metafrasi banner

what do you get if you cross this with that?

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ο υπότιτλός μου λέει:
-What do you get if you cross a penis with a potato?
-A dick-tator.
Ξέρω ότι υπάρχουν δεκάδες ανάλογα λογοπαίγνια στα ελληνικά, αλλά αυτή τη στιγμή δεν μου έρχεται τίποτα. Καμιά ιδέα;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Κάτι τέτοιο;
-Τι πηδάει από δέντρο σε δέντρο και ανοιγοκλείνει;
-Το χιμπατζούρι;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Υποθέτω πως ναι, αν και είναι λίγο διαφορετικά διατυπωμένο το δικό μου, ξεκινάει από τις λέξεις όχι την περιγραφή τους.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μα δεν υπάρχουν δεκάδες τέτοια; Ας πούμε, τι παίρνεις όταν διασταυρώσεις καρχαρία με καναρίνι (το καρχαρίνι) ή καγκουρό με κάβουρα (τον κάγκουρα :D).

Κι άλλα τέτοια (σε μορφή αινίγματος) π.χ. εδώ.
 

crystal

Moderator
Μια λίστα με τέτοια εδώ.
(Η σελίδα έχει αρχαιολογική αξία: Μάρτης του '96 κι ανέκδοτα από τη νοσηλεία του Παπανδρέου στο Ωνάσειο!)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εντάξει, μπορεί να χρησιμοποιήσω τον κάγκουρα ή το καρχαρίνι. Θα ήθελα να διατηρήσω τη δομή του πρωτότυπου (τι παίρνεις αν διασταυρώσεις αυτό μ' εκείνο) και το ιδανικό θα ήταν να ήταν υπαρκτή και η λέξη που προκύπτει, αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σ' αυτή τη ζωή. :eek:
 

oublexis

Member
— Τι θα βγει αν διασταυρώσεις όρχεις με κώνο;
— Αρχιδιάκωνος.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ο υπότιτλός μου λέει:
-What do you get if you cross a penis with a potato?
-A dick-tator.
Ξέρω ότι υπάρχουν δεκάδες ανάλογα λογοπαίγνια στα ελληνικά, αλλά αυτή τη στιγμή δεν μου έρχεται τίποτα. Καμιά ιδέα;

Εντάξει, μπορεί να χρησιμοποιήσω τον κάγκουρα ή το καρχαρίνι. Θα ήθελα να διατηρήσω τη δομή του πρωτότυπου (τι παίρνεις αν διασταυρώσεις αυτό μ' εκείνο) και το ιδανικό θα ήταν να ήταν υπαρκτή και η λέξη που προκύπτει, αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σ' αυτή τη ζωή. :eek:

Μήπως τότε δεν χρειάζεσαι απλώς λογοπαίγνιο διασταύρωσης και χρειάζεσαι κάτι που έχει νόημα στην πλοκή; Εδώ, ας πούμε, υπάρχει και κριτική του δικτάτορα...

Μια ιδέα σε αυτή την κατεύθυνση θα ήταν π.χ. «αν διασταυρώσεις την αδικία με τους αλιγάτορες παίρνεις αδικάτορες».
 
Επειδή δεν κατάλαβα, θα ρωτήσω...

Δεν πρέπει να διατηρηθεί το νόημα του υποτίτλου σου; Μπορείς να βάλεις ό,τι να 'ναι; Δεν πρέπει να έχει κάποιο σεξουαλικό υπονοούμενο; :confused:
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μα φυσικά και θέλω να διατηρηθεί το νόημα, αν είναι εφικτό. Αλλιώς, οτιδήποτε μού κάνει.
 
Τότε δες ένα που μου είχαν πει παλιά:

-Τι βγαίνει αν διασταυρώσεις ένα ευρώ με το πέος;
-Ευρωπέος.
 

gregery

New member
Ο υπότιτλός μου λέει:
-What do you get if you cross a penis with a potato?
-A dick-tator.
Ξέρω ότι υπάρχουν δεκάδες ανάλογα λογοπαίγνια στα ελληνικά, αλλά αυτή τη στιγμή δεν μου έρχεται τίποτα. Καμιά ιδέα;
Συγγνώμη για τα Γαλλικά, αλλά αν θέλουμε να βγει κάτι καλό πρέπει να το χοντρύνουμε λίγο
Με τι μοιάζει η τσουτσου του μπακάλη;
Με τσου-κάλι!
 

Zazula

Administrator
Staff member
τσάπα + τσούλα = τσαπατσούλα

(Ήταν και παλιότερη υπογραφή μου δωμέσα: Τσαπατσούλα, άσε κάτω την τσάπα! :D)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Συνεχίστε τις προτάσεις σας, είναι όλες υπέροχες. Πάντως, επειδή, ως γνωστόν, κάθε πρότζεκτ υποτιτλισμού παραδίδεται μέσα σε ένα ή δύο εικοσιτετράωρα το πολύ, ήδη έχω παραδώσει τη μετάφρασή μου, και αποφάσισα να υιοθετήσω την πρόταση του Αζιμούθιου: Ευρω-πέος.
 
Top