Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast
Results 1 to 10 of 33

Thread: Πρόβλημα με γνησιότητα των Windows 7 σε καινούριο υπολογιστή

Senior Member Katerina_A's Avatar

Πρόβλημα με γνησιότητα των Windows 7 σε καινούριο υπολογιστή

Πριν από λίγες μέρες αγόρασα τελικά καινούριο υπολογιστή. Μαζί αγόρασα και τα Windows 7 Ultimate 64 bit (ελληνική έκδοση).
    Πριν από λίγη ώρα, χωρίς να κάνω τίποτα περίεργο, μου έβγαλε στην επιφάνεια εργασίας το εξής μήνυμα κάτω δεξιά, πάνω απ' το ρολόι: "Windows 7, Build 7600, Αυτό το αντίγραφο των Windows δεν είναι γνήσιο". Περιττό να πω ότι είναι γνήσιο, έτσι; Έχω και το αυτοκόλλητο με την ταινία γνησιότητας κολλημένο στο tower έχω και το δισκάκι.
    Επειδή η λύση της επανεγκατάστασης δεν με ενθουσιάζει αυτήν τη στιγμή, έχει πάει και η δουλειά μου πίσω τόσες μέρες που το στήνω το μηχανάκι, γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει τρόπος να διορθώσω το πρόβλημα; (ελπίζω να είναι κάπου κοντά ο Ζάζουλας...)

Senior Member nikosl's Avatar
    Μια υποψία είναι ότι δεν έχεις κάνει ακόμη το activation που απαιτούν τα windows στις τελευταίες τους εκδόσεις, εντός 30 ημερών από την αγορά. Αν είναι αυτό, δες εδώ. Αν έχεις κάνει activation, άκυρη η συμβουλή.

Νομίζω ότι την έκανα αυτήν τη διαδικασία όταν το πρωτοάναψα το μηχανάκι. Εκεί που του εγκατέστησα και τη γλώσσα και τα λοιπά. Αλλά, για καλό και για κακό, πήγα στη σελίδα που μου είπες, ακολούθησα τις οδηγίες και δεν βλέπω τίποτα περίεργο.
    Ήτοι, πήγα Έναρξη-> Δεξί κλικ στο Υπολογιστής, επιλογή Ιδιότητες. Εκεί πέρα, κάτω κάτω, στην ενότητα "Ενεργοποίηση των Windows" μου βγάζει "Τα Windows ενεργοποιήθηκαν" κι από κάτω δίνει το αναγνωριστικό προϊόντος. Δίπλα έχει μια επιλογή "Αλλαγή αριθμού-κλειδιού προϊόντος". Και πιο εκεί, τέρμα δεξιά έχει κάτι σαν αυτοκόλλητο που λέει "ζητήστε γνήσιο λογισμικό Microsoft". Πιασ' τ' αβγό...

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Καλημέρα, Κατερίνα,

Εδώ βλέπω μια απάντηση στο ίδιο πρόβλημα που δεν είναι ευχάριστη. Από ποιο κατάστημα αγόρασες τον υπολογιστή;
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Καλημέρα, Αλεξάνδρα. Κοίταξα στο σύνδεσμο, είχα πέσει σ' αυτό το φόρουμ και χτες που έψαχνα λύση, αλλά αυτό το νήμα δεν το είχα δει. Δεν ξέρω τι να υποθέσω, τον υπολογιστή τον αγόρασα από το Πλαίσιο. Δεν πιστεύω ότι θα το διακινδύνευαν έτσι. Εκτός αυτού, έχω τη θήκη από το δισκάκι των Windows από την οποία φαίνεται να έχει αφαιρεθεί το αυτοκόλλητο και να έχει επικολληθεί στο tower του υπολογιστή. Από εκεί και μετά, τι να πω. Όλα είναι πιθανά.

Το περίεργο είναι ότι σήμερα το πρωί δεν μου το βγάζει το μήνυμα. Επειδή όμως δεν πιστεύω ότι διορθώθηκε ως δια μαγείας το πρόβλημα, συνεχίζω να το ψάχνω. Κάτι τέτοιες αστάθειες δεν μου αρέσουν καθόλου.

Δίκιο έχεις, ούτε εγώ πιστεύω ότι είναι δυνατόν το Πλαίσιο να κάνει τέτοια πράγματα. Ίσως είναι bug του συστήματος, και να πρέπει να ψάξεις προς αυτή την κατεύθυνση. Π.χ. εδώ και εδώ συζητάνε για πιθανές αιτίες.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Senior Member YiannisMark's Avatar
    Να επικοινωνήσεις αμέσως για να σου λύσουν το θέμα (και πιστεύω ότι θα το λύσουν):
    -Δεν παίζεις παιχνιδάκια, δουλεύεις με αυτό το μηχάνημα (και δεν θέλεις να κλειδώσει λίγο πριν από την προθεσμία σου).
    -Είσαι επαγγελματίας, υπόκεισαι σε αιφνίδιο έλεγχο ανά πάσα στιγμή (ούτε εσύ, αλλά ούτε το Πλαίσιο θέλετε να βρεθείς με μη νόμιμο λογισμικό* σε επαγγελματικό πισί).

* Ακόμα και νόμιμο να είναι, πρέπει και να φαίνεται. θεωρώ εξαιρετικά πιθανό να συμβαίνει κάτι απλό, αλλά ο εφοριακός δεν θα κάτσει να σου κάνει τραμπολσούτινγκ...

Το κακό με το Πλαίσιο είναι ότι είναι γεμάτο με πιτσιρικάδες με καλές προθέσεις, αλλά με περιορισμένες δυνατότητες. Τους λες "μου έβγαλε χτες το τάδε μήνυμα και ανησυχώ". Απάντηση: "αφού λέτε ότι σήμερα δεν σας το έβγαλε, τι ανησυχείτε;" Και αρνούνται να το πάνε παρακάτω... Θα τηλεφωνήσω σ' αυτόν τον αριθμό τεχνικής υποστήριξης που έχουν (αυτό το 800-11...) να δω τι θα μου πουν κι από εκεί γιατί από το κατάστημα δεν βγάζω άκρη.

Administrator Zazula's Avatar
    Πήγαινε εδώ: http://www.microsoft.com/genuine/val...displaylang=en και πάτα 'Validate Windows'. Αν περάσει το validation, είσαι μια χαρά και δεν ανησυχείς πλέον. Αν όχι, μας το λες για τα περαιτέρω.

Σου ζητάει να μπεις από Internet Explorer.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast

Bookmarks

Bookmarks