Πρόβλημα με γνησιότητα των Windows 7 σε καινούριο υπολογιστή

Πριν από λίγες μέρες αγόρασα τελικά καινούριο υπολογιστή. Μαζί αγόρασα και τα Windows 7 Ultimate 64 bit (ελληνική έκδοση).
Πριν από λίγη ώρα, χωρίς να κάνω τίποτα περίεργο, μου έβγαλε στην επιφάνεια εργασίας το εξής μήνυμα κάτω δεξιά, πάνω απ' το ρολόι: "Windows 7, Build 7600, Αυτό το αντίγραφο των Windows δεν είναι γνήσιο". Περιττό να πω ότι είναι γνήσιο, έτσι; Έχω και το αυτοκόλλητο με την ταινία γνησιότητας κολλημένο στο tower έχω και το δισκάκι.
Επειδή η λύση της επανεγκατάστασης δεν με ενθουσιάζει αυτήν τη στιγμή, έχει πάει και η δουλειά μου πίσω τόσες μέρες που το στήνω το μηχανάκι, γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει τρόπος να διορθώσω το πρόβλημα; (ελπίζω να είναι κάπου κοντά ο Ζάζουλας...)
 

nikosl

Member
Μια υποψία είναι ότι δεν έχεις κάνει ακόμη το activation που απαιτούν τα windows στις τελευταίες τους εκδόσεις, εντός 30 ημερών από την αγορά. Αν είναι αυτό, δες εδώ. Αν έχεις κάνει activation, άκυρη η συμβουλή.
 
Νομίζω ότι την έκανα αυτήν τη διαδικασία όταν το πρωτοάναψα το μηχανάκι. Εκεί που του εγκατέστησα και τη γλώσσα και τα λοιπά. Αλλά, για καλό και για κακό, πήγα στη σελίδα που μου είπες, ακολούθησα τις οδηγίες και δεν βλέπω τίποτα περίεργο.
Ήτοι, πήγα Έναρξη-> Δεξί κλικ στο Υπολογιστής, επιλογή Ιδιότητες. Εκεί πέρα, κάτω κάτω, στην ενότητα "Ενεργοποίηση των Windows" μου βγάζει "Τα Windows ενεργοποιήθηκαν" κι από κάτω δίνει το αναγνωριστικό προϊόντος. Δίπλα έχει μια επιλογή "Αλλαγή αριθμού-κλειδιού προϊόντος". Και πιο εκεί, τέρμα δεξιά έχει κάτι σαν αυτοκόλλητο που λέει "ζητήστε γνήσιο λογισμικό Microsoft". Πιασ' τ' αβγό...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Καλημέρα, Κατερίνα,

Εδώ βλέπω μια απάντηση στο ίδιο πρόβλημα που δεν είναι ευχάριστη. Από ποιο κατάστημα αγόρασες τον υπολογιστή;
 
Καλημέρα, Αλεξάνδρα. Κοίταξα στο σύνδεσμο, είχα πέσει σ' αυτό το φόρουμ και χτες που έψαχνα λύση, αλλά αυτό το νήμα δεν το είχα δει. Δεν ξέρω τι να υποθέσω, τον υπολογιστή τον αγόρασα από το Πλαίσιο. Δεν πιστεύω ότι θα το διακινδύνευαν έτσι. Εκτός αυτού, έχω τη θήκη από το δισκάκι των Windows από την οποία φαίνεται να έχει αφαιρεθεί το αυτοκόλλητο και να έχει επικολληθεί στο tower του υπολογιστή. Από εκεί και μετά, τι να πω. Όλα είναι πιθανά.

Το περίεργο είναι ότι σήμερα το πρωί δεν μου το βγάζει το μήνυμα. Επειδή όμως δεν πιστεύω ότι διορθώθηκε ως δια μαγείας το πρόβλημα, συνεχίζω να το ψάχνω. Κάτι τέτοιες αστάθειες δεν μου αρέσουν καθόλου.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δίκιο έχεις, ούτε εγώ πιστεύω ότι είναι δυνατόν το Πλαίσιο να κάνει τέτοια πράγματα. Ίσως είναι bug του συστήματος, και να πρέπει να ψάξεις προς αυτή την κατεύθυνση. Π.χ. εδώ και εδώ συζητάνε για πιθανές αιτίες.
 
Να επικοινωνήσεις αμέσως για να σου λύσουν το θέμα (και πιστεύω ότι θα το λύσουν):
-Δεν παίζεις παιχνιδάκια, δουλεύεις με αυτό το μηχάνημα (και δεν θέλεις να κλειδώσει λίγο πριν από την προθεσμία σου).
-Είσαι επαγγελματίας, υπόκεισαι σε αιφνίδιο έλεγχο ανά πάσα στιγμή (ούτε εσύ, αλλά ούτε το Πλαίσιο θέλετε να βρεθείς με μη νόμιμο λογισμικό* σε επαγγελματικό πισί).

* Ακόμα και νόμιμο να είναι, πρέπει και να φαίνεται. θεωρώ εξαιρετικά πιθανό να συμβαίνει κάτι απλό, αλλά ο εφοριακός δεν θα κάτσει να σου κάνει τραμπολσούτινγκ...
 
Το κακό με το Πλαίσιο είναι ότι είναι γεμάτο με πιτσιρικάδες με καλές προθέσεις, αλλά με περιορισμένες δυνατότητες. Τους λες "μου έβγαλε χτες το τάδε μήνυμα και ανησυχώ". Απάντηση: "αφού λέτε ότι σήμερα δεν σας το έβγαλε, τι ανησυχείτε;" Και αρνούνται να το πάνε παρακάτω... Θα τηλεφωνήσω σ' αυτόν τον αριθμό τεχνικής υποστήριξης που έχουν (αυτό το 800-11...) να δω τι θα μου πουν κι από εκεί γιατί από το κατάστημα δεν βγάζω άκρη.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Q: Will the validation process work with the Mozilla Firefox Web browser?
A: Yes. You can complete the validation process using the Firefox Web browser. Users of the Firefox browser are automatically offered Firefox browser plug-ins for WGA or OGA validation and instructions for plug-in installation. The browser plug-ins provides the same Windows or Office validation as the ActiveX controls. If you are having trouble running the Firefox browser plug-ins, you may use the Microsoft Genuine Advantage Diagnostic site for troubleshooting.


Q: Will the validation process work with non-Microsoft Web browsers?
A: Yes. You can complete the validation process using non-Microsoft Web browsers. Users of the Firefox browser or other browsers can validate using the alternate method by running a small executable file. Mozilla Firefox users: Although the instructions for the validation tool executable file say to open or run the file from its current location, Firefox will not present you with either of those options. Instead, save the file to your PC, and then double-click the file to run it.

Και τέλος υπάρχει κι εναλλακτική μέθοδος: http://www.microsoft.com/genuine/downloads/RunHTA.aspx?displaylang=en.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, αυτό εννοούσα ότι σου ζητάει internet explorer, επειδή για να το κάνεις στο Firefox, πρέπει να κατεβάεις plug-ins και τέτοια.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ε και στον ΙΕ πάλι κάτι εγκαθιστάς, απλώς σ' εκείνη την περίπτωση είναι ActiveX.
 
Ρε παιδιά, έχουν γίνει τσατάλια τα νεύρα μου κι αρχίζω να χάνω την υπομονή μου. Ακολουθώ το σύνδεσμο που έδωσε ο Ζάζουλας, εγκαθιστώ το plug-in, αρχίζει να κάνει τον έλεγχο και μετά τίποτα. Όταν λέω "τίποτα", εννοώ ότι αν το αφήσω θα συνεχίσει τη διαδικασία εσαεί χωρίς αποτέλεσμα. Είναι δυνατόν να κάνει πάνω από μισή ώρα να ολοκληρώσει τον έλεγχο;
Καταραμένη Μάικροσοφτ! Καταραμένο Πλαίσιο!!! Έχω και δουλειές, ρε γμτ μου!!!!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κατερίνα, εγώ έκανα αυτόν τον έλεγχο μέσα από τον Internet Explorer και τελείωσε ακαριαία.
 
Εγώ το κάνω από τον Μοτζίλα. Κάτσε να πάω κι από τον ΙΕ. Θα χάσω τίποτα παραπάνω απ' αυτά που έχω χάσει ήδη σάμπως;;;
 
Μπράβο, ρε Αλεξάνδρα, αυτό ήθελε! Επιτέλους! Μου βγάζει "Windows validation was successful. Now you can take advantage of all the value genuine Windows provides, including extras!"
Να υποθέσω πως μπορώ να έχω το κεφάλι μου ήσυχο τώρα ή να συνεχίσω να ανησυχώ;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Να υποθέσω πως μπορώ να έχω το κεφάλι μου ήσυχο τώρα ή να συνεχίσω να ανησυχώ;
Απολύτως ήσυχο. Πιθανότατα το αρχικό μήνυμα ήταν αποτέλεσμα της μη εκτέλεσης της διαδικασίας ενεργοποίησης κατά τη συγκεκριμένη συγκυρία.
 
Εμ, αν δεν προωθήσει τον ΙΕ η Μάικροσοφτ, ποιον θα προωθήσει, την αλεπού;
 
Top