Librivox, Δωρεάν εθελοντικά ακουστικά βιβλία

nickel

Administrator
Staff member
Εξαιρετική ιδέα, φοβερή δουλειά, χρειάζεται πολύ ψάξιμο.
 
Εγώ τους τελευταίους μήνες έχω κολλήσει με τα audiobooks, με έχουν βολέψει απίστευτα. Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα είναι ότι μου επιτρέπουν να εκμεταλλεύομαι εποικοδομητικά το νεκρό χρόνο μεταξύ μετακινήσεων (ποτέ δεν άκουγα μουσική, ούτως ή άλλως).
Αντιλαμβάνομαι ότι σε πολλούς δεν αρέσει να ακούνε τα βιβλία, προτιμούν να τα διαβάζουν. Το καταλαβαίνω. Εμένα με βοηθούν να συγκεντρώνομαι, να καθαρίζω το μυαλό μου μετά από τόσες ώρες δουλειάς. Αυτό δεν σημαίνει ότι σταμάτησα να διαβάζω βιβλία. Άλλα τ' ακούω κι άλλα τα διαβάζω.
Απλώς θέλουν λίγο ψάξιμο επειδή δεν έχουν όλα την ίδια ποιότητα εγγραφής.
 

feanor13

New member
Γεια σας. Ξερετε που μπορω να βρω ακουστικα βιβλια στα ελληνικα; Ευχαριστω πολυ!
 

nickel

Administrator
Staff member
Γεια σας. Ρωτάτε αν υπάρχουν audiobooks στην ελληνική γλώσσα και ποιος τα διαθέτει; (Που δεν ξέρω αν υπάρχουν εκτός από τα παιδικά.) Ή θα μπορούσατε να καλυφθείτε από κάποιο text-to-speech πρόγραμμα που να μπορεί να συνεργαστεί με τα ελληνικά ebooks (που κι αυτά είναι λιγοστά).

Ερώτηση προς τους υπόλοιπους: Τι ξέρουμε για τέτοια προγράμματα text-to-speech;
 

feanor13

New member
Ναι, θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει καποιος διανομεας η καποιο site με audiobooks στην ελληνικη γλωσσα. Το text-to-speech προγραμμα, αν ειναι αυτο που καταλαβαινω, υποθετω οτι δεν θα ειναι καλη επιλογη, συνηθως τα talking προγραμματα δεν μπορουν να αναπαραγαγουν σωστα πολυπλοκα κειμενα. Αν και θα ηταν ενδιαφερον να το δοκιμασουμε.
 

SBE

¥
Έχουν βελτιωθεί πολύ τα text-to-speech και δεν ακούγονται σαν τις ανακοινώσεις στο Μετρό.
 

daeman

Administrator
Staff member
Επίσης στο Internet Archive, σε μια αναζήτηση για Greek στην κατηγορία Audio εμφανίζονται αρκετά αποτελέσματα με υλικό διαφόρων ειδών, ανάμεσά τους και πολλά από το librivox. Δεν είναι όλα στα ελληνικά και πολλά είναι αδιάφορα, αλλά υπάρχουν μερικά ενδιαφέροντα.
 
Top