Ηχοτροχιές: Soundtracks

daeman

Administrator
Staff member
Κινηματογραφικές ταινίες χωρίς μουσική υπόκρουση υπάρχουν αρκετές.
Μουσικές χωρίς συνοδεία οπτικού υλικού πάμπολλες, αν και τις τελευταίες δεκαετίες έχουμε συνηθίσει τη μουσική να συνοδεύεται από βίντεο.
Εκτός αν κάποιος ανήκει στην εκλεκτή ομάδα ανθρώπων που έχουν την ικανότητα της συναισθησίας, οπότε ίσως ο ήχος να δημιουργεί αυτόματα εικόνες στο νου του.

Η κινηματογραφική μουσική υπόκρουση βαδίζει χέρι-χέρι με την έβδομη τέχνη. Ξεκινώντας από την εποχή των νικελωδείων - όταν οι ταινίες δεν είχαν ηχητική μπάντα, σάουντρακ που λένε στο χωριό μου - έχει φτάσει πια να αποτελεί έως και ξεχωριστό προϊόν, σχεδόν αυτονομημένο από το θέαμα που αρχικά συνοδεύει. Υπάρχουν κάμποσες ταινίες μάλιστα, που ενώ ως κινηματογραφικά έργα είναι giatabaza για κλάματα, συνοδεύονται από εξαιρετική μουσική (χάλια ο σκηνοθέτης, μα άριστος ο συνθέτης ή ο μουσικός επιμελητής), και η μουσική της ταινίας γίνεται ανάρπαστη ενώ η ταινία πατώνει.

Επειδή - ιδίως στη μουσική - τα πολλά λόγια είναι φτώχια, ορίστε ένα νήμα για να φιλοξενεί μουσικές που συνόδεψαν ταινίες (ή σειρές, βιντεοπαιχνίδια, ακόμη και βιβλία), κάθε είδους πληροφορίες και συζητήσεις γι' αυτές τις μουσικές, και καλή διασκέδαση!

Πώς είπατε; Τι παναπεί ηχοτροχιές; Γιατί αντιστοίχισα αυτή τη λέξη με το soundtrack; Μα για να το κουβεντιάσουμε κι αυτό, βέβαια, καθώς στο διαδίκτυο βρίσκω περίπου 21 εκατομμύρια ιστοσελίδες στα ελληνικά που αναφέρουν το soundtrack. Ορίστε και ο ορισμός από τη Wikipedia (η τρίτη σημασία μεταφράζεται συνήθως ηχητική μπάντα, αν δεν κάνω λάθος):
A soundtrack can be recorded music accompanying and synchronized to the images of a motion picture, television program or video game; a commercially released soundtrack album of music as featured in the soundtrack of a film or TV show; or the physical area of a film that contains the synchronized recorded sound.

Και το πρώτο factlet του νήματος:
Η πρώτη ταινία της οποίας το σάουντρακ διατέθηκε στην αγορά ήταν το Till the Clouds Roll By του 1946, μια δραματοποιημένη βιογραφία του Jerome Kern- συνθέτη πολλών μιούζικαλ και τραγουδιών που γνώρισαν μεγάλη επιτυχία τα πρώτα 40 χρόνια του εικοστού αιώνα και όχι μόνο - που κατά τραγική ειρωνεία πέθανε ενώ γυριζόταν αυτή η ταινία.
 
Last edited:

SBE

¥
Γιατί να είναι απαραίτητη η συναισθησία για να σε κάνει η μουσική να φαντάζεσαι εικόνες; Τόσο πολύ έχουμε χάσει την ικανότητα, τώρα που η μουσική έχει γίνει οπτικοακουστική;
Για την ηχοτροχιά έχω κάποιες επιφυλάξεις. Έχει ξεχαστεί τόσο πολύ η ηχητική μπάντα (όπως λέμε μπάντα των FM);
 

daeman

Administrator
Staff member
Επειδή σήμερα δεν προβλέπεται να βουτήξω στα κρυστάλλινα νερά κάποιας μαγευτικής παραλίας, ακούω πάλι το soundtrack της Παραλίας του Ντάνι Μπόιλ (The Beach), ένα δισκάκι που έχω συνδυάσει με την έλευση του καλοκαιριού, παρηγοριά στον άρρωστο εγκαταβιώντα μακριά από τη θάλασσα.

Τρέιλερ

The Beach Theme (Beached) - Angelo Badalamenti

Snakeblood - Leftfield

Pure Shores - The Saints

Porcelain - Moby

Voices - Dario G featuring Vanessa Quinones

8 Ball - Underworld

Spinning Away - Sugar Ray

Return of Django - Asian Dub Foundation

On Your Own (Crouch End Broadway Mix) - Blur

Yeke Yeke (Hardfloor Remix) - Mory Kante

Woozy - Faithless

Richard, It's Business as Usual - Barry Adamson

Brutal - New Order

Lonely Soul - Unkle

Beached - Angelo Badalamenti & Orbital


Άντε, τι κάθεστε, ακόμα δεν φορέσατε μαγιό; Καλές βουτιές! :)
 

daeman

Administrator
Staff member
Γιατί να είναι απαραίτητη η συναισθησία για να σε κάνει η μουσική να φαντάζεσαι εικόνες; Τόσο πολύ έχουμε χάσει την ικανότητα, τώρα που η μουσική έχει γίνει οπτικοακουστική;
[...]

Εγώ δεν έχω χάσει αυτή την ικανότητα (δεν ξέρω αν είμαι συναισθητικός), αλλά φανερώνεται μόνο σε εξαιρετικές περιστάσεις με απαραίτητη προϋπόθεση την απομόνωση από το περιβάλλον μου (ακουστικά, κλειστά τα μάτια) και δεν το πολυλέω γιατί παραμονεύουν οι κύριοι με τα λευκά...;)

Ένα τεστάκι για μια νέα μορφή συναισθησίας (εικόνα->ήχος), εδώ.
 

daeman

Administrator
Staff member
[...]Για την ηχοτροχιά έχω κάποιες επιφυλάξεις. Έχει ξεχαστεί τόσο πολύ η ηχητική μπάντα (όπως λέμε μπάντα των FM);

Εγώ καμία. Δε μ' αρέσει, ούτε καν σαν tongue in cheek. Καμιά ιδέα για τον τίτλο, κανείς;
 

daeman

Administrator
Staff member
Από το νήμα των recreational drugs, θυμήθηκα το εξαιρετικό σάουντρακ του Human Traffic και ιδού κάποια από τα πάμπολλα κομμάτια που ακούγονταν στην ταινία, μερικά απ' αυτά κατάλληλα για χορό μέχρι τελικής πτώσης, πάνω ή κάτω από την μπάρα.

Build it up, tear it down - Fatboy Slim​

It Ain't Gonna Be Me - C.J. Bolland​

Cookies - Jacknife Lee​

Dirt - Death In Vegas​

You're Gonna Get Yours - Public Enemy

Scared - Lucid​

Συνεχίζεται...
 

daeman

Administrator
Staff member
Το ξανάκουσα με αφορμή αυτό το ποστ.
Ευχαριστώ, Κώστα.


Time Never Dies

Nine Iron Doors

Coming Back Home

At the Restaurant

In a London Cab

Pass Over

Death of Alexander

Coming Back Home 2

The Circle Is Not Round
 

Zazula

Administrator
Staff member
Συνεχίζουμε το σερί των χαρούμενων μελωδιών: :D
 
Last edited:

Zazula

Administrator
Staff member
To παρακάτω θα μπορούσε να μπει στα Μεταφρ-Άσματα (σέρβικα, λέμε!) ή στις Διασκευές (που γενικά στο συγκεκριμένο τραγούδι ήταν συνεχώς και σημαντικότερες απ' το αρχικό) ή στα Βαλκανικά (Σαράγεβο, γαρ) ή ακόμη και στα αντιβίγκαν ζόμπι (καθότι The Hunting Party = Εγκληματίας Πολέμου)· εμείς όμως ας μείνουμε στο ότι είναι το τραγούδι με το οποίο (ο Νιρβάν Πιστόλιεβιτς στη φωνή, με τους The 88 να παίζουν τη μουσική) κλείνει το OST τής ταινίας:
 
Top