Η φωνή των αετών...

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
λέγεται... πώς;

Θυμίζω ότι ο κρωγμός είναι ήχος αντιπαθητικός:
ΛΚΝ: κρωγμός ο [kroγmós] Ο17 : (λόγ.) η άγρια και αποκρουστική φωνή του κόρακα, και γενικά φωνή πουλιού που μοιάζει με αυτή του κόρακα· κράξιμο¹. || (επέκτ.) για κραυγές ανθρώπων βραχνές, άγριες, επιθετικές και αντιπαθητικές.
[λόγ. < ελνστ. κρωγμός]
Κάπου στη Φόνισσα, ο Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης δίνει την επόμενη λύση:

...και άνω της κεφαλής της ήκουε την κλαγγήν των αετών και τους κρωγμούς του ιέρακος.

Όμως κλαγγή είναι ένας γενικευμένος θόρυβος, πολεμικός, αντάξιος των βασιλιάδων των αιθέρων· δεν είναι η φωνή τους:

κλαγγή η [klangí] Ο29 : ήχος που ακούγεται, όταν συγκρούονται σιδερένια όπλα, κυρίως ξίφη. || Aκούγεται η ~ των όπλων, γίνεται σύρραξη.
[λόγ. < αρχ. κλαγγή]

Λοιπόν, τι κάνουν οι αετοί; Κρώζουν αντιπαθητικά κι αυτοί; :confused:
 

nickel

Administrator
Staff member
Νομίζω ότι το ρέκασμα είναι μια λέξη που η σημασία της διευρύνεται ανάλογα με τις ανάγκες. Π.χ. Σε λίγο θα κυκλοφορούμε στους δρόμους και θα ρεκάζουμε.
 
Απ΄ό,τι ξέρω ο αετός, ο γερανός και η πάπια κλαγγάζουν και η κραυγή τους λέγεται κλαγγή.
(Πάντως όταν ο αετός ανεβαίνει ψηλά και ετοιμάζεται να εφορμήσει βγάζει μία φωνή που μοιάζει με γαύγισμα και επομένως ενίοτε γαυγίζει).
 
Αν ενδιαφέρεστε και για μερικά άλλα :
Το γεράκι ρύζει και η φωνή του λέγεται ρύζος
Το κιρκινέζι κερχνάζει και η φωνή του λέγεται κερχνασμός
Το ορτύκι τρυλλίζει και η φωνή του λέγεται τρυλλισμός
Η πέρδικα κακαβίζει και η φωνή της λέγεται κακαβισμός
Το τρυγόνι τρύζει και η φωνή τους λέγεται τρυσμός
Η τσίχλα ή κίχλη κιχλίζει και η φωνή της λέγεται κιγκλισμός η κιγχλισμός
Ο σπουργίτης, ο σπίνος, η καρδερίνα, το καναρίνι σπίζουν ή σπινθίζουν και η φωνή τους λέγεται σπίζα ή σπιζιθμός.
Μόνο το αηδόνι άδει.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Άρα, ο Παπαδιαμάντης αναφέρεται στη φωνή των αετών; :eek: :eek:

Δεν είναι η μέρα μου σήμερα...
 

Elsa

¥
Είμαι σίγουρη ότι ο Ζάζουλας είχε μαζέψει κάπου ένα σωρό φωνές ζώων, αλλά με την αναζήτηση είμαι τσακωμένη...:eek:
 
Μερικά ακόμη :
Η πάπια παπάζει -παπασμός
Ο γύπας γρυπάζει ή γρύζει - γρυπασμός
Η κίσσα κιτταβίζει - κιτταβισμός
Το περιστέρι γουργουρίζει ή βιρβιρίζει - γουργουρητό ή βιρβίρισμα
Η δεκοχτούρα γογγύζει - γογγυτό ή γογγυσμός
Η σουσουράδα κιγκλίζει - κιγκλισμός
 
Πολύ ενδιαφέροντα, Στέλλα και μοιάζουν πολύ με λέξεις που θα χρησιμοποιούσε ο Σεφέρης ή ο Ελύτης. Πού τα βρήκες όλα αυτά, αλήθεια;
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Αν δεν έχουμε σύνδεσμο, τον προσθέτω.
Φωνές ζώων
Θα μπορούσαμε ίσως να κάνουμε και μια δημιουργική αντιγραφή με προστιθέμενη αξία.
:)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πολύ ενδιαφέροντα, Στέλλα και μοιάζουν πολύ με λέξεις που θα χρησιμοποιούσε ο Σεφέρης ή ο Ελύτης. Πού τα βρήκες όλα αυτά, αλήθεια;
Επειδή η Στέλλα μπορεί να αργήσει λίγο να δει αυτή την ερώτηση, της έστειλα μήνυμα και ελπίζω να έχουμε σύντομα την απάντηση.
 
Είναι ο σύνδεσμoς που αναφέρει ο Νίκελ, μόνο που εγώ τον είχα βρεί να αναπαράγεται σε άλλη σελίδα και τα είχα αντιγράψει από εκεί γιατί και μένα μου είχαν φανεί πολύ ενδιαφέροντα και διασκεδαστικά.
(Η Άλεξ έχει δίκιο να πιστεύει ότι μπορεί να αργήσω να απαντήσω- γιατί εγώ είμαι ΑΚΟΜΗ σε διακοπές- και έχω στικάκι με μικρό μηνιαίο όγκο).
 

daeman

Administrator
Staff member
Αν πω ότι δε σε ζηλεύω, ψέματα θα 'ναι. Όμως βάστα γερά, το λάβαρο ψηλά, συχνά να διακοπεύεις και να περνάς καλά! :-)
 
Η θάλασσα από τα τέλη Σεπτεμβρίου μέχρι τώρα είναι καταπληκτική. Καμμία σχέση με την καλοκαιρινή.
 

SBE

¥
Προς στιγμήν νόμισα ότι έβλεπα το επόμενο χιτ της Γιουροβίζιον.
 
Top