registry repair

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κατέβασα το RegistryBooster και κάνοντας το σκαν μού βγάζει εκατοντάδες λάθη στο registry, και επίπεδο κινδύνου υψηλό. Τι πρέπει να κάνω στη συνέχεια; Για να του αναθέσω να μου επισκευάσει το σύστημα μού ζητάει 25 δολάρια, δεν είναι δωρεάν.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Η μόνιμη συμβουλή μου είναι: Αποφεύγετε τα προγράμματα "επισκευής" τού Μητρώου / Registry. Εάν γνωρίζετε τι κάνετε (i.e., γνήσιοι power users), τότε δεν τα χρειάζεστε — και αν δεν γνωρίζετε τι κάνουν, τότε δεν θα αποφύγετε τα προβλήματα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Συμπέρασμα από αυτά που λες: Το μητρώο όντως χρειάζεται επισκευή. Δεν είμαι όμως ο γνήσιος power user που περιγράφεις, μάλλον γιαλαντζί είμαι. Τι κάνω;
 

SBE

¥
Κατέβασε κάποιο πρόγραμμα που κάνει έλεγχο και σε καθοδηγεί βήμα βήμα στο τι πρέπει να κάνεις και αποφασίζεις εσύ αν θα κάνεις αλλαγές και ποιές. Υπάρχουν τέτοια δωρεάν. Δεν είμαι στον κανονικό μου υπολογιστή και δεν μπορώ να θυμηθώ ποιό χρησιμοποιώ εκεί (η αμνησία των διακοπών), πάντως μη φοβάσαι τις αλλαγές, μπορούν να αναιρεθούν, αρκεί να ξέρεις τι αλλαγές έκανες (γι'αυτό είπα βήμα- βήμα). Προφανώς κάτι θέλεις να αλλάξεις στον υπολογιστή σου, αλλιώς γιατί να το ελέγξεις;
Επίσης, μπορείς να στείλεις σε κάποιον που ξέρει τι του γίνεται το report του προγράμματος που έτρεξες και να σε συμβουλέψει. Όπως είπα, δυστυχώς δεν είμαι στον κανονικό μου υπολογιστη και από αύριο μάλλον χωρίς πρόσβαση για μέρες, αλλιώς θα σου έλεγα να μου το στείλεις εμένα.
 
Last edited by a moderator:
Καλό! Και θα σου διαλύσει το σύστημα, και ζητάει και λεφτά από πάνω!

Αυτά τα προγράμματα είναι για αμερικανάκια (ναι, με την κακή έννοια).
 

Zazula

Administrator
Staff member
Συμπέρασμα από αυτά που λες: Το μητρώο όντως χρειάζεται επισκευή.
Όχι, δεν είπα αυτό — εγώ είπα εκείνο που είπε ο SH: Θα σου διαλύσει το σύστημα (και ζητάει και λεφτά από πάνω)!
 
Δοκίμασε το CCleaner... είναι πολύ απλό και εξαιρετικά διαδεδομένο, νομίζω ότι θα φτιάξει τουλάχιστον τα "χοντρά" χωρίς να χρειαστούν δικές σου επεμβάσεις...
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ πάντως, από αυτά τα προγράμματα, ζητώ το πολύ πολύ, στα καθαρίσματα των ιστοπλοϊκών (browsers) να σβήνουν μόνο τα προσωρινά αρχεία. Και το ιστορικό των κινήσεών μου κρατάω (με ένα-δυο γραμματάκια θυμάται η Αλεπού πού να με πάει) και τα μπισκοτάκια μου (cookies).

Για το ccleaner ένα καλό πρόσθετο είναι το CCEnhancer:
http://thewebatom.net/programs/ccleaner-enhancer/
Το τρέχουμε προτού τρέξουμε τον ccleaner.

Σε κάθε περίπτωση: tread carefully.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Για να σβήσεις τα προσωρινά αρχεία δεν χρειάζεται ειδικό πρόγραμμα, ενώ ακόμη καλύτερο είναι το να ρυθμίζεις τον μπράουζερ να τα σβήνει ο ίδιος κάθε φορά που τον τερματίζεις (έτσι κάνω εγώ· είναι η ασφαλέστερη πολιτική).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μου έκανε πάντως εντύπωση το γεγονός ότι όλα σχεδόν τα σάιτ που επισκεπτόμαστε αφήνουν cookies. Για ποιο λόγο; Τα έσβησα όλα και άφησα μόνο τις ιστοσελίδες στις οποίες έχω κάνει registration. Γιατί πρέπει να αφήνει cookie κάθε εφημερίδα και περιοδικό και μπλογκ που επισκέπτομαι;
 
Η εξήγηση για τα cookies είναι σχετικά απλή: Η κάθε πικραμένη ιστοσελίδα αφήνει το cookie της έτσι ώστε να "θυμάται" τι έχεις δει σε περίπτωση που φύγεις από τη σελίδα και επιστρέψεις σε αυτήν στο ίδιο browser session...

(ΟΚ, τεχνικές λεπτομέρειες, αλλά ας το πούμε κιόλας...)

Το CCEnhancer που πρότεινε ο nickel πιο πάνω είναι πολύ καλό πρόσθετο για το CCleaner, αν αποφασίσεις τελικά να το χρησιμοποιήσεις...
 
Top