαράκια

Καλημέρα. Από λόγο του Άρη Βελουχιώτη στη Λαμία:

[...] Έτσι ήρθαν οι Γερμανοί στον τόπο μας και μας σκλαβώσανε.
Τότε, μερικοί το σκάσανε και οι άλλοι κάνανε Κυβέρνηση
και μας είπαν: Ησυχία παιδιά. Τάξη και ασφάλεια.
Τι μπορούσαμε όμως να περιμένουμε απ’ αυτούς που φορέσανε τα κλαπ και τα μπακαλιαράκια;
Έτσι, όλο το βάρος έπεσε σε μια χούφτα ανθρώπων.
Αυτούς που τρώγανε καρπαζιές μέσα στα αστυνομικά μπουντρούμια και τις Ασφάλειες, μα που φλέγονταν από ηρωισμό και ανδρεία
και μέσα τους υπήρχε μια ζεστή ελληνική καρδιά
και έτρεχε στις φλέβες τους πραγματικό ελληνικό αίμα.

Τι ακριβώς είναι τα κλαπ και τα μπακαλιαράκια; :confused:
Ευχαριστώ πολύ.
 

Earion

Moderator
Staff member
Καπέλο κλακ (Claque), όχι κλαπ, είναι αυτό εδώ το ημίψηλο:


Για τα μπακαλιαράκια, δεν ξέρω τι εννοεί. Υποθέτω πως θα ήταν κάτι παρόμοιο, καπέλο ή άλλο στοιχείο αμφίεσης (γυαλιά;), δείγμα κομψότητας και ανώτερης κοινωνικής και οικονομικής επιφάνειας.
 
Last edited by a moderator:
Μάλλον έχεις δίκιο, Earion, προφανώς πρόκειται για τυπογραφικό λάθος. Ευχαριστώ πολύ! :)
Πάνε τα ημίψηλα. Τα μπακαλιαράκια, κανείς;

Edit: και επιβεβαιώνεσαι και από το google, όπου με αναζήτηση "και τα μπακαλιαράκια" + Βελουχιώτης, όλα τα αποτελέσματα δίνουν κλακ (και όχι κλαπ). Θα ΄πρεπε να το είχα φανταστεί. Ευχαριστώ πολύ πολύ. Τώρα να υποθέσω ότι τα μπακαλιαράκια είναι σαν τα καβουράκια; (τα καπέλα) :)
 
Φίλος μού είπε ότι "μπακαλιαράκι" είναι το φράκο. Δυστυχώς δεν έχω πηγές για να το επιβεβαιώσω, αλλά αρκούμαι σ'αυτό για την ώρα, μιας και ταιριάζει απόλυτα νοηματικά.

Καλή συνέχεια!
 
Μπακαλιαράκια είναι οι βελάδες, αν δεν κάνω λάθος. Και φράκο να το πεις, μέσα είσαι. Νομίζω ότι ονομάστηκαν έτσι (ασεβώς) επειδή οι δυο ουρές του ενδύματος κρέμονταν από πίσω σαν την ουρά μπακαλιάρου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μπακαλιαράκια ίσως να βρούμε στον Τσιφόρο, δεν θυμάμαι πού τα έχω διαβάσει, αλλά κουβαλάω την ίδια εντύπωση με τον 40άκο, ότι είναι το φράκο. Για το κλακ, δεν ξέρω αν είναι λάθος του Βελουχιώτη ή της αντιγραφής, αλλά μόνο κλακ και κλάπα. Κλαπ δεν θυμάμαι να έχω δει ποτέ... που να μην είναι χειροκρότημα. :)
 
Κι εγώ μπακαλιαράκια τις βελάδες/φράκα ξέρω. Από πού τα ξέρω, Κύριος οίδε.
 
Top