Firefox 4

nickel

Administrator
Staff member
Αν ανήκετε στους βιαστικούς και περίεργους, κατεβάζετε την έκδοση Beta του Firefox 4 από εδώ:
http://www.mozilla.com/en-US/firefox/beta/

Είναι ταχύτερος, έχει πετάξει τις καρτέλες στο πάνω μέρος και δυσκολεύομαι να το συνηθίσω (αλλά πού θα πάει) και, αν δεν κάνω λάθος, έχει βάλει την αναζήτηση του Google στη γραμμή της διεύθυνσης. Με άλλα λόγια, Chrome.

Οι βηταδόροι παρακαλούνται να καταθέτουν εδώ σκέψεις και ευρήματα. Εγώ λέω να επιστρέψω στην έκδοση όπου δούλευαν τα Add-ons, πριν αρχίσω να γεμίζω τα μηνύματά μου με αναγραμματισμούς και ανορθογραφίες. :mad:
 

pidyo

New member
Η κανονική έκδοση την οποία εγκατέστησα σήμερα είναι βολικότατη και ταχύτατη. Όσοι έχουν βολευτεί με τα πρόσθετα του Firefox και δεν έχουν βρει αντίστοιχα σε Chrome και Opera, ας ελέγξουν ποια από τα αναγκαία πρόσθετά τους είναι συμβατά (κάποια είναι ήδη, άλλα έχουν ήδη ενημερωμένες εκδόσεις για τον FF 4).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Τζίφος για μένα. Τον εγκατέστησα και αρνήθηκε να δουλέψει. Επανειλημμένα not responding, ακόμα και μετά από restart του υπολογιστή. Δεν ξέρω τι φταίει, αλλά επανήλθα πάραυτα στην προηγούμενη έκδοση, αφού δεν μπορούσα να προχωρήσω πέρα από το ημιτελές άνοιγμά του -- λέω ημιτελές, επειδή δεν έβγαζε ούτε toolbars ούτε bookmarks, μόνο την πρώτη μπάρα (file, edit, view κλπ) και τίποτε άλλο. Και μόλις πατούσα κάποιο από αυτά, έβγαζε αμέσως το μήνυμα not responding.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εμένα, πάντως, πετάει. Είναι να μην τα τσα(ν)τίζεις τα σιχαμένα... :p
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κι εδώ καταχώρισα την ερώτησή μου. Αμέσως βρέθηκε κι άλλος που έχει το ίδιο πρόβλημα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μια χαρά τα έχει πάει ως τώρα ο δικός μου 4, του λείπουν κάποια αντωνάκια που ποτέ τους να μην αναβαθμιστούν, οπότε... Δεν πρόλαβε να χαρεί ο Chrome και ξαναμπήκε στο συρτάρι.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Καταπληκτική ιδέα το portable!

Στο μεταξύ, από χτες που καταχώρισα το ερώτημα έχουν προστεθεί άλλα 25 άτομα που λένε ότι έχουν το ίδιο πρόβλημα, αλλά δεν έχει δοθεί καμία απάντηση. Κάποιος άλλος έχει καταχωρίσει ερώτημα που μοιάζει με το δικό μου, και του έχει απαντήσει κάποιος ότι πρέπει να διαγράψει το προφίλ που υπήρχε στο προηγούμενο Firefox -- αφού κρατήσει τους σελιδοδείκτες του. Δεν έχω αυτή τη στιγμή διάθεση και χρόνο να το δοκιμάσω.

Βλέπω και πάρα πολλούς που δηλώνουν ότι παρουσιάζει προβλήματα και θέλουν να το απεγκαταστήσουν, μέχρι να λυθούν όλα τα glitches.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εμένα η Αλεπού δεν παίζει βιντεάκια. Κατέβασα το flash player, είναι τικαρισμένη η επιλογή enable java, αλλά βιντεάκια γιοκ. Προς το παρόν παίζω με Όπερα. Είναι πιο γρήγορη (και είναι και ίδια...)
 
Όταν λέτε ότι «πετάει», εννοείτε ότι είναι πιο γρήγορο απ' το Chrome; Τουλάχιστον στο δικό μου PC το Chrome 11 beta είναι πιο γρήγορο.

Anyway, για όποιον θέλει Firefox αλλά του λείπει η αρχική σελίδα με τα δημοφιλέστερα σάιτς που είναι στάνταρ φίτσουρ σε Chrome και Opera, μπορεί να βάλει το Speed Dial. Εκεί να δείτε πέταγμα.

Φίλη Palavra, έβαλες Flash στη μπαταρία;
 

nickel

Administrator
Staff member
Ένα πρόβλημα που είχα με τον Firefox 4, ήταν στο ιστορικό του Googlebar. Δεν μπορούσα πια να αξιοποιήσω παλιότερες αναζητήσεις, να επιστρέψω σ' αυτές. Το ποντίκι έδειχνε την παλιότερη επιλογή, αλλά δεν την έβαζε στο πλαίσιο αναζήτησης για να γκουγκλίσει. Απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση του Googlebar δεν έδωσαν λύση. Τελικά, διάβασα ότι προτείνουν σαν προσωρινή λύση να χρησιμοποιούμε το βελάκι για να προχωράμε στις επιλογές μέχρι να βρούμε αυτή που θέλουμε. :(

(Αν δεν χρησιμοποιείτε το Googlebar, τα παραπάνω θα είναι googledygook gobbledygook.)
 
Top