Ψηφιοποιημένα λογοτεχνικά περιοδικά

nickel

Administrator
Staff member
Κομίζω, ενδεχομένως, γλαύκα σε κάποιες Αθήνες (ως γνωστόν, είναι πολλές οι Αθήνες). Στη δική μου Αθήνα δεν το γνωρίζαμε, οπότε ιδού η σχετική πληροφορία, να χαρούν κι άλλοι μαζί μας, μια και η υπόθεση «ψηφιοποίηση» προχωρά χωρίς φανφάρες και τυμπανοκρουσίες (μα, ούτε καν ένα διακριτικό χτύπημα του γκονγκ;).

Στο Εθνικό Κέντρο Βιβλίου φιλοξενούνται ψηφιοποιημένα περιοδικά λόγου και στοχασμού και, για την ακρίβεια, αυτή τη στιγμή τεύχη των περιοδικών: Νέα Εστία, Οδός Πανός, Πλανόδιον, Περίπλους, Το δέντρο, Η λέξη, Οροπέδιο, Intellectum. (Υπάρχουν επίσης σύνδεσμοι προς τις συλλογές Κοσμόπολις και Πλειάς, με φιλολογικά περιοδικά της περιόδου 1834-1930.)

Στη σελίδα του ΕΚΕΒΙ γράφει:

Ψηφιοποιημένα λογοτεχνικά περιοδικά - Ηλεκτρονική βιβλιοθήκη

Το έργο της ψηφιοποίησης του περιεχομένου σημαντικών λογοτεχνικών περιοδικών και η δημιουργία της ηλεκτρονικής βιβλιοθήκης υλοποιήθηκε από το ΕΚΕΒΙ με τη χρηματοδότηση του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Κοινωνία της Πληροφορίας» (Γ’ Κοινοτικό Πλαίσιο Στήριξης), υπό τον συντονισμό του Υπουργείου Πολιτισμού (δημόσια συγχρηματοδότηση 75% από το ΕΤΠΑ και 25% από το Υπουργείο Πολιτισμού).

Στο πλαίσιο του προγράμματος έχουν ψηφιοποιηθεί σελίδες από τα περιοδικά «Νέα Εστία», «Οδός Πανός», «Πλανόδιον», «Περίπλους», «Το Δέντρο» και «Η Λέξη». Πρόκειται για τα περιοδικά που, ύστερα από τη σχετική ενημέρωση από πλευράς ΕΚΕΒΙ, ανταποκρίθηκαν άμεσα στην υλοποίηση του προγράμματος παραχωρώντας την άδεια να ψηφιοποιηθούν και να αναρτηθούν στον κόμβο του παλαιότερα τεύχη τους, ξεκινώντας από το έτος ίδρυσής τους μέχρι την ημερομηνία που όρισε καθένα από αυτά.

Κι αποτελεί φιλοδοξία η συνέχιση του έργου στο πλαίσιο ενός ευρύτερου σχεδίου ψηφιοποίησης των ελληνικών λογοτεχνικών περιοδικών.

Εγώ έκανα την πρώτη βουτιά καθώς αναζητούσα πληροφορίες για το Dictionnaire français-roméique του Missir (που αξίζει δικό του νήμα) και βρήκα εκεί (στη Νέα Εστία) παρουσίαση από τον Ανδριώτη. Ζηλεύω τους σημερινούς νέους και χαίρομαι που προλαβαίνω ό,τι προλαβαίνω από τον μαγικό κόσμο της ψηφιοποίησης.

 

SBE

¥
Ζηλεύω τους σημερινούς νέους και χαίρομαι που προλαβαίνω ό,τι προλαβαίνω από τον μαγικό κόσμο της ψηφιοποίησης.

Πω, πω, τι απαισιοδοξία είναι αυτή! :mad:
Άσε που κι οι χτεσινοί νέοι άμα ήθελαν μπορούσαν να βρουν τις ίδιες πληροφορίες.
Οι μαγικές λέξεις και στο χτες και στο σήμερα είναι άμα ήθελαν, γιατί όσοι χρειαζόταν να τα ψάξουν μπορούσαν να ακολουθήσουν τη μέθοδο του ξεφυλλίσματος στη βιβλιοθήκη. Πιο χρονοβόρα; Δεν είμαι σίγουρη. Απλά δεν είχαμε εξοικειωθεί στην Ελλάδα με τις βιβλιοθήκες και τις δυνατότητές τους, οι οποίες και παλιότερα ήταν πάρα πολλές.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ας μη σε πτοούν οι διατυπώσεις μου. Μέσα στη χαρά είμαι (έχω κάνει κι άλλες ανακαλύψεις αυτές τις μέρες) αλλά και μέσα στην αισιοδοξία για κάποιες τουλάχιστον πτυχές του μέλλοντος. Δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα στις ευκολίες του σήμερα (και, ακόμα περισσότερο, του αύριο) και τις δυνατότητες του χτες. Οι αποστάσεις μηδενίστηκαν, οι προσβάσεις και το υλικό υπερπολλαπλασιάστηκαν (μέχρι του σημείου να προκύπτουν και αρνητικές επιπτώσεις), οι αναζητήσεις γίνονται... θεϊκές.

Όταν (όχι με δική μου πρωτοβουλία) έφυγα από το Λονδίνο για να επιστρέψω στην Αθήνα, τρία πράγματα λυπόμουν πιο πολύ που θα έχανα: την τηλεόραση του BBC, το Dillon's και τη δανειστική βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου του Λονδίνου. Υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσω από εδώ που είμαι να κατέβω στην Εθνική Βιβλιοθήκη; Εδώ δυσκολεύομαι να κατέβω να πιω ένα κρασί με τους φίλους μου στην ταβέρνα — που είναι ο καλύτερος λόγος να βρίσκεσαι στην Ελλάδα! :D
 
Τι μου θύμισες, αγαπητέ nickel! Με θυμάμαι να μεταφράζω Bataille με το λεξικό του Missir στο τραπέζι!! :D

Σημ.: Διάβασα την πρώτη σελίδα της κριτικής του Ανδριώτη, μα δεν λειτουργεί κανένα κουμπί (επόμενη σελίδα, κττ.). Κάνω κάτι λάθος; Εσύ μπόρεσες να γυρίσεις σελίδα;
 

nickel

Administrator
Staff member
Τι μου θύμισες, αγαπητέ nickel! Με θυμάμαι να μεταφράζω Bataille με το λεξικό του Missir στο τραπέζι!! :D

Πάρε, λοιπόν, και την παρουσίαση του Ανδριώτη και φτιάξε ένα νηματάκι για ό,τι θα ήθελες να πεις, μόλις ευκαιρήσεις.

Δυστυχώς δεν βρήκα το λεξικό σε ψηφιακή μορφή.
 

Attachments

  • Dictionnaire francais-romeique (Missir).pdf
    668.6 KB · Views: 224
Top