64μπιτα Windows 7 και προγράμματα που δεν τρέχουν

Μιας και τις επόμενες μέρες θα αγοράσω καινούργιο λάπτοπ, ρωτώ: όσοι και όσες έχετε 64μπιτα Windows 7, είχατε πολλά προβλήματα με προγράμματα που δεν τρέχουν; Κι αν ναι, με ποια; Να πάω για τα 32μπιτα καλύτερα;
 
Δεν ξέρω αν έχει σχέση με τα 64 ή τα 32 μπιτ, σε αυτά είναι ειδικός ο Ζάζουλας, αλλά στον καινούριο υπολογιστή (που τρέχει 64μπιτα Windows 7 Ultimate) είχα και εξακολουθώ να έχω τεράστιο πρόβλημα με το Trados.
Η έκδοση 2007 Freelance δεν είναι συμβατή με τα Windows 7. Εξαιρείται η σουίτα, δηλ. η έκδοση 2007 Suite που κυκλοφόρησε λίγο μετά την έκδοση 2007 Freelance, που υποτίθεται ότι είναι συμβατή. Έπειτα από μερικά κρασαρίσματα του υπολογιστή, αναγκάστηκα να αγοράσω το Trados Studio (το οποίο μέχρι εκείνη τη στιγμή απέφευγα όπως ο διάολος το λιβάνι), το οποίο υποτίθεται ότι είναι συμβατό. Αλλά από την πρώτη στιγμή δεν έκατσε καλά στο μηχάνημα. Μου πήρε κάπου μισή μέρα να το εγκαταστήσω, λειτουργεί όποτε και όπως θέλει αυτό και γενικώς μου φαίνεται εξαιρετικά ασταθές σε περιβάλλον Windows 7.
Ίσως να συμβαίνει μόνο σ' εμένα. Ας περιμένουμε να δούμε αν υπάρχει κανείς άλλος με το ίδιο πρόβλημα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εγώ απ' ό,τι γνωρίζω (έχω έναν υπολογιστή με 64μπιτα 7άρια, και δεν τα αλλάζω με τίποτα!) όλα τα 32μπιτα προγράμματα τρέχουν σε 64μπιτο λειτουργικό (τα δυνητικά προβλήματα είναι σε οδηγούς, όχι σε λογισμικό) εφόσον ακολουθούνται οι σχετικές οδηγίες (π.χ. βλ. περίπτωση Adobe Flash player). Επίσης, ό,τι τρέχει σε Vista τρέχει και σε 7 χωρίς τζιριτζάντζουλες. Σε 7άρια Ultimate υπάρχει άλλωστε και γνήσιο εικονικό mode ΧΡ, οπότε κανένα πρόβλημα.
 
Αν και ήμουν έτοιμος να υποστηρίξω ότι «δεν μπορεί, κάτι πάει στραβά - φυσικά και τρέχει το Τραντος 7, αλλά και το Στουντιο 2009, στα W7 32 και 64άρια», βλέπω τα εξής:

Στα release notes του SDL Trados Studio 2009->
SDL Trados Studio 2009 runs with Windows Vista 32-bit and Windows XP. You use 64-bit versions of Windows Vista at your own risk. Earlier operating system generations such as Windows 2000, Windows NT and Windows 98 are not supported.

Στο "What is new in SDL Trados Studio 2009 SP1" ->
* SDL Trados Studio 2009 SP1 can be installed and used on Windows 7. Also, 64-bit flavours of Windows Vista and Windows 7 are supported.
 
Εμένα όλ' αυτά τα τσαλιμάκια μου τα κάνει το Trados Studio SP2...

Αυτό που μ' εκνευρίζει (πάρα πολύ όμως) είναι ότι η SDL δεν κοίταξε να βγάλει ένα πατσάκι ώστε οι κάτοχοι του Trados 2007 Freelance να μπορούν να το χρησιμοποιήσουν στα W7 (32 και 64 μπιτ). Δεν χρησιμοποιούσαμε δα και την έκδοση 5.5, ούτε καν την 6.5! Μία έκδοση πίσω ήμασταν (διότι δεν υπολογίζω τη σουίτα με τις τρεις διαφορές που έχει από την έκδοση 2007 Freelance). Όχι, κύριε. Να πας να πάρεις το Στούντιο. Τζάμπα το βγάλαμε; Και το ανέκδοτο είναι ότι το Στούντιο περιλαμβάνει την πλήρη έκδοση 2007 Freelance. Το μισό από το *νέο* τους προϊόν είναι το ίδιο με τα προηγούμενα. Είναι να μην τσατίζεσαι;

Εν τω μεταξύ, έχω ένα σχεδόν αρχαίο σκάνερ και έναν σχετικά παλιό λέιζερ εκτυπωτή ΗΡ, για τα οποία ήμουνα 90% σίγουρη ότι δεν θα υπήρχε ντράιβερ για τα W7. Και όμως. Η ΗΡ έχει βγάλει ωραιότατα ντράιβερ για 64μπιτα W7 και το μηχάνημα τα βλέπει μια χαρά.

Χοντρό δούλεμα η SDL, έτσι;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Θα ήθελα πάντως να ρωτήσω, σε άλλο νήμα ίσως, για ποιο λόγο προτιμάτε το Τράντος ως βασικό μεταφραστικό εργαλείο. Εγώ προσωπικά έχω το MetaTexis, που είναι ελαφρύ, user friendly, παίρνει και δημιουργεί αρχεία Τράντος, μεταφράζει κάθε είδους αρχεία (pps, excel κτλ) και κυρίως είναι πολύ πιο φτηνό από το Τράντος.
 
Όχι, κύριε. Να πας να πάρεις το Στούντιο. Τζάμπα το βγάλαμε; Και το ανέκδοτο είναι ότι το Στούντιο περιλαμβάνει την πλήρη έκδοση 2007 Freelance. Το μισό από το *νέο* τους προϊόν είναι το ίδιο με τα προηγούμενα. Είναι να μην τσατίζεσαι;
......
Χοντρό δούλεμα η SDL, έτσι;
Πες τα χρυσόστομη, αν το ανοίξω εγώ θα εκτεθώ...
Το Τρ.2007 που συνοδεύει το Στουντιο2009, ισχύει για ένα μόνο μήνα! Είναι απλώς και μόνο για να προλάβεις να μετατρέψεις τις μνήμες σου στη νέα σουπερ-τουρμπισμένη/χαμηλωμένη/με διπλά τελικά εξάτμισης/και φιλτροχοάνη μορφή που έχουν οι μνήμες στο Στ.9 (και που ποτέ κανείς δεν εξήγησε γιατί χρειάστηκε να γίνει η αλλαγή). Και όχι, δεν μπορείς να εγκαταστήσεις το 2007 μαζί με το 2009 βάζοντας όμως στο 2007 την άδεια που είχες ήδη. Σε μερικές μέρες, το 2009 εντοπίζει ότι δεν χρησιμοποιείται η «προσωρινή» άδεια και κρασάρει το σύμπαν! Όλα αυτά δοκιμασμένα σε νέο λάπτοπ με W7, αλλά δεν είμαι σίγουρος τι πλατφορμα, 32 ή 64 bit - νομίζω 32.
Συμπέρασμα: εγώ τουλάχιστον μένω ακόμα στο 7 FL (το σκέτο 7, όχι το 2007), που άλλωστε ήταν η τελευταία έκδοση που μου επιτρέπει να ανοίξω πάνω από μία μνήμες ταυτόχρονα! Από το 7.1 και μετά, πρέπει να αγοράσεις το Pro...
Ουουουουου 666!
 
Αυτό που εκνευρίζει εμένα στο Studio είναι ότι φαίνεται για πρόγραμμα public beta.

Δεν θέλω το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ για την επαγγελματική μου δραστηριότητα να έχει τόσα προβλήματα, να είναι τόσο ασταθές, να σε απασχολεί τόση ώρα με περιφερειακά πράγματα...

...και πότε-πότε να βγαίνει ένα patch και να το βάζεις τρέμοντας, διότι (μάλλον) θα διορθωθεί ένα πρόβλημα, αλλά δεν ξέρεις τι άλλο θα φυτρώσει, όπως επίσης και πώς θα επηρεάσει αυτό τα υπάρχοντα projects σου...

Ας σταματήσω τον στόμαν μου εδώ...
 
Top