metafrasi banner

assault rifle = τυφέκιο εφόδου, επιθετικό τυφέκιο, τουφέκι εφόδου, επιθετικό τουφέκι, στρατιωτικό τουφέκι

Alexandra

Super Moderator
Staff member
An assault rifle is defined as a selective fire rifle that uses an intermediate cartridge and a detachable magazine. Assault rifles are the standard infantry weapons in most modern armies. Assault rifles are categorized in between light machine guns, which are intended more for sustained automatic fire in a light support role, and submachine guns, which fire a pistol cartridge rather than a rifle cartridge.
Examples of assault rifles include the Kalashnikov family (by far the most prolific), M16 rifle, G36, FN FNC, and the Steyr AUG.


Είδα ότι στο Προζ έχει επιλεγεί η απόδοση του Ζαζ "επιθετικό τυφέκιο" ή "τυφέκιο εφόδου", αλλά για ευκολία μπορούμε να το πούμε απλώς "αυτόματο"; Είναι σχεδόν συνώνυμο; Στον υπότιτλό μου λέει:

You decided to bang it out in the North End at 9:00 in the morning. With assault rifles.

Υποτίθεται ότι το αυτόματο κάνει μικρότερη ζημιά από το τυφέκιο εφόδου ή επιθετικό τυφέκιο;
 
Υπάρχουν πολλά αποτελέσματα για το επιθετικό τουφέκι ή επιθετικό τυφέκιο (και τα Καλάσνικοφ), αλλά μη όντας ειδικός αναρωτιέμαι αν υπάρχει τουφέκι που είναι αμυντικό ή εν πάση περιπτώσει μη επιθετικό.
 

daeman

Administrator
Staff member
Κι εγώ ως μη ειδικός, προβληματίζομαι όπως ο Αμβρόσιος.
Εκτός αν δεχτούμε ότι η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση. ;)

Για τον συγκεκριμένο υπότιτλο, κρίνοντας από το ύφος της πρότασης (αν δεν κάνω λάθος, βέβαια), δεν θα μου φαινόταν πολύ φυσιολογικό να δω το ακριβές: "Με τυφέκια εφόδου".
Με στρατιωτικά (ν)τουφέκια, ίσως, γιατί εδώ δεν νομίζω πως ο σεναριογράφος ήθελε να στείλει τον θεατή να διαβάσει καμιά ανάλυση των διαφόρων ειδών όπλων. Αναμένω πάντως κάποιον ειδικό στα όπλα να με διαφωτίσει.
 
Από ένα σύντομο ψάξιμο είδα ότι ο όρος assault rifle είναι μάλλον ένα πιασάρικο όνομα που δόθηκε σε κάποιους τύπους τουφεκιών. Όπως πολύ εύστοχα ανέφερε κάποιος σε ένα φόρουμ τους δόθηκε αυτό το όνομα γιατί κανείς δε σκέφτηκε κάτι καλύτερο.
Οπότε πιστεύω ότι δεν είναι ανάγκη να το πεις τουφέκι εφόδου. Ίσως σκέτο τουφέκι να αρκεί.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κάτι γενικό που ελπίζω να μην είναι λάθος είναι και το στρατιωτικό τουφέκι.
 
Μεταφέρω από το σύζυγο (βετεράνος, στρατός ΗΠΑ): Η διαφορά του rifle και του assault rifle είναι ότι τα πρώτα έχουν σχεδιαστεί για κυνήγι ενώ τα δεύτερα χρησιμοποιούνται αποκλειστικά για στρατιωτική χρήση (μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για άλλους σκοπούς αλλά ο σκοπός τους ήταν η χρήση στο στρατό). Ως δευτερεύουσα διαφορά, τα δεύτερα έχουν τη δυνατότητα σύνδεσης μπαγιονέτας ενώ τα πρώτα όχι.

Το συνόψισε απλά στο: Rifles were meant for hunting animals while the assault rifle is meant to hunt people.

Βάσει αυτού συμφωνώ με τον Nickel.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ναι, το είχε πει ο daeman πριν τον nickel, αλλά δεν τα προλαβαίνουμε πια όλα... (Sorry, daeman. :eek: )
 

daeman

Administrator
Staff member
Αν είναι δυνατόν να ζητάμε συγγνώμη μεταξύ μας για τέτοια πράματα και μάλιστα στον καύσωνα!

Εξάλλου, εδώ δεν κινδυνεύουν ούτε τα γραφτά μου να σβηστούν (σιγά μη χάσει η βενετιά βελόνι, αλλά λέμε τώρα), ούτε το πλήθος τους να εξανεμιστεί, ούτε να μετονομαστώ χωρίς καν ένα ίχνος φαντασίας.
 

Earion

Moderator
Staff member
assault rifle : τυφέκιο εφόδου κατά το Σύγχρονο λεξικό στρατιωτικής ορολογίας του Θεόδωρου Γιαννούτσου (Αθήνα: Εκδόσεις Τουρίκη, 1997). Και η Βικιπαίδεια συμφωνεί. Γενικά η χρήση του είναι εκτεταμένη στη στρατιωτική ιδιόλεκτο. Κι εγώ αυτό προτιμώ: τυφέκιο εφόδου. (Άλλο αν στις συνθήκες ενός υποτιτλισμού θα ταίριαζε κάτι άλλο).
 
Top