How to update the BIOS

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Διαβάζω στο support site της Asus τις εξής οδηγίες:

XP:
1. Updating the BIOS through the Internet
Launch the ASUS Update utility from the Windows® desktop by clicking Start > All Programs > ASUS > ASUSUpdate for Eee PC> ASUSUpdate. The ASUS Update main window appears.
1.1 Select Update BIOS from Internet from the drop down menu, then click Next.
1.2 Select the ASUS FTP site nearest you to avoid network traffic, or click Auto Select. Click Next.
1.3 From the FTP site, select the desired BIOS version and click Next.
1.4 Follow the screen instructions to complete the update process.

2. Updating the BIOS through a BIOS file
Launch the ASUS Update utility from the Windows® desktop by clicking Start > Programs > ASUS > ASUSUpdate for EeePC> ASUSUpdate. The ASUS Update main window appears.
2.1 Select Update BIOS from file from the drop down menu, then click Next.
2.2 Locate the BIOS file from the Open window, then click Open.
2.3 Follow the screen instructions to complete the update process.

3. Download AFUDOS from the support site, and then follow the steps below:
3.1 Creating an USB boot device
3.2 Copy afudos.exe and the file of BIOS to USB device, and then plug it to Eee PC
3.3 Input: afudos /i(file name of BIOS)

Οι πρώτες δύο επιλογές δεν λειτουργούν. Στην πρώτη, όταν επιχειρώ να κάνω αυτή τη δουλειά μέσω του ίντερνετ, μου βγάζει υποχρεωτικά μόνο τρία ftp, και μου λέει ότι σε κανένα από τα τρία δεν υπάρχει το κατάληλλο αρχείο.
Στη δεύτερη, σταματάει η διαδικασία στο 2.2. Δηλαδή, βρίσκω το αρχείο και του λέω open, και μετά δεν κάνει τίποτα, ούτε screen instructions ούτε τίποτα.

Αναγκαστικά πάω στην τρίτη επιλογή: Έχω αντιγράψει σε ένα στικ το αρχείο afudos.exe και το νέο αρχείο του BIOS, αλλά διστάζω να κάνω το επόμενο βήμα, επειδή δεν καταλαβαίνω: από το 3.2 στο 3.3 κάτι μεσολαβεί. Τι; Πρέπει να μπουτάρει το κομπιούτερ από το USB Drive, σωστά;

Τώρα, το γιατί θέλω να κάνω update στο BIOS είναι μια άλλη ιστορία. Ή αυτό θα κάνω ή θα πετάξω το Asus EEE Pc 1001Ha από το παράθυρο.
 

daeman

Administrator
Staff member
Good old DOS days, eh?

Ναι, πρέπει να μπουτάρει από το USB, το οποίο πρέπει πρώτα να έχει γίνει bootable (να έχεις κάνει δηλαδή τη διαδικασία που περιγράφεται στο: 3.1 Creating an USB boot device). Μετά αντιγράφεις το afudos.exe και το νέο αρχειάκι του BIOS στο στικάκι και μπουτάρεις το Ασουσάκι απ' αυτό. Στη γραμμή εντολών που θα εμφανιστεί, πληκτρολογείς το afudos /i(file name of BIOS) και σε λίγο θα έχει ενημερωθεί το BIOS του. Η διαδικασία ενημέρωσης δεν πρέπει να διακοπεί για να μη μείνει με μισερό BIOS το νέτμπουκ, οπότε φρόντισε να το έχεις στην πρίζα εκείνη την ώρα.

Go for it, Άλεξ!
Αν δεν πετύχει, πες μου πότε θα το πετάξεις, να περιμένω κάτω απ' το παράθυρο.
Αν είναι βράδυ, δεχόμεθα και παραγγελίες για καντάδα. ;)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ναι, μπουτάρει το pc από το στικάκι. Εκεί σου βγάζει μια μαύρη οθόνη (μέρες DOS, αν θυμάσαι...) και πιθανότατα:
Code:
[B]A:>[/B]
Εκεί εσύ γράφεις το afudos /i(file name of BIOS), αλλά απ' ό,τι θυμάμαι από τις μητρικές τής Asus δεν ήθελε παρενθέσεις αλλά afudos /i<biosfilename>.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ανεχτείτε με λίγο ακόμα, και πείτε μου πάλι τα βήματα. Την ώρα που ανάβει το κομπιούτερ, πατάω το F2 για να βγω στην οθόνη του setup και να του πω να μπουτάρει από το φλασάκι;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αν δεν έχει κάποιο function key ειδικά για την επιλογή «από πού μπουτάρω» (συνήθως το F11), τότε πατάς το πλήκτρο που σε στέλνει στο BIOS Setup (συνήθως F2 ή Del) κι αλλάζεις τη σειρά εκκίνησης (να θυμηθείς, μόνο, να την επαναφέρεις όταν θα έχεις τελειώσει).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αφού παιδεύτηκα αρκετά, ευτυχώς δεν κατάφερα να εγκαταστήσω μ' αυτόν τον τρόπο το νέο BIOS. Λέω ευτυχώς επειδή από αβλεψία μου, είχα κατεβάσει BIOS για άλλο μοντέλο του κομπιούτερ μου. Δεν έχω το 1101HA ούτε το 1101HA-G, έχω το 1101ΗΑ-GG! Τέλος πάντων, μετά από πολλές ώρες, μου έστειλαν από το τμήμα υποστήριξης της Asus ένα λινκ για να κατεβάσω το σωστό πρόγραμμα Asus Update, επειδή αυτό που είχα κατεβάσει εγώ δεν δούλευε. Έχουν καμιά 20αρά εκδόσεις του προγράμματος για update, η καθεμία διαφορετική από την άλλη. Τέλος πάντων, μ' αυτό το πρόγραμμα αντιλήφθηκα ότι το τάιζα λάθος BIOS, και δεν το δεχόταν. Κατέβασα το σωστό BIOS και έκανα την ενημέρωση.

Ο λόγος όμως που έψαχνα να κάνω ενημέρωση του BIOS ήταν ότι δεν δούλευαν τα function keys στο λάπτοπ, και μάλιστα τα πιο σημαντικά για μένα: αυτά της εναλλαγής της οθόνης με εξωτερικό μόνιτορ και τα πλήκτρα αυξομείωσης του ήχου. Με τα πολλά αντιλήφθηκα ότι αυτά τα πλήκτρα ρυθμίζονται από κάποιο ACPI. Κατέβασα από εδώ το σωστό (νομίζω) ACPI driver. Το εγκατέστησα. Ω του θαύματος, τα πλήκτρα λειτούργησαν αμέσως. Αυτό που λειτούργησε επίσης και μου έχει σπάσει τα νεύρα, είναι ότι μου βγάζει αυτό το χαριτωμένο μηνυματάκι λάθους κάθε ένα λεπτό!


Μπορώ να κάνω δήθεν ότι το αγνοώ, σπρώχνοντάς το άκρη-άκρη στην οθόνη μου -- χωρίς να το κλείσω, γιατί αν το κλείσω, θα μου ξαναπεταχτεί σ' ένα λεπτό.
Η δεύτερη λύση είναι ότι απεγκαθιστώ το ACPI driver και το παίρνω απόφαση ότι το κομπιούτερ μου είναι κουτσό.
Η τρίτη λύση είναι να βρω τι στο διάολο έχει πάθει το ACPI και ποιο είναι το σωστό.
Η τέταρτη και τελευταία λύση είναι να πετάξω το Asus από το παράθυρο, γιατί με κανένα ΗΡ μέχρι τώρα δεν είχα τέτοια προβλήματα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Νομίζω ότι, προτού εγκαταστήσεις τον ACPI driver, θα έπρεπε να έχεις εγκταστήσει τους drivers τού chipset.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Να προσθέσω επίσης ότι διαβάζοντας επί ώρες γι' αυτό το πρόβλημα στο ίντερνετ, έχω εφαρμόσει όλες τις συμβουλές που δίνουν διάφοροι, δηλαδή κατέβασα και εγκατέστησα updates για audio, vga και chipset. Το σκασμένο τον χαβά του!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εγώ στη θέση σου θα αντέγραφα όλα τα αρχεία μου σε εξωτερικό σκληρό και κατόπιν θα έκανα factory restore με το F9.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μα το έκανα κι αυτό. Όταν έκανα το factory restore, τα function keys λειτούργησαν στιγμιαία, μέχρι ν' αρχίσω να εγκαθιστώ άλλα προγράμματα. Δεν είχα προλάβει να εγκαταστήσω πάνω από δύο λογισμικά, δηλαδή το Office 2007 και το λογισμικό της Softitler, όταν σταμάτησαν να λειτουργούν. Απεγκατέστησα το δεύτερο, αλλά όχι το πρώτο, ούτε έχω σκοπό να το απεγκαταστήσω. Ούτε πιστεύω ότι είναι δυνατόν να επηρεάζει ένα λογισμικό τόσο ευρείας χρήσεως τα function keys. Στη συνέχεια δοκίμασα να λύσω το πρόβλημα εγκαθιστώντας το driver του ACPI.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Υπάρχει το ενδεχόμενο να μην ευθύνεται το Office, αλλά κάποια ενημέρωση της Microsoft. Υπάρχει η δυνατότητα να ξανακάνεις factory restore και κατόπιν να εγκαθιστάς τις ενημερώσεις μία μία;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Στην Προσθαφαίρεση Προγραμμάτων, ή με κάποιον άλλο τρόπο, μήπως μπορώ να αφαιρώ τις ενημερώσεις μία-μία;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Στην τεχνική υποστήριξη της Asus μού είπαν αυτό που είπες κι εσύ, Ζαζ, να ξαναεγκαταστήσω το λειτουργικό. Εννοείται ότι αν ξανακάνω όλη αυτή τη διαδικασία από την αρχή, θα κόψω τις αναβαθμίσεις και θα τις ελέγχω απόλυτα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ε ναι, εννοείται: Πάντα χειροκίνητος ο έλεγχος των ενημερώσεων. ;)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μια και θα το ξαναεγκαταστήσω το σκασμένο, έκανα ένα ενδιαφέρον πείραμα:
Επέτρεψα να εγκαταστήσει τις σημερινές ενημερώσεις που ήταν ενημερώσεις ασφαλείας του NET framework. Μιράκολο-μιράκολο: σταμάτησε να μου βγάζει το από πάνω μήνυμα που μου έσπαγε τα νεύρα και συγχρόνως ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΤΑ FUNCTION KEYS!

Λες να βρήκα ποια είναι η ενημέρωση που κάνει τη ζημιά; Ή μπορεί να είναι κι άλλες; Κι αν εγκαταστήσεις μια ενημέρωση, πώς την αφαιρείς μετά; Όχι με το system restore πάντως, δεν βλέπει διαφορά μεταξύ του πριν και του μετά.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Επειδή δεν θα τη γλιτώσει τελικά, φιρί-φιρί το πάει να το πετάξω απ' το παράθυρο:
Πείτε μου, σας παρακαλώ, πώς το αναγκάζω να μου βγάλει την προ του λειτουργικού οθόνη, για να πατήσω εκείνο το έρμο F9, να ξαναγίνει η εγκατάσταση του λειτουργικού; Δηλαδή, δεν μου βγάζει εκείνη την αρχική οθόνη, όπου έχεις δικαίωμα να μπεις στο Setup κλπ, αλλά πάει κατευθείαν στην οθόνη επιλογής λειτουργικού, Windows ή Linux, με τρίτη επιλογή να πατήσω το F8 και να μου βγάλει safe mode και τα τοιαύτα. Τι έγινε η αρχική μου οθόνη, που έγραφε μόνο Asus και πατήστε αν θέλετε δεν θυμάμαι ποιο κουμπί, για να βγείτε στο Setup; Ποιος την πήρε, ντε;
 
Top