Ποιος τιτιβίζει από εδώ μέσα (twitter) και ποιο addon χρησιμοποιείτε;

Μια και πρόσφατα έφαγε φόρματ το λάπτοπ, ήθελα να σας ρωτήσω εάν χρησιμοποιείτε twitter addon για να δημοσιεύετε ή να παρακολουθείτε τιτιβίσματα; Αν ναι ποιο προτείνετε; Είχα το echofon αλλά δεν με εξυπηρετούσε.

Αν δεν έχετε χρησιμοποιήσει addon αλλά κάτι άλλο (ας πούμε σαν εφαρμογή μόνο του) θα μ' ενδιέφερε κι αυτό.

Ευχαριστώ!
 
Εγώ εγκατέστησα το twitterrific (iPhone app) και το απλό πρόγραμμα που τιτιβίζεις στέλνοντας sms (βέβαια η σχέση μου με το twitter είναι στα σπάργανα ακόμα, ελάχιστοι από αυτούς που ξέρω το χρησιμοποιούν).
 
Εγώ πάλι τιτιβίζω συχνά αλλά μέσω browser και όχι μέσω τηλεφώνου... το echofon ήταν καλό αλλά ομαδοποιούσε τιτιβίσματα και πολλές φορές αν λάμβανες ας πούμε 2-3 μαζί σου έλεγε απλά "2 new tweets" και έπρεπε να πατήσω πάνω σε αυτό για να δω τι τιτιβίστηκε.... Γιαυτό και ρώτησα εδώ μήπως κατά τύχη κάποιος άλλος χρησιμοποιεί κάποια άλλη εφαρμογή...
 
Εγώ χρησιμοποιώ το Seesmic desktop, αλλά αν θέλεις να βλέπεις στο pop-up το κείμενο από το tweet, θα σε βολέψει περισσότερο το Tweetdeck.
Στο κινητό χρησιμοποιώ το app που έχει βγάλει η BlackBerry. Βολεύει.
 
To Tweetdeck δυστυχώς δεν μου δείχνει τιτιβίσματα στα Ελληνικά... Τα τρώει... Θα δοκιμάσω και το Seesmic... δεν χάνω και τίποτε :)
 
Αν με το «τα τρώει» εννοείς ότι τα βγάζει αραμαΐκά, μπορείς να το διορθώσεις από τις ρυθμίσεις της κωδικοποίησης.
Όσο για το Seesmic, εμένα με βολεύει το interface, αλλά ελέγχω τα tweets μου όποτε θέλω εγώ και αγνοώ το pop-up που πετάγεται κάθε τρεις και λίγο, οπότε δεν με νοιάζει αν περιέχει ή δεν περιέχει το κείμενο του tweet. Από τις εφαρμογές που έχω χρησιμοποιήσει, μόνο το Tweetdeck έκανε αυτή τη δουλειά. A! Και το Twhirl, αλλά αυτό έχει το πρόβλημα ότι τα βγάζει ψείρες και δεν έβλεπα τίποτα.
Θα μου πεις «γιατί δεν κράτησες το Tweetdeck. Πολλή μαυρίλα.
 
Όχι, Κατερίνα, όταν λέω ότι τα τρώει εννοώ ότι μου εμφάνιζε μόνο το πρώτο γράμμα του τιτιβίσματος και τίποτε άλλο...Δεν με ενοχλεί το ποπ-απ, εξάλλου όταν είχα το Τουίτ-ντεκ το είχα στο πλάι ως μόνιμη πιο χοντρή "μπάρα" και παρακολουθούσα τι γινόταν... Θα δω και το Σίσμικ και ελπίζω να βρω κάτι που να ταιριάζει :)

Σας ευχαριστώ όλους πάντως για την ανταπόκριση! :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Ποια γλώσσα ακριβώς ομιλείται σ' αυτό το νήμα;
 
Προφέσορ, ένα θα σου πω: χάνεις!
Αλλά άμα μπλέξεις και με το τουήτερ, μετά δεν θα ξεκολλάς από τον υπολογιστή, θα γίνεις κι εσύ τζάνκι όπως κάτι άλλοι, οπότε... Μπορείς βέβαια πάντα να δοκιμάσεις και να δεις αν ταιριάζουν τα χνώτα σας.
 

nickel

Administrator
Staff member
Η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα να εξαφανιστώ και από προσώπου Facebook. Οι παρουσίες σε χώρους και σε δραστηριότητες κοινωνικής δικτύωσης πρέπει να γίνονται σωστά. Όχι να περνάς μια φορά το δίμηνο και να μην ανταποκρίνεσαι σε προκλήσεις και όλα αυτά τα απαιτητικά. Και να χρειάζεται όπου σταθώ κι όπου βρεθώ να ζητάω συγγνώμη («δεν σας σνομπάρω, απλώς δεν το αντέχω το εργαλείο»). Αλλά διάβασα κάτι για τα «τιτιβίσματα» τώρα και είπα να το μοιραστώ μαζί σας. Από το σαββατιάτικο ηλεδελτίο του Μάικλ Κουίνιον:

PEDANTIC? A minor skirmish in the language wars erupted last week, when Phil Corbett, the Standards Editor at the New York Times, was reported as having issued a ruling that journalists were not to use any colloquial term derived from Twitter in news stories. "Tweet", "tweeting", "retweet" and others were banned, reports claimed. He wrote that "outside of ornithological contexts, 'tweet' has not yet achieved the status of standard English. And standard English is what we should use in news articles." He suggested using "deft, English alternatives", such as "write something on Twitter" or "post a Twitter update". The Twitterati waxed sarcastic about this and the story was widely reported worldwide. A couple of blogs bothered to contact Mr Corbett, who explained that his e-mail was guidance, not a ban. He argued that he doesn't actually have the power to issue such decrees. "I can't even convince people to use 'who' and 'whom' correctly," he said.
 

FunkSoulBrother

New member
Η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα να εξαφανιστώ και από προσώπου Facebook. Οι παρουσίες σε χώρους και σε δραστηριότητες κοινωνικής δικτύωσης πρέπει να γίνονται σωστά. Όχι να περνάς μια φορά το δίμηνο και να μην ανταποκρίνεσαι σε προκλήσεις και όλα αυτά τα απαιτητικά. Και να χρειάζεται όπου σταθώ κι όπου βρεθώ να ζητάω συγγνώμη («δεν σας σνομπάρω, απλώς δεν το αντέχω το εργαλείο»).

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα του επεισοδίου "You have 0 friends" του South Park. Ξεκαρδιστικό επεισόδιο. Ακόμα γελάω με το "Poke your grandmother". Αξιζει να το ψάξετε.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το είδα ολόκληρο το επεισόδιο (τι σου είναι η σύγχρονη τεχνολογία) και είναι πραγματικά πολύ καλό. Ήμουν ROFLOL στο σημείο που λέει: «If you wanna find some quality friends, you've got to wade through all the dicks first!»
 
Χρησιμοποιώ το twitter κυρίως για να παρακολουθώ translation feeds και άλλα τέτοια σχετικά, δεν στέλνω εγώ παρά μόνο σπάνια.

Και επειδή είμαι outlook-addicted, ένα είναι το εργαλείο: TwInbox.
 
Top