Σύνδεση με εξωτερικό μόνιτορ

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εδώ και καιρό, χρησιμοποιώ στο σεμινάριό μου το netbook μου, και το συνδέω με προτζέκτορα, στην υποδοχή για εξωτερικό μόνιτορ. Τώρα έχω ένα Asus Eee Pc 1101HA, από αυτά τα μικρούλια που είχαν για τα σχολεία. Αν συνδέσω το καλώδιο πριν ανάψω το κομπιούτερ, δείχνει στιγμιαία την οθόνη όταν ξεκινάει το μπουτάρισμα των Windows και μετά σταματάει η επικοινωνία. Δηλαδή ένα πρόβλημα, όπως περιγράφει αυτός εδώ. Η απάντηση που του δίνουν είναι ηλίθια, επειδή φυσικά και ξέρω ποιο κουμπί πρέπει να πατήσω για να δείξει την εξωτερική οθόνη, απλώς δεν λειτουργεί.
Δοκίμασα επίσης να ανάψω πρώτα το κομπιούτερ, και μετά να συνδέσω την εξωτερική οθόνη, αλλά ούτε αυτό βοηθάει.
Καμιά άλλη ιδέα;
 

Anni

New member
Αν η οθόνη του υπολογιστή λειτουργεί όταν συνδέεις την εξωτερική, πήγαινε στον πίνακα ελέγχου και όρισε από εκεί την οθόνη που θέλεις να χρησιμοποιήσεις. :)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δυστυχώς ο υπολογιστής δεν βλέπει την εξωτερική οθόνη, για να την ορίσω. Νομίζει ότι έχω μόνο μια οθόνη.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πρώτα συνδέουμε τον προτζέκτορα, κατόπιν περιμένουμε να ανάψει αυτός κανονικά (να δείχνει δηλαδή τη λευκή οθόνη) και τέλος μπουτάρουμε το μηχανάκι. Η κάρτα γραφικών του μικρού απ' ό,τι βλέπω δεν μπορεί να υποστηρίξει ταυτόχρονη προβολή και στις δύο οθόνες, οπότε μόνο εναλλαγή μπορούμε να κάνουμε.

1. Please check if the Eee PC works normally.
2. Please check if the external monitor works normally. (Please contact the monitor manufacturer)
3. Connect the external monitor before booting up Eee PC
4. Press Fn+F8 to toggle between LCD display and the external monitor
5. Please check the cord connection between Eee PC and the monitor. (Use another cord for a try)
6. Please reinstall Graphics Driver and ACPI driver
7. Using the support DVD or hard disk partition (requires a recovery partition) to restore the system for a try.
8. If it is a hardware related problem, please contact the local service center.
 

SBE

¥
Για στάσου ρε Ζαζ, έχω το eee 900 και δεν έχω κανένα πρόβλημα να βλέπω και την οθόνη του και την εξωτερική. Τα επόμενα μοντέλα δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μπορεί να βλέπει συγχρόνως και τις δύο οθόνες, τη δικιά του και την εξωτερική. Είχε δουλέψει όταν το πρωτοαγόρασα, το είχα πάρει μαζί μου στο σεμινάριο και το είχα χρησιμοποιήσει. Δεν ξέρω τι συμβαίνει τώρα. Το καλώδιο δουλεύει μια χαρά, επειδή μ' αυτό συνδέεται άλλο λάπτοπ με τον προτζέκτορα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το τι θα βλέπετε εξαρτάται από την κάρτα γραφικών ΚΑΙ τους εγκατεστημένους οδηγούς. Εγώ, Άλεξ, θα 'κανα μια επανεγκατάσταση των οδηγών. SBE, το κείμενο από το σάιτ της Άσους είναι — πού να ξέρω εγώ αν παίζει και με τις δύο ταυτόχρονα; «Toggle», πάντως, νόμιζα πως ήξερα τι σημαίνει.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πού λες να βρω τους οδηγούς; Εννοείς στο DVD επανεγκατάστασης που μου έδωσαν μαζί;
 
Αφού χρησιμοποιείς XP, λογικά δεν υπάρχει αναβάθμιση των προγραμμάτων οδήγησης (αν και μια αναζήτηση με το όνομα αρχείου δεν βλάπτει), οπότε χρησιμοποιείς τα προγράμματα οδήγησης του συνοδευτικού ντιβιντί.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Λύσε μου μια απορία: όταν συνδέω εξωτερική οθόνη με τη διαδικασία της επέκτασης της επιφάνειας εργασίας, η σύνδεση λειτουργεί κανονικά. Γιατί δεν λειτουργεί λοιπόν η εναλλαγή μεταξύ της μιας οθόνης και της άλλης; Ή είναι άσχετες μεταξύ τους αυτές οι δύο διαδικασίες;
 
Δεν νομίζω να είναι άσχετες. Αλλά την απορία δεν μπορώ να τη λύσω. :)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Στο σάιτ της Asus δίνουν την εξής απάντηση σε παρόμοια ερώτηση:
1. Please check if the Eee PC works normally.
2. Please check if the external monitor works normally. (Please contact the monitor manufacturer)
3. Connect the external monitor before booting up Eee PC.
4. Press Fn+F8 to toggle between LCD display and the external monitor.
5. Please check the cord connection between Eee PC and the monitor. (Use another cord for a try)
6. Please reinstall Graphics Driver and ACPI driver.
7. Using the support DVD or hard disk partition (requires a recovery partition) to restore the system for a try.
8. If it is a hardware related problem, please contact the local service center.

Τι εννοεί reinstall Graphics Driver and ACPI driver; Πού θα τα βρω αυτά;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αλεξάνδρα, είναι αυτά που είχα παραθέσει στο #4. Για την επανεγκατάσταση των οδηγών μπορείς να ακολουθήσεις δυο-τρεις διαφορετικές προσεγγίσεις, αλλά μια γενική είναι η εξής:
Πάτα Win+R, γράψε devmgmt.msc, πάτα Enter. Πήγαινε στο Display Adapters, άνοιξέ το να φανεί η ταυτότητα του οδηγού (π.χ. NVIDIA GeForce 8600M GT), κάνε δεξί κλικ πάνω σε αυτό, Uninstall. Επανεκκίνηση και εγκατάσταση (προσοχή εδώ, μπορεί οι οδηγοί να μην είναι έτοιμοι σε μορφή που να μπορούν να τους χρησιμοποιήσουν τα Windows, αλλά να απαιτούν την εκτέλεση κάποιου executable ή άλλου εγκαταστάτη). Για το ACPI κατά κανόνα οι οδηγοί είναι οι στάνταρ που παρέχει μαζί με τα ΧΡ η Μάικροσοφτ (δηλ. το βλέπω χλομό να φταίνε αυτοί).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εν τω μεταξύ, έκανα μια ερώτηση στο technical support της εταιρείας και πήρα την ηλίθια απάντηση ότι πρέπει να χρησιμοποιήσω τα function keys για να πάω από τη μία οθόνη στην άλλη. Δεν άντεξα και τους απάντησα ότι "Φαντάζομαι ότι θα έχετε πολλές ηλίθιες ερωτήσεις από τους πελάτες σας, αλλά ξέρω τη χρήση των function keys, δεν θα σας έγραφα για τεχνική υποστήριξη αν δούλευαν".
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Να μια ηλίθια ερώτηση, από έναν άσχετο που προσπαθεί να καταλάβει διαβάζοντας τα παραπάνω: Πώς ξέρεις ότι τα function keys σου δουλεύουν; Θέλω να πω, χρησιμοποιείς το συγκεκριμένο F8-key και κάπου αλλού; Μήπως απλώς έχει κολλήσει/χαλάσει/@3$5@$#σει το συγκεκριμένο;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όχι, δεν είμαι σίγουρη ότι δουλεύει τα συγκεκριμένο function key, οπότε θα ήθελα να μου υποδείξει κάποιος ένα τεστ γι' αυτό, όχι να μου πει "use the function keys".
 
Απλό τεστ για να δεις αν δουλεύει το F8: άνοιξε το Word (δεν έχει σημασία το document) και πάτα Alt+F8. Πρέπει να σου εμφανίσει το πλαίσιο διαλόγου Macros.

Τώρα, να πω και μια βλακεία στην οποία είχα υποπέσει παλιά στο Asus λόγω συνήθειας από desktop: Οι μπλε λειτουργίες ενεργοποιούνται πατώντας ταυτόχρονα το Fn (κάτω αριστερά δίπλα από το Ctrl). Δηλαδή, για να αλλάξεις από εξωτερική οθόνη σε LCD και αντίστροφα, πατάς Fn + F8.

(Άνθρωποι είμαστε, τις προάλλες έψαχνα να παίξω ένα βίντεο στο PS3 και κοίταγα στο φάκελο των αρχείων μουσικής. Έφαγα το νετ να ψάχνω γιατί δεν κάνει transcoding και ένας τύπος μου λέει: Κοιτάς στο σωστό φάκελο; ...:eek::confused:)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
To Alt+F8 λειτουργεί μια χαρά, αλλά το Fn+F8 όχι. Και δεν νομίζω ότι φταίει το πλήκτρο, κάτι άλλο φταίει, αλλά η διαδικασία της επανεγκατάστασης με τρομάζει :eek:
 
Top