Σύγκριση τριών λάπτοπ

nickel

Administrator
Staff member
Ονειρευόμουν ότι στα πάντα γύρω μας είχαμε τις βελτιώσεις που βλέπουμε στα ηλεκτρονικά είδη και την πτώση τιμών που τις συνοδεύει.






Έπειτα σκέφτηκα ότι τα τελευταία 25 χρόνια έχω αλλάξει υπολογιστή κάπου 20-25 φορές, ενώ την κουζίνα μου, την οποία αγόρασα πριν από 32 χρόνια ακριβώς, δεν έχω σκεφτεί να την αλλάξω και ούτε αυτή μου έχει ζητήσει κάτι τέτοιο.

Και το όνειρο έγινε εφιάλτης.



Θα αγόραζα το μεσαίο επειδή βλέπω να έχει τα χαρακτηριστικά του τρίτου σε καλύτερη τιμή, επειδή είναι Dell που συμπαθώ και επειδή δεν είμαι άνθρωπος των άκρων.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κι εγώ αυτό προτιμούσα, αλλά ήθελα να δω και τις προτιμήσεις των άλλων.
 

daeman

Administrator
Staff member
Πρόχειρα κι εντελώς υποκειμενικά: τον Δέλλα, επειδή ο ΧάΠας μου (HP) ψόφησε πριν από 3 μήνες από μητρική μετά από 1,5 χρόνο (ευγενικής, αλλά συνεχούς) χρήσης και στην αντιπροσωπεία τούς έλειπαν 350€ + ΦΠΑ + μεταφορικά για να τον αναστήσουν. Κι επειδή τον αντικατέστησα με Dell που προς το παρόν πάει σφαίρα (είναι και τα 7, βέβαια, πολύ πιο καλοσχεδιασμένα από τα σΒήστα) κι έχει 27 μήνες εγγύηση.
Τον Άτσερο δεν τον χωνεύω χρόνια τώρα, μου θυμίζει Ιταλό φιγουρατζή χωρίς ουσιαστικό εκτόπισμα.
 
Μεταξύ αυτών των δύο, το Dell - το Acer δεν μετρά καν επειδή, απ' ότι μου έχουν πει, δεν έχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα. Οποιαδήποτε ζημιά μπορεί να φέρει απίστευτη ταλαιπωρία...
 
Τα των αντιπροσωπειών στην Ελλάδα δεν τα γνωρίζω, αλλά η άποψή μου είναι να μείνεις μακριά από τη Dell. Πέραν της προσωπικής μου εμπειρίας (με διαφορά το φτηνότερο στην κατηγορία του έπειτα από εκπτώσεις, αλλά μέσα σε 1.5 χρόνο κάηκε το ένα τέταρτο της μνήμης και την ίδια στιγμή ο σκληρός είναι τίγκα στους bad sectors) πρόσφατα ακούστηκε πολύ η παρακάτω ιστορία:

The ignominious fall of Dell
 

Zazula

Administrator
Staff member
Για την Dell γνωρίζω ανθρώπους που θα ήθελαν να καούν στην κόλαση όλα τα μηχανήματά της, κι άλλους που είναι ενθουσιασμένοι. Προσωπικά δεν έτυχε ποτέ να έχω κάποιο πρόβλημα, κι έχω φροντίσει αρκετά μηχανάκια της μέχρι σήμερα.
 
I say Dell...

Καλημέρα!

Το Dell έχει μεγαλύτερο σκληρό, περισσότερη μνήμη και επεξεργαστή Intel.

Τα λάπτοπ τα αλλάζουμε κάθε 2-3 χρόνια ούτως η άλλως, οπότε το γεγονός ότι δεν έχει δυνατότητα επέκτασης μνήμης δεν έχει σημασία, νομίζω. Τα 4 GB είναι υπεραρκετά για τα Windows 7.

Πρέπει να δεις τις warranties, δηλαδή εάν είναι "pick up and return", εάν υπάρχει αντιπροσωπεία κλπ.
 

SBE

¥
Κι οι τρεις παρόμοιοι είναι μέσα στο κουτί, οπότε κοίτα τι γίνεται έξω από το κουτί: εμφάνιση, βάρος, εργονομία, τιμή. Επίσης αν πιστεύεις ότι θα χρειαστείς το σέρβις, κοίτα κι αυτά, αλλά εγώ εδώ και δεκαπέντε χρόνια που έχω υπολογιστή στο σπίτι δεν έχω χρειαστεί ποτέ βοήθεια από την εταιρεία.

Επειδή τους υπολογιστές μου τους κρατάω μέχρι να χαλάσουν, με ενδιαφέρει η δυνατότητα επέκτασης, αλλά δεν είναι περιοριστικό στις επιλογές μου.

Από τους τρεις θα συμφωνήσω κι εγώ με το Ντελ, αν και μου φαίνεται λίγο τσιμπημένη η τιμή (ομολογώ ότι δεν γνωρίζω την ελληνική αγορά καθόλου, μπορεί να είναι σούπερ προσφορά).
 

Ulkomaalainen

New member
Ο τελευταίος φορητός που είχα πάρει, μοντέλο Thinkpad της IBM, αντέχει σε ό,τι τον έχω χρειαστεί ως τώρα, αλλά επειδή "ψήνομαι" να πάρω κι έναν εφεδρικό έχω αρχίσει παρόμοια έρευνα αγοράς. Και "ψήνομαι" να δοκιμάσω Lenovo, πάλι σε μοντέλο Thinkpad, που διατηρούν πολλά στοιχεία απ' την τεχνολογία της ΙΒΜ.

Δε ρίχνεις μια ματιά και για τέτοια μοντέλα πριν αγοράσεις;
 

Ulkomaalainen

New member
Βρήκα κι ένα με τα ακόλουθα χαρακτηριστικά.

Επεξεργαστής : Intel Pentium M (1.6 Ghz)
Μνήμη : 512 MB
Σκληρός Δίσκος : 30 GB
CD/DVD : DVD-RW
Κάρτα Γραφικών : Intel Shared Memory GFX
Οθόνη : 14" TFT Display
Επικοινωνία : Modem, Ethernet
Λειτουργικό : Microsoft Windows XP Professioanl Edition
Extras : 2xUSB 2.0
Βάρος : 2 κιλά
Εγγύηση : 1 Έτος

Πώς σας φαίνεται; (τιμή και μοντέλο θα σας πω μετά)
 

daeman

Administrator
Staff member
Αρχαίο το μηχάνημα, ξεστοκάρισμα μυρίζομαι.

Μπορεί να σου κάνει, όμως, ανάλογα πάντα με τη χρήση για την οποία το θέλεις και την τιμή του.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πώς σας φαίνεται; (τιμή και μοντέλο θα σας πω μετά)
Blast from the past.
Όπως λέει και ο Daeman, προφανώς πρόκειται για ξεστοκάρισμα. Αν το έχουν σχεδόν τζάμπα, μπορεί να το πάρει κάποιος για εφεδρικό, αλλά η αλήθεια είναι ότι ακόμα και το εφεδρικό μου netbook με εκνευρίζει όταν δεν έχει τη δυνατότητα να κάνει αυτά που θέλω.
 

Ulkomaalainen

New member
Ε, ναι, με €200 κάνει μπαμ ότι είναι τέτοιο. Για παιχνίδια δεν κάνει, netbook δεν είναι, είναι laptop, τι θα ήθελες να κάνει που δε σε εξυπηρετεί το συγκεκριμένο;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αφού βάζεις και τη Λένοβο στη σύγκριση, και δεδομένου ότι πρόσφατα αγόρασα ένα πάμφθηνο G530 απ' το οποίο είμαι ενθουσιωδώς ενθουσιασμένος, θα έλεγα πως αποτελεί τη βέλτιστη επιλογή σε αυτή την κατηγορία τιμής. Σχεδόν αμέσως μετά αγόρασα κι ένα Dell Studio 1553 το οποίο συστήνω με χέρια και πόδια — αλλά δυστυχώς είναι εκτός του δικού σου μπάτζετ, απ' ό,τι βλέπω (εγώ το πήρα ένα οχτακοσάρι, που είναι —για Core i7— σαν να κλέβεις τα παγκάρια όλων των ενοριών μιας κωμόπολης).
 
Top