Idioms > Ιδιωματισμοί (EN > EL)

nickel

Administrator
Staff member
take the rough with the smooth = και τα καλά δεχούμενα και τα κακά δεχούμενα, (μαθαίνω να) συμβιβάζομαι με όλες τις καταστάσεις
 

daeman

Administrator
Staff member
chomp at the bit ή champ at the bit = ανυπομονώ, αγωνιώ, δεν κρατιέμαι

επειδή αυτό το bit είναι μεταλλικό, θα μπορούσαμε άραγε να πούμε: μασάω σίδερα από την αγωνία;
 

daeman

Administrator
Staff member
shake a leg = χορεύω | βιάζομαι, κάνω κάτι γρήγορα, βιαστικά (προστ. Κουνήσου! Πάρ' τα πόδια σου! :-)
 

nickel

Administrator
Staff member
was caught with his hand in the cookie jar = τον έπιασαν με το χέρι στο βάζο (με το μέλι, με τη μαρμελάδα, με τα γλυκά), τον έπιασαν στα πράσα

Επίσης: was caught with his hand in the till = τον τσάκωσαν με το χέρι στο ταμείο, τον έπιασαν στα πράσα
 
Συνώνυμο αλλά λιγότερο παραστατικό είναι he was caught red-handed, έτσι;
 

nickel

Administrator
Staff member
wonder of wonders (also: miracle of miracles) = θαύμα θαυμάτων | (επιφ.) ω του θαύματος!
 

nickel

Administrator
Staff member
you deserve every bit of what you get = είσαι πραγματικά άξιος της τύχης σου
 

nickel

Administrator
Staff member
stand one's ground = μένω αμετακίνητος στις θέσεις μου
 

nickel

Administrator
Staff member
make good one's promise, make good one's word = κρατώ την υπόσχεσή μου, τηρώ την υπόσχεσή μου, κρατώ το λόγο μου
 

Raiden

New member
It's the quiet one you've got to watch / It's the quiet one you need to watch = Το σιγανό ποτάμι να φοβάσαι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Too many cooks spoil the broth. = Όπου λαλούν πολλά κοκόρια, αργεί να ξημερώσει. Οι πολλές μαμές βγάζουν το παιδί στραβό.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το ξέρω και με κο(κ)κόρους: Όπου λαλούν πολλοί κο(κ)κόροι... (μισά-μισά τα ευρήματα).
 

nickel

Administrator
Staff member
Don't be a stranger. = Μη χάνεσαι. (Κοίτα) να μη χαθούμε.
 
Top