Recordable CD or DVD that contains data appears blank in Windows XP

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ακριβώς όπως λέει ο τίτλος, έγραψα μερικά dvd, αλλά ενώ φαίνονται γραμμένα, όταν τα βάζω στο drive, φαίνονται κενά. Η Microsoft λέει ότι το έχει λύσει αυτό το πρόβλημα από την εποχή του SP2. Εγώ έχω και το SP3 εγκατεστημένο, φυσικά. Τι κάνουμε τώρα;
http://support.microsoft.com/kb/867717
 

Zazula

Administrator
Staff member
Χρησιμοποίησε την Αυτόματη Επίλυση Προβλημάτων εδώ: http://support.microsoft.com/gp/cd_dvd_drive_problems. Για να μπορέσει να τρέξει θα πρέπει να έχεις ήδη εγκατεστημένα στον υπολογιστή σου το Powershell (http://www.microsoft.com/downloads/...0D-8F1D-4B97-A397-47BCC8BA3806&displaylang=en) και την MSXML 6.0 (http://www.microsoft.com/downloads/...cf-3bcf-4009-be21-27e85e1857b1&displaylang=en).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Η αυτόματη επίλυση προβλημάτων αποφάνθηκε ότι όλα λειτουργούν καλώς, αλλά ο δίσκος δεν διαβάζεται :(

Επισυνάπτω και την έκθεση.
 

Attachments

  • ResultReport_html#Publisher.txt
    5.1 KB · Views: 204

Zazula

Administrator
Staff member
Με ποιο πρόγραμμα γράφεις τα δισκάκια σου;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εδώ και χρόνια με το Nero. Έχεις να προτείνεις κανένα πιο αξιόπιστο; Πάντως, δεν μου έχει ξανασυμβεί αυτό το φαινόμενο, ίσως άλλη μια φορά, αλλά τώρα έχω γράψει 7 dvd απανωτά και το ένα μετά το άλλο βγαίνουν blank. Να προσθέσω ότι τα αρχεία που γράφω δεν είναι αρχεία dvd, είναι μερικά βίντεο και μερικά έγγραφα μέσα σε folders.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Όταν λες πως βγαίνουν blank, εννοείς ότι τα δοκίμασες σε άλλον υπολογιστή και όντως δεν περιέχουν τα αρχεία που υποτίθεται ότι έπρεπε να περιέχουν; Όταν τα βάζεις πάλι στον υπολογιστή με το πρόβλημα και ανοίγεις το Nero, βλέπεις να περιέχουν τα ήδη γραμμένα αρχεία ή όχι; Αν τα αρχεία δεν γράφονται καν (ενν. στην πραγματικότητα), τότε πιθανότατα θέλει καθάρισμα ο φακός τού drive.

Πάντως ο λόγος που σε ρώτησα για το πρόγραμμα εγγραφής ήταν για να δω αν μπορούμε να απενεργοποιήσουμε την εγγενή δυνατότητα εγγραφής των ΧΡ ή όχι (εφόσον η εγγραφή γίνεται κανονικά αλλά μετά το οπτικό μέσο εμφανίζεται, απατηλά, ότι είναι ακόμη άγραφο). Λοιπόν, πήγαινε στο Μητρώο (κάνεις Run το regedit) στην εγγραφή HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer, Edit > New > DWORD Value. Ονόμασέ την NoCDBurning και δώσ' της την τιμή 1 (Decimal). Για δες αν γίνει τίποτα έτσι.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όχι, δεν τα δοκίμασα σε άλλον υπολογιστή. Είναι εμφανώς γραμμένα, αλλά εμφανίζονται ως κενά όταν τα ανοίγω. Θα δοκιμάσω αυτό με το registry.

Εξήγησέ μου λίγο καλύτερα, αν μπορείς. Όταν κάνω αυτή την εγγραφή στο registry, πρέπει μετά να ελέγξω αν βλέπει το περιεχόμενο του dvd;

Μόλις έκανα αυτό που είπες, δεν ανοίγει πλέον καθόλου το cd και βγάζει μήνυμα "Windows cannot read from this disk. The disk might be corrupted or using a forrmat not compatible with Windows."
Προηγουμένως το άνοιγε, αλλά το έβλεπε κενό.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Καλά, σβήσε τότε την εγγραφή που έκανες στο Μητρώο. Δεν μου είπες τι γίνεται όταν ανοίγεις τα γραμμένα δισκάκια με το Nero — βλέπει τα γραμμένα αρχεία ή όχι;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όχι, και το Nero κενά τα βλέπει.

Κατέβασα κι ένα δωρεάν πρόγραμμα, το StarBurn, και έγραψα άλλα δύο dvd, δοκίμασα δυο διαφορετικά φορμάτ, το default κι άλλο ένα. Τίποτα, κενά φαίνονται.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Είχα ανάλογο πρόβλημα με CD και ΧP3 που τελικά λύθηκε όταν έκανα εκκαθαρίσεις στο σκληρό C: και αποκατάτμηση (defragmentation) --πιθανολογώ ότι ενώ φαινόταν --και υπήρχε αρκετός χώρος για να δημιουργηθεί το είδωλο του CD και να αντιγραφεί στη συνέχεια στο δίσκο, τελικά ήταν τέτοια η διάταξη/κατάτμηση των τομέων ή παρουσιαζόταν κάποιο άλλο πρόβλημα ώστε ενώ φαινόταν να έχουν αντιγραφεί τα αρχεία, τελικά απλώς καταστρεφόντουσαν τα δισκάκια (τις αντιγραφές τις είχα δοκιμάσει με το πρόγραμμα των XP και με δύο άλλα βοηθήματα --όχι με Nero). Δεν ξέρω βέβαια αν βοηθάει καθόλου αυτό...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Είναι γεγονός ότι ο σκληρός μου δίσκος βρίσκεται στα όρια της χωρητικότητάς του. Θα δοκιμάσω αυτή τη μέθοδο.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Update: Άφησα όλη τη νύχτα τον υπολογιστή να κάνει defrag. Πρωί-πρωί, έκανα restart και έγραψα άλλο ένα dvd. Πάλι φαίνεται κενό. Σημειωτέον ότι φαίνεται κενό και στα δύο dvd drives που έχω στον υπολογιστή.
Μετά είχα μια φαεινή ιδέα: το έχωσα στο dvd player της τηλεόρασης και, ω του θαύματος, τα αρχεία βρίσκονται εκεί. Τα βλέπει κανονικά. Μου έχει συμβεί πολλές φορές στο παρελθόν να μου δώσουν ένα dvd που φαίνεται κενό στον υπολογιστή μου και μπορώ να το ανοίξω μόνο στο dvd player της τηλεόρασης. Συμπεράσματα; Τι πρέπει να αλλάξω στο φορμάτ της εγγραφής; Βέβαια, το περίεργο είναι γιατί το κάνει τώρα ξαφνικά στα dvd που γράφω εγώ, ενώ δεν το έκανε δυο μήνες πριν που πάλι έφτιαξα αρκετά για τους μαθητές μου.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Από τη στιγμή που το dvd εγγράφεται και παίζει κάπου κανονικά, μπορούμε να συμπεράνουμε ότι ο φακός τού οπτικού μέσου είναι εντάξει. Πάντως εγώ ήθελα να ξέρω αν το δισκάκι φαίνεται κενό σε άλλον υπολογιστή. Επίσης, δοκίμασε να γράψεις ένα δισκάκι cd με την εγγενή δυνατότητα εγγραφής των ΧΡ (http://www.worldstart.com/tips/file-management/howto-burn-a-cd.htm) και πες μας τι έγινε. Τέλος, δοκίμασε να γράψεις ένα iso dvd: Κατέβασε αυτό το αρχείο (το πρώτο πάνω-πάνω εδώ: http://www.backtrack-linux.org/downloads/) και γράψ' το με τούτο 'δώ (http://cdburnerxp.se/). Αναμένουμε εξελίξεις!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Η εγγενής δυνατότητα των ΧΡ για εγγραφή δεν λειτουργεί. Ακολουθώ κατά γράμμα τις οδηγίες που μου έστειλες, αλλά μου βγάζει για το κάθε αρχείο που προσπαθώ να στείλω για εγγραφή το μήνυμα:
Windows encountered a problem when trying to copy this folder (or this file). What do you want Windows to do?
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το CDBurnerXP λειτουργεί (έστω και με απλά αρχεία, όχι αναγκαστικά με iso);

ΥΓ Ελπίζω ότι αυτό δεν έχει εμφανιστεί μετά από χρήση προγράμματος "επιδιόρθωσης" του Μητρώου, ε;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
ΥΓ Ελπίζω ότι αυτό δεν έχει εμφανιστεί μετά από χρήση προγράμματος "επιδιόρθωσης" του Μητρώου, ε;
:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Ναι, χρησιμοποίησα το CCCleaner προχτές. Αλλά χτες που το σκέφτηκα ότι αυτό μπορεί να φταίει, έκανα restore στην κατάσταση που ήταν το κομπιούτερ δυο μέρες πριν. Με το restore δεν επανήλθε το registry στην κατάσταση που ήταν;
Έχει κρατηθεί και εφεδρικό αρχείο του registry, πάντως. Χρειάζεται να το χρησιμοποιήσω;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Συγγνώμη, φυσικά και δουλεύει το cd burner των Windows XP, εγώ προσπαθούσα να γράψω dvd, όχι cd! :p:p:p
Το μόνο του πρόβλημα είναι ότι ενώ ξεκίνησε, δεν ολοκλήρωσε το γράψιμο. Πάλι έβγαλε μήνυμα λάθους.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Update:
Ξεκίνησα πάλι, με δεύτερο αρχείο. Έφτασε την εγγραφή μέχρι τέλους και λειτουργεί κανονικά. Το αρχείο παίζει κανονικά.

Το cd burner των Windows λειτουργεί κανονικά. Το Nero (και το StarBurn) γράφoυν dvd που γίνονται αόρατα. Τι φταίει; (Σημειωτέον ότι για να είμαι σίγουρη ότι δεν λείπει κάτι από το Nero, σήμερα του έκανα update από το Nero 8 στο Nero 10. Αλλά προφανώς δεν φταίει το Nero, αφού το ίδιο πράγμα συμβαίνει και με το StarBurn.)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μπορεί να είναι κάτι το ΙΜΑΡΙ ή με κάτι άλλο εξίσου σατανικό. :D Τώρα δοκίμασε σε παρακαλώ με το πρόγραμμα CDBurnerXP (βλ. #13 & #15), το οποίο γράφει ΚΑΙ dvd, να δεις αν γράφει κανονικά. Επίσης, υποθέτω ότι γράφεις τα dvd σου ΧΩΡΙΣ να είναι ενεργοποιημένο το verification, σωστά;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Στάσου τώρα, γιατί με μπέρδεψες. Το verification είναι ενεργοποιημένο, και ανέκαθεν ήταν, δεν το έβαλα τώρα. Δεν πρέπει να είναι;
 
Top