Page 2 of 8 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 ... LastLast
Results 11 to 20 of 73

Thread: Ιντερνετ για το λάπτοπ με στικάκι

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Νομίζω ότι μπορούμε να βγάλουμε αβίαστα το συμπέρασμα: Μην πάρεις τίποτα, βρες κανέναν γείτονα με αφύλαχτο δίκτυο και αν δεν βρεις, καλύτερα να μπαίνεις με ντάιαλ-απ μισή ώρα την ημέρα, να βλέπεις μόνο τα επείγοντα.
    Αλλιώς, αγόρασε smart phone και το ανάλογο πρόγραμμα στην κινητή σου εταιρεία.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Χρησιμοποίησα πέρσι το καλοκαίρι σε δύο διαφορετικά σημεία (Χαλκιδική και Κορινθιακό) το σύστημα της Wind (με μόντεμ σε PC Card --από τις παλιές, τις μεγάλες, όχι σε στικάκι) και η σύνδεση ήταν ικανοποιητική για ιμέιλ και ιστοπλοΐες (κάτι σε 360 kB download, που καμιά φορά έφτανε και το 1 ΜΒ). Μην περιμένετε ταχύτητες ADSL, ιδίως οι κακομαθημένοι με τα (ονομαστικά) 8άρια και 24άρια. Δεν διανοήθηκα καν να το χρησιμοποιήσω για γιουτιουμπάκια και βαρύ περιεχόμενο --απλώς δεν άνοιγαν. Έβλεπα όμως το φόρουμ, τα ιστολόγιά μου, τη βίκη, τις αναζητήσεις του Ερυθρού Σταυρού γκούγκλη, τα ονλάιν λεξικά κλπ.

Και στα δύο σημεία, υπήρχε άμεση οπτική επαφή με πομπούς κινητής, προς τους οποίους έστρεφα την κεραία λήψης που συνόδευε την PC Card.

Αντίθετα, στις αρχικές δοκιμές που έκανα μέσα στην Αθήνα, η λήψη ήταν τραγική (PSTN και βγάλε).

Edit: Σχετικά με το smart phone που έγραψε η Άλεξ πιο πάνω, δεν νομίζω ότι αν δεν έχει λήψη το μόντεμ (σε USB/PC Card) θα έχει το smart phone...

Α, και για την εμπειρία του Ζεφ στας Ευρώπας, να συνεισφέρω ότι χρησιμοποίησα πέρσι στη μέση του αυστριακού πουθενά ένα πακέτο με στικάκι της εταιρείας 3 («προσφορά» 55 ευρώ στικάκι+2GB), έπιασα ταχύτητες μέχρι και 1,5 ΜΒ, και χρησιμοποίησα περίπου 1,5 γίγαντα σε 15 μέρες.
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Administrator Zazula's Avatar
    Quote Originally Posted by drsiebenmal View Post
    Edit: Σχετικά με το smart phone που έγραψε η Άλεξ πιο πάνω, δεν νομίζω ότι αν δεν έχει λήψη το μόντεμ (σε USB/PC Card) θα έχει το smart phone...
    Προσωπικά έχω δει ότι τα smart phones έχουν συνολικά καλύτερη εμπειρία χρήσης όταν είναι δύσκολα τα πράγματα, επειδή ο Όπερα που έχουν είναι σαφώς βελτιστοποιημένος για τέτοιες καταστάσεις.

Senior Member stathis's Avatar
    Sarant, επειδή βλέπω ότι η κάλυψη παίζει σημαντικό ρόλο, αν τελικά χρησιμοποιήσεις στικάκι στην Αίγινα, θα με ενδιέφερε να μάθω τι ψάρια κιλομπάιτ έπιανε.
    (Ειδικότερα με ενδιαφέρει η περιοχή της Κύψελης, προς Καβουρόπετρα μεριά, αλλά ας μη γινόμαστε σχολαστικοί... )
    War all the time

Senior Member Count Baltar's Avatar
    Άντε να πω κι εγώ την εμπειρία μου: όπως κάποιοι θα ξέρετε εδώ στην Πετροθάλασσα δεν υπήρχε ΚΑΜΙΑ δυνατότητα για γρήγορο ιντερνέτ και ήμασταν υποχρεωμένοι να δουλεύουμε με νταϊαλάπ, η ταχύτητα του οποίου έπεφτε ακόμα και στα 14 κουμπουπουσού. Έτσι πέρυσι πήγα και πήρα το συμβόλαιο της Cosmote για 5 GB (με στικάκι) και έκτοτε έχω σωθεί. Σήμα καμπάνα εδώ, (εκτός από τις 9 το βράδυ περίπου, που γυρνάνε και οι γειτόνοι, που έχουν επίσης ίδια προγράμματα, αλλιώς δεν γίνεται, και μοιραζόμαστε όλοι ένα σήμα). Το έχω χρησιμοποιήσει επίσης σε Πατήσια, Καλαμάκι και Βουλιαγμένη, με εξαιρετικά αποτελέσματα, καθώς και στη διαδρομή Αθήνας-Κρανιδίου με το ΚΤΕΛ (δεν πιάνει μόνο στο διάστημα απο Αδάμι μέχρι Τραχιά).
    Τέλος να αναφέρω ότι έχω υπερβεί το μηνιαίο όριο μόνο μία φορά, και αυτή οριακά.

Senior Member azimuthios's Avatar
    Ευπειθώς αναφέρω για όποιον τύχει και βρεθεί σε αυτά τα μέρη πως ικανοποιητικό σήμα για λειτουργία ιμέιλ, ιστοσελίδων και λεξικών έχει η Cosmote στα κάτωθι:

Ανθοχώρι Λιβαδειάς (πλησίον Τιθωραίας)
    Άγιος Φλώρος Μεσσηνίας
    Δελφοί
    Στούπα
    Κοζάνη
    Καλαμάτα
    Αθήνα (παντού φυσικά)

Τα έβαλα με σειρά δυσκολίας.
    Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,/
    τούτο προσπάθησε τουλάχιστον / όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις --Κ. Καβάφης--

Whereof one cannot speak, thereof one must be silent. --Ludwig Wittgenstein, Tractatus Logico-Philosophicus--

Senior Member stathis's Avatar
    Σημερινό αφιέρωμα του in.gr στις διάφορες επιλογές mobile broadband που προσφέρουν οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας:

http://tech.in.gr/analysis/article/?aid=1231051828
    War all the time

Η εμπειρία με το στικάκι στης βόνταφον και 3G+ αυτή τη στιγμή απέναντι από τις Αλκυονίδες είναι απόλυτα ικανοποιητική. Εμπρός οι εταιρείες, βάλτε 3G+ παντού --και ρίξτε λίγο και τις τιμές σας!
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

Senior Member nikosl's Avatar
    http://www.youtube.com/watch?v=T9vr03wSNYA

το βάζω μόνο γιατί ο σαραντ δεν πολυβλέπει τηλεόραση και μπορεί να μην το ξέρει...

Quote Originally Posted by drsiebenmal View Post
    Η εμπειρία με το στικάκι στης βόνταφον και 3G+ αυτή τη στιγμή απέναντι από τις Αλκυονίδες είναι απόλυτα ικανοποιητική. Εμπρός οι εταιρείες, βάλτε 3G+ παντού --και ρίξτε λίγο και τις τιμές σας!
    Η εμπειρία μόλις έγινε μη ικανοποιητική. Δϋο μέρες πριν από το δεκαήμερο (πακέτο: 10 μέρες ή 10 GB), η σύνδεση κόπηκε «προφανώς λόγω υπέρβασης του ορίου των 10GB» όπως με πληροφόρησε ο εξυπηρετικός τεχνικός στο κινητό (δωρεάν). Για την ακρίβεια, η σύνδεση παραμένει, αλλά μόνο προς την κεντρική σελίδα της εταιρείας, για να αγοράσεις κι άλλο χρόνο. Αγόρασα λοιπόν 2 ώρες προς πανάκριβα 3,5 ευρώ για να τελειώσω κάποιες δουλειές και το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να κάνω πριν ξαναχρησιμοποιήσω καρτοκινητή σύνδεση είναι να βρω κάποιο αξιόπιστο utility που να μετράει την ογκοκατανάλωσή μου.

Όχι τίποτε άλλο, αλλά η συνηθισμένη μου κίνηση είναι γύρω στα 4 GB το 15νθήμερο και μέχρι προχτές ο ενσωματωμένος μετρητής (που λέει βέβαια ότι δεν είναι ακριβής) μου έδειχνε 800 ΜΒ. Πάσα βοήθεια για το βοήθημα ευπρόσδεκτη!

Και δεν θα πρέπει να δίνει η ίδια η εταιρεία αξιόπιστα στοιχεία σχετικά; Διόρθωση, για να είμαι fair. Ανακάλυψα ότι η εταιρεία προσφέρει και επαρκές τέτοιο διαδικτυακό βοήθημα. Απλώς δεν είχα ψάξει αρκετά να το ανακαλύψω...

Edit: Τώρα που το τεστάρω όμως, διαπιστώνω ότι το παραθυράκι δεν ογκοχρεώνει τη χρήση προγραμμάτων που κάνουν χρήση Flash, π.χ. online chess sites. Κακό αυτό...
    Last edited by drsiebenmal; 22-07-2010 at 06:10 PM. Reason: More info

Page 2 of 8 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks