Εξαφάνιση πλαισίου εικονιδίων στην επιφάνεια εργασίας

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καλησπέρα σε όλους,
ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πώς φεύγει (ή πώς γίνεται διάφανο) αυτό το αναθεματισμένο το πλαίσιο που υπάρχει στη λεζάντα των εικονιδίων στην επιφάνεια εργασίας. Έχω βάλει μια ωραία ταπετσαρία, και αυτό το πλαισιάκι είναι άλλο χρώμα και μου χαλάει την εικόνα.

Έκανα μια έρευνα στο νέτι, και με έστειλε να ψάχνω να κάνω διορθώσεις από το Ο υπολογιστής μου -> Ιδιότητες -> Για προχωρημένους -> Επιδόσεις -> Ρυθμίσεις, όπου υποτίθεται ότι πρέπει να επιλέξεις το κουμπάκι Χρήση σκιών για εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας, αλλά τζίφος.

Με δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας έψαξα, αλλά τζίφος κι εκεί. Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Όταν έκανες δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας, το Lock Web Items on Desktop ήταν τσεκαρισμένο;

ΥΓ Τι λειτουργικό είπαμε έχεις;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και γιατί χρειάζεσαι εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας; ;)
 

nickel

Administrator
Staff member
Μα πότε βλέπετε την επιφάνεια εργασίας; Εμένα γιατί δεν μου φτάνουν δύο οθόνες, με πεντέξι προγράμματα, τον ένα πάνω στ' άλλο, σε κάθε οθόνη, που ελαχιστοποιείς, ελαχιστοποιείς, και τελειωμό δεν έχουν, σαν τα βρακιά της θειας Αμερσούδας;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Όταν έκανες δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας, το Lock Web Items on Desktop ήταν τσεκαρισμένο;
Όχι, το κοίταξα πρώτα.
ΥΓ Τι λειτουργικό είπαμε έχεις;
XP.
@Ντοκτόρ: έχω βάλει κάνα δυο για να με διευκολύνουν και να μην τα πολυψάχνω.
@Νίκ-Ελ: μα ποια είναι η θεία Αμερσούδα; :p
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το Smooth edges of screen fonts είναι τσεκαρισμένο (βρίσκεται λίγο πιο πάνω από το Χρήση σκιών για εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας);
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
@Ντοκτόρ: έχω βάλει κάνα δυο για να με διευκολύνουν και να μην τα πολυψάχνω.
Δεν σε βολεύουν καλύτερα στη γραμμή εργασιών, κάτω κάτω, δίπλα στο κουμπί έναρξη;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το Smooth edges of screen fonts είναι τσεκαρισμένο (βρίσκεται λίγο πιο πάνω από το Χρήση σκιών για εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας);
Ναι :(:)

Δεν σε βολεύουν καλύτερα στη γραμμή εργασιών, κάτω κάτω, δίπλα στο κουμπί έναρξη;
Όχι :p Βάζω π.χ. συντομεύσεις για φακέλους που βρίσκονται παραχωμένοι μέσα σε άλλους και πρέπει να κλικάρω πέντε φορές για να τους βρω και τέτοια.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Και στο Display Properties > Appearance > Effects > Use the following method to smooth edges of screen fonts είναι τσεκαρισμένο το Cleartype;
Ναι, κι αυτό τσεκαρισμένο...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Τότε δοκίμασε τούτο: Πήγαινε πάλι στο Visual Effects και επίλεξε το Adjust for Best Appearance. Γίνεται έτσι αυτό που θέλεις;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Όχι :p Βάζω π.χ. συντομεύσεις για φακέλους που βρίσκονται παραχωμένοι μέσα σε άλλους και πρέπει να κλικάρω πέντε φορές για να τους βρω και τέτοια.
Δεν προσπαθώ να σε πείσω να δουλέψεις με τρόπο άλλον από αυτόν που έχεις συνηθίσει, αλλά τον περιγράφω απλώς και μόνο μην τύχει και διαβάζει κανείς και το σκέφτεται.

Λοιπόν, όποια συντόμευση έχεις στην επιφάνεια εργασίας, μπορείς να την έχεις και στη γραμμή εργασιών. (Απλώς την αντιγράφεις σούρνοντάς την από εκεί). Στη δική μου γραμμή εργασιών έχω αυτή τη στιγμή πέντε συντομεύσεις προς υποφακέλους που χρησιμοποιώ πολύ συχνά (απόσταση ένα κλικ συν ένα κλικ για το έγγραφο) και μία συντόμευση προς έναν υποφάκελο (που έχω δημιουργήσει στα «έγγραφά μου») και βάζω εκεί μέσα συντομεύσεις προς όποιον άλλο φάκελο χρησιμοποιώ σχετικά πιο σπάνια (άρα απέχω δύο συν ένα κλικ από τα έγγραφα των φακέλων εκείνων). Στη γραμμή εργασιών έχω επίσης πάντα συντομεύσεις για τα τρέχοντα έγγραφα όπου εργάζομαι (απόσταση ένα κλικ). Τέλος, έχω κουμπιά προς όλα τα βασικά λεξικά μου, πέντε ιντερνετικά προγράμματα, 3-4 βασικά βοηθήματα και μερικά ακόμη. Σύνολο καμιά τριανταριά, και χωράνε κι άλλα... :) Όλα μπροστά στα μάτια μου χωρίς να χρειαστεί καν να περάσω από την επιφάνεια εργασίας.

Φυσικά έχω στη γραμμή εργασιών και ένα κουμπί προς την επιφάνεια εργασίας :), επειδή τα περισσότερα προγράματα έχουν την κακή συνήθεια να κοτσάρουν κι εκεί ένα εικονίδιο εκκίνησης, άρα διατηρώ έτσι σε απόσταση δυο κλικ και όλα τα σπάνια προγράμματα.

Με άλλα λόγια, δύσκολα μπορώ να φανταστώ σκηνικό όπου να πρέπει να μου είναι απαραίτητα περισσότερα από τρία κλικ. (Όχι ότι δεν μου συμβαίνει, φυσικά...:D)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Σύνολο καμιά τριανταριά, και χωράνε κι άλλα... :)
Για στάσου, πώς χωράνε όλα αυτά στη γραμμή εργασίας; Όταν υπερβείς κάποιον σχετικά μικρό αριθμό, αρχίζει και στα βγάζει σε κρυμμένη λίστα, σωστά;
 

nickel

Administrator
Staff member
Ξανά θα κάνω διαφήμιση για το Hidden Menu (την είχα πρωτοκάνει εκεί).


Γραμμή εντολών κάθετη αριστερά. (Χωράνε πολλά ανοιχτά προγράμματα στο οριζόντιο.) Στο πάνω μέρος το Quick Launch, έχει μερικά βασικά πράγματα. Στις τρεις στήλες των 40 θέσεων (όπως το έχω ορίσει) του Hidden Menu έχω λεξικά δεξιά, προγράμματα στη μέση, αρχεία και PDF δεξιά. (Χωρητικότητα 120. Τα κενά είναι προσωρινά...) Πετάγεται μόλις αγγίξω μια ακρούλα της οθόνης (που έχω ορίσει). Και αυτή η κολόνια κρατάει χρόνια.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πάντως είναι ενδιαφέρον να ρωτάει κάποιος κάτι για το τρένο, και η απάντηση να είναι γιατί δεν ταξιδεύει με λεωφορείο...

Παλάβρα, δοκίμασες αυτό που είπαμε στο #12;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ναι, από πριν. Έχω παίξει με όλες τις δυνατές επιλογές αυτού του πλαισίου και πάλι τζίφος...
Πάντως είναι ενδιαφέρον να ρωτάει κάποιος κάτι για το τρένο, και η απάντηση να είναι γιατί δεν ταξιδεύει με λεωφορείο...
Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν... :D:D:D
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Τώρα υπάρχει νέτι, αλλά δεν είχαμε ρεύμα... Ελπίζω τουλάχιστον να το έστειλαν στην Αίγινα... :D

Για στάσου, πώς χωράνε όλα αυτά στη γραμμή εργασίας; Όταν υπερβείς κάποιον σχετικά μικρό αριθμό, αρχίζει και στα βγάζει σε κρυμμένη λίστα, σωστά;
Ξανά θα κάνω διαφήμιση για το Hidden Menu Στις τρεις στήλες των 40 θέσεων...
Λοιπόν, ουσιαστικά είναι ίδιο, αλλά αντί για τις τρεις στήλες του Νικέλ, εμένα μου αρκούν δύο οριζόντιες γραμμές. Στην επάνω έρχονται τα κουμπιά των προγραμμάτων, στην κάτω όλα τα βοηθητικά. Στην εικόνα από αριστερά: Η γραμμή εργασιών, δύο συντομεύσεις προς εξωτερικούς σκληρούς δίσκους, πέντε προς φακέλους άμεσης χρηστικότητας, εφτά γλωσσικές, λεξικές κλπ, πέντε ιντερνετικές, τέσσερα βοηθήματα, τρία αρχεία άμεσης χρήσης. Έχω χώρο για άλλα τόσα. Μπορώ να το κάνω κρυφό, αλλά έχω συνηθίσει χωρίς:


Πάντως είναι ενδιαφέρον να ρωτάει κάποιος κάτι για το τρένο, και η απάντηση να είναι γιατί δεν ταξιδεύει με λεωφορείο...
Θα έλεγα ότι η ερώτηση ήταν: «Γιατί στριμώχνομαι ταξιδεύοντας με όλες μου τις βαλίτσες και η απάντηση ήταν "τις χρειάζεσαι όλες;"» Κι εν πάση περιπτώσει, είχε ήδη αναλάβει ο ειδικός. :)

Τι να πω; Ότι φοβάμαι ότι με ορισμένες εικόνες απλώς δεν λειτουργεί η διαφάνεια στις λεζάντες; (Μου έχει τύχει, έτσι ανακάλυψα τη γραμμή εργασιών.)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έβαλα κι εγώ σε δύο γραμμές το taskbar και, ω του θαύματος, χωράνε πολλά! Ερώτηση: πώς γίνεται να αντιστρέψω τις δύο γραμμές του taskbar; Δηλαδή, εμένα μου βγήκαν σην επάνω γραμμή τα κουμπάκια, ενώ εσένα φαίνονται στην κάτω.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Επιστημονικά: Με δοκιμές και ανοιγοκλεισίματα ... :( Κάνε δεξιό κλικ στη γραμμή εργασιών και παίξε με τις γραμμές εργαλείων...
 
Top