Moving between two open documents in Word 2007

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Από τότε που εγκατέστησα το Office 2007, βλέπω το εξής πρόβλημα:
Όταν έχω ανοιχτά δύο έγγραφα του Word και προσπαθώ να μετακινηθώ από το ένα στο άλλο, η κίνηση δεν γίνεται ακαριαία, όπως στις προηγούμενες εκδόσεις του Word. Μου παίρνει πάνω από 5 δευτερόλεπτα για να ενεργοποιηθεί το άλλο έγγραφο και να μπορώ να το χρησιμοποιήσω. Είναι αφόρητα εκνευριστικό, επειδή πολλές φορές έχω να κάνω κόπι-πέιστ δεκάδες υποτίτλους από το ένα έγγραφο στο άλλο.
Νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει κάποια ρύθμιση που το διορθώνει αυτό, αλλά δεν ξέρω ποια είναι.
 
Αν υπάρχει θέλω να μάθω και γω γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα. Είναι εκνευριστικό ειδικά γιατί στο γραφείο έχω τόσα έγγραφα ανοιχτά που στο τέλος για να πάω από το ένα στο άλλο πατάω, πάω για καφέ, γυρνάω και τότε αλλάζει...
 
Καλησπέρα

Δοκίμασε το "View Side by Side", Αλεξάνδρα. Εμένα με έχει βολέψει τα μάλα :)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μην ψάχνετε, το βρήκα και το διόρθωσα, και πάει από το ένα στο άλλο σφαίρα. Απενεργοποίησα το add-in του Acrobat 7, όπως αναφέρεται εδώ:

The add-in that comprises part of Acrobat 7 is incompatible with Word 2007. You need Acrobat 8 or Microsoft's own PDF add-in .

Για να το απενεργοποιήσουμε, πάμε στα Word Options, Add-ins, επιλέγουμε Manage COM Add-ins και απενεργοποιούμε το Acrobat.
 
Δοκίμασε το "View Side by Side", Αλεξάνδρα. Εμένα με έχει βολέψει τα μάλα :)

Νάντια, όταν έχεις όμως πάνω από 2 έγγραφα αυτό δεν παίζει γιατί μετά είναι πίτσικα όλα τα έγγραφα.

Απενεργοποίησα το αντ-ιν για το Άκρομπατ και ευελπιστώ να πιάσει και σε μένα. Αλεξάνδρα, σ΄ευχαριστώ για την ενημέρωση στα σχετικά με το Άκρομπατ. Αυτό το Όφις 2007 είναι μεγάλος πονοκέφαλος.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αυτό το Όφις 2007 είναι μεγάλος πονοκέφαλος.
Σίγουρα το νέο user interface μάς έχει κοστίσει σε χρόνο μέχρι να το μάθουμε, πράγμα που οδηγεί σε πτώση της απόδοσής μας (το πόσο προσωρινή είναι αυτή εξαρτάται από εμάς). Ωστόσο, δεν βρίσκω αρκετά δυνατά λόγια για να τονίσω το πόσο υπέροχα χρηστικό είναι το νέο format των αρχείων του, το docx. Το doc έχει έναν σπαστικό περιορισμό στον μέγιστο αριθμό γραμμών που μπορεί να διαχειριστεί σε ένα έγγραφο: 65534. Όσο και να σας φαίνονται πολλές, ήταν ένα όριο στο οποίο κόλλησα τις προάλλες. Εκείνη τη στιγμή το doc μου ήταν δεκαπεντέμισι μέγκα, σερνόταν ασύστολα — και περιελάμβανε μόλις το ένα πέμπτο της συνολικής δουλειάς!... Επανέλαβα τη διαδικασία στο 2007, κι όταν έφτασα στο συγκεκριμένο σημείο το μέγεθος του αρχείου ήταν υποδεκαπλάσιο, μόλις ενάμισι μέγκα. Όταν ολοκλήρωσα, το τελικό αρχείο είχε 2684 σελίδες (197.843 γραμμές, 834.162 λέξεις, 6.027.591 χαρακτήρες), ήταν λιγότερο από οχτώμισι μέγκα — και πάλι πήγαινε σφαίρα! Το έκανα pdf μέσω του ενσωματωμένου στο Office μηχανισμού (άλλο επίπεδο πνευματικής ηρεμίας αυτό, το να μην παλεύω με το add-on τού Acrobat), και τέλειωσε σε δυο ανάσες. Ακόμη σημαντικότερη είναι η ευκολία του xlsx που εισήγαγε το Excel 2007 (το 2003 περιοριζόταν σε 65536 γραμμές επί 256 στήλες μόνο). Μικρότερα αρχεία - λιγότεροι περιορισμοί - πολύ καλύτερη διαχείριση: το τρίπτυχο του Office 2007/2010 που το κάνει να αξίζει και με το παραπάνω.
 
Ζάζ, εγώ το κοιτάω όμως όταν έχω 2 ή και 3 μεγάλα αρχεία ανοιχτά για ταυτόχρονη επεξεργασία και ξαφνικά ο υπολογιστής, που μέχρι πριν την εγκατάσταση του Όφις 2010 ήταν οκ, τώρα σέρνεται. Επιπλέον (και διαφωτίστε με εάν ξέρετε τι παίζει) έχω μπερδευτεί με τα Language packs/language interfaces. Απ' ότι έχω καταλάβει για να έχεις τα γνωστά Language packs πρέπει να αγοράσεις το λογισμικό πλέον στη γλώσσα που σ' ενδιαφέρει. Κάνω λάθος; Αν όχι τότε για όσους χρησιμοποιούν πολλαπλές γλώσσες θα πρέπει ν' αγοράσουν πολλαπλές εκδόσεις του λογισμικού. Έχω καταλάβει λάθος;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Έχω μπερδευτεί με τα Language packs/language interfaces. Απ' ότι έχω καταλάβει για να έχεις τα γνωστά Language packs πρέπει να αγοράσεις το λογισμικό πλέον στη γλώσσα που σ' ενδιαφέρει. Κάνω λάθος; Αν όχι τότε για όσους χρησιμοποιούν πολλαπλές γλώσσες θα πρέπει ν' αγοράσουν πολλαπλές εκδόσεις του λογισμικού. Έχω καταλάβει λάθος;
Δεν χρειάζεται να αγοράσεις πολλαπλές εκδόσεις του Office προκειμένου να έχεις τη δυνατότητα για proofing σε πολλές γλώσσες ταυτόχρονα. Εκείνο που πρέπει να αγοράσεις λέγεται Office 2010 (2007) Multi-Language Pack. Από εκείνο εγκαθιστάς τους ορθογράφους για όλες τις γλώσσες που επιθυμείς, και παράλληλα σου δίνεται η δυνατότητα να αλλάζεις και τη γλώσσα του user interface κατά βούληση. Το κακό με το MLP είναι το υψηλό του κόστος, ενώ το καλό είναι ότι μπορείς ανά πάσα στιγμή να βλέπεις το πώς εμφανίζονται οι εντολές σε οποιαδήποτε τοπικοποιημένη έκδοση του Office. Οι οδηγίες για την εφαρμογή στο Office 2010 βρίσκονται εδώ: http://www.microsoft.com/downloads/...c3-c7ee-4946-8927-1b2c3ca5f510&DisplayLang=enhttp://office-blog.net/post/Deploy-Multilanguage-Packs-for-Microsoft-Office-2010.aspx.
 
Το έκανα pdf μέσω του ενσωματωμένου στο Office μηχανισμού (άλλο επίπεδο πνευματικής ηρεμίας αυτό, το να μην παλεύω με το add-on τού Acrobat), και τέλειωσε σε δυο ανάσες.

Πες μας, ω σοφέ διδάσκαλε,* πώς γίνεται αυτό; Το να μην παλεύεις με το add-on του Acrobat δηλαδή.


*Προσοχή, η προσφώνηση όχι μόνο δεν είναι ειρωνική, αλλά συνοδεύεται από βαθύ, βαθύ, βαθύτατο τεμενά.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Στο Word 2007 δεν απαιτείται η ύπαρξη του Acrobat προκειμένου να μετατραπεί ένα έγγραφο σε pdf. Αντί γι' αυτό, κατεβάζετε και εγκαθιστάτε τούτο 'δώ: Microsoft Save as PDF or XPS. Μετά την εγκατάσταση, πηγαίνεις Ribbon > Save As > PDF or XPS. Στο πλαίσιο διαλόγου που ανοίγει, από το Options επιλέγεις ποιες σελίδες θέλεις να γίνουν pdf, αν θα γίνουν μπίτμαπ ο γραμματοσειρές που δεν μπορούν να ενσωματωθούν κλπ, και πατάς ΟΚ. Επίσης επιλέγεις το επίπεδο ποιότητας (Standard για εκτύπωση ή Minimum για διαδικτυακή ανάρτηση), δίνεις όνομα στο αρχείο, πατάς Publish κι είσαι έτοιμος.
 
Top