metafrasi banner

dove and pigeon

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ο διάλογος που έχω είναι ο εξής:
-There is really no way that we can do the wedding without 100 snow-white doves.
-What do you need doves for? City's full of pigeons. And they are free.
-Pigeons? Why do you hate me?
Όπως βλέπουμε σε μια παλιά συζήτηση στο Proz βιολογική διαφορά δεν υπάρχει μεταξύ τους, μόνο στην εμφάνιση υπάρχει. Πώς θα μπορούσαμε να αποδώσουμε αυτή την αντιδιαστολή; Σκέφτηκα περιστέρια και δεκοχτούρες. Καμιά άλλη πρόταση;
 
Μια λύση είναι αυτή που σκέφτεσαι.

Μια άλλη είναι να ζητάει η νύφη ολόλευκα περιστέρια και ο άλλος να της λέει "τι τα θες τα ολόλευκα; Η πόλη είναι γεμάτη με γκρίζα/σταχτιά περιστέρια, που είναι τζάμπα" κι αυτή να του λέει "Αυτά είναι δεκοχτούρες κι εγώ τα θέλω ολόλευκα" ή κάτι τέτοιο
 

Zazula

Administrator
Staff member
Στη συζήτηση στην οποία παραπέμπεις επισημαίνεται ότι το dove χρησιμοποιείται "εύσημα" και το pigeon "κακόσημα". Ίσως τότε πιτσούνι και περιστέρι (για όποιον υποφέρει από τις κουτσουλιές τους, τα περιστέρια είναι αρκούντως μισητά :D).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ή, για να πιαστώ από την ωραία ιδέα του sarant και την πάσα του Ζαζ, να λέει «αυτά είναι αλήτικα, εγώ τα θέλω καλοαναθρεμμένα».
 

Earion

Moderator
Staff member
Οικογένεια : Περιστερίδαι / Columbidae

Αγριοπερίστερο -- Columba linia -- Rock Dove -- Pigeon biset -- Felsentaube. Επίσης Πετροπερίστερο, Βραχοπερίστερο. Το πουλί αυτό είναι ο πρόγονος του γνωστού μας ήμερου περιστεριού (domestic pigeon).

Φάσσα -- Columba palumbus -- Wood pigeon -- Pigeon ramier -- Ringeltaube. Η μεγαλύτερη από τις περιστερίδες.

Φασσοπερίστερο -- Columba oenas -- Stock Dove -- Pigeon colombin -- Hohltaube. Επίσης Περιστερά η οινάς, Φασσοτρύγονο, Κουτουπάνι (Κύπρος). Μικρότερο σε μέγεθος από τη Φάσσα.

Τρυγόνι -- Streptopelia turtur -- Turtle Dove -- Tourterelle des bois -- Turteltaube. Επίσης Τουρτούρα.

Δεκ(α)οχτούρα -- Streptopelia decaocto -- Collared Dove-- Tourterelle turque -- Turkentraube. Επίσης Τρυγών η δεκαοκτώ, Περιστερά η δεκαοχτούρα, Τρυγών η αιγυπτιακή.

Τρυγονοπερίστερο – Streptopelia orientalis – Rufus Turtle Dove – Tourterelle orientale – Orientturteltaube. Επίσης Τρυγόνι ανατολικό, Τρυγόνι κόκκινο. Πουλί της Ασίας που σπάνια βρίσκεται στην Ευρώπη.

Φοινικοπερίστερο – Streptopelia senegalensis – Palm Dove or Laughing Dove – Tourterelle de Sénégal – Palmtraube. Επίσης Τρυγόνι το γελαστό. Πουλί της Αφρικής και της Ν.Δ. Ασίας, φωλιάζει σε περιοχές της Τουρκίας και σπανίζει στην Ελλάδα.

Ντίνος Απαλοδήμος. Περιγραφικό λεξικό των πουλιών της Ελλάδος. Αθήνα: Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας, 1993.
 
Κι εγώ νομίζω ότι αν πεις λευκά και γκρίζα θα είσαι καλυμμένη.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Σας ευχαριστώ για το θαυμάσιο brainstorming. Καταλήγω στο λευκό/σταχτί.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, το αναφέρω κι αυτό. Απλώς δεν χωράει στον υπότιτλο όλες τις φορές που επαναλαμβάνεται.
 

daeman

Administrator
Staff member
Ο διάλογος που έχω είναι ο εξής:
-There is really no way that we can do the wedding without 100 snow-white doves.
-What do you need doves for? City's full of pigeons. And they are free.
-Pigeons? Why do you hate me?
[...]

Καλημέρα.
Οι προτάσεις σας στο μίξερ ;):

-Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνουμε τον γάμο χωρίς 100 ολόλευκες περιστερές.
-Τι τις θέλεις τις περιστερές; Η πόλη είναι γεμάτη αλανιάρικα περιστέρια, που είναι και δωρεάν.
-Περιστέρια; Τι σου έκανα και με μισείς;


Και το αναμενόμενο γιουτουμπάκι, αναφορά στον ψαλμό 55:6 (And I said, Oh that I had wings like a dove! for then would I fly away, and be at rest / καὶ εἶπα τίς δώσει μοι πτέρυγας ὡσεὶ περιστερᾶς καὶ πετασθήσομαι καὶ καταπαύσω):

Wings of a Dove - Bob Marley & the Wailers
 

EleniD

New member
Συμφωνώ για την περιστερά. Κάποτε που έκανα μια δουλειά για τα καλλυντικά Dove και είχα ρωτήσει τη διαφορά μου είχαν πει πως dove είναι η λευκή περιστερά.

Και μια προσθήκη :) στην τελευταία ατάκα που προτείνεις αzimuthie: Σκέτα/ συνηθισμένα/απλά/γκρίζα περιστέρια; Τι σου έκανα και με μισείς;
 

daeman

Administrator
Staff member
[...]
-Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνουμε τον γάμο χωρίς 100 ολόλευκες περιστερές.
-Τι τις θέλεις τις περιστερές; Η πόλη είναι γεμάτη αλανιάρικα περιστέρια, που είναι και δωρεάν.
-Περιστέρια; Τι σου έκανα και με μισείς;
[...]
Ε χμ, EleniD, Αζιμούθιος, μουά;
Συγγενεύουμε στενά, είν' η αλήθεια, αλλά δεν είμαστε ούτε twins ούτε identical.
No worries πάντως, την έχω πατήσει κι εγώ ουκ ολίγες φορές έτσι: ανεβοκατεβαίνοντας στα νήματα, μπερδεύομαι. :)
 

EleniD

New member
Ε χμ, EleniD, Αζιμούθιος, μουά;
Συγγενεύουμε στενά, είν' η αλήθεια, αλλά δεν είμαστε ούτε twins ούτε identical.
No worries πάντως, την έχω πατήσει κι εγώ ουκ ολίγες φορές έτσι: ανεβοκατεβαίνοντας στα νήματα, μπερδεύομαι. :)

:confused: Συγνώμη, αυτά τα πάνω κάτω όντως με μπερδεύουν συχνά.
 

nickel

Administrator
Staff member
Τώρα πρόσεξα, καθώς ήθελα να βεβαιωθώ ότι έχουμε τη δεκοχτούρα = collared dove, ότι το επίσημο λατινικό της όνομα είναι Streptopelia decaocto.

The song is a coo-COO-coo, repeated many times. It is phonetically similar to the Greek decaocto ("eighteen"), to which the bird owes its zoological name.
http://en.wikipedia.org/wiki/Eurasian_Collared_Dove

Αλλά, καλέ μου, το coo-COO-coo δεν έχει καμιά σχέση με το COO-coo... COO τού ΔΕκο-ΧΤΩ.

 
Top