Page 1 of 18 1 2 3 4 5 11 ... LastLast
Results 1 to 10 of 174

Thread: Είναι σωστό να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί από άλλον ένα εισιτήριο του μετρό το οποίο ισχύει ακόμα;

Senior Member Ambrose's Avatar

Είναι σωστό να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί από άλλον ένα εισιτήριο του μετρό το οποίο ισχύει ακόμα;

Quote Originally Posted by Ulkomaalainen View Post
    Συμφωνώ απίστευτα και η συγκεκριμένη φορολόγηση των δωρεών έρχεται να προστεθεί σε κάτι άλλο εξίσου απαράδεκτο. Απ' τον καιρό που βγήκε το ενιαίο εισιτήριο του €1, όσοι έπαιρναν για 1-2 στάσεις, το άφηναν ή το έδιναν χέρι με χέρι ο ένας σε άλλον για να μην πάει χαμένο. Το έκανα και το κάνω.

Βγαίνει ευφυέστατο φιρμάνι που λέει ότι καθιερώνεται πρόστιμο. Δεν το'χω πληρώσει, μάστορα, το εισιτήριο; Δεν έχει συγκεκριμένη διάρκεια; Ε, για όσο θα ισχύει θα το κάνω ό,τι μου καπνίσει, με ποιο δικαίωμα με αναγκάζεις να το πετάξω;
    Μ' αυτό το συγκεκριμένο, τα έχω πάρει κι εγώ πολύ άγρια. Δεν φτάνει που χρεώνουν ένα ευρώ γι' αυτή τη βασική και υποτυπώδη υπηρεσία (γιατί υποτυπώδες είναι το Μετρό της Αθήνας, όπως όλοι ξέρουμε), τώρα κυνηγάνε και τον κοσμάκη για να μη δώσει το πανάκριβο εισιτήριό του στον επόμενο. Πρόσφατα, έγινα στο Σύνταγμα μάρτυρας ενός πολύ απαράδεκτου επεισοδίου. Και προσοχή μην διαβεί κανείς την απαγορευμένη γραμμή των ακυρωτικών χωρίς εισιτήριο, γιατί κάηκε!

Mod's note: η συζήτηση ξεκίνησε από αυτήν την ανάρτηση.
    Last edited by Palavra; 17-03-2010 at 03:56 PM.
    Spiritus ubi vult spirat

Senior Member SBE's Avatar
    Quote Originally Posted by Ambrose View Post
    Μ' αυτό το συγκεκριμένο, τα έχω πάρει κι εγώ πολύ άγρια. Δεν φτάνει που χρεώνουν ένα ευρώ γι' αυτή τη βασική και υποτυπώδη υπηρεσία (γιατί υποτυπώδες είναι το Μετρό της Αθήνας, όπως όλοι ξέρουμε), τώρα κυνηγάνε και τον κοσμάκη για να μη δώσει το πανάκριβο εισιτήριό του στον επόμενο.
    Γιατί δεν το κάνουν απλά μη-διαρκείας; Ένα εισιτήριο για κάθε ταξίδι.

Member Ulkomaalainen's Avatar
    Quote Originally Posted by Ambrose View Post
    Μ' αυτό το συγκεκριμένο, τα έχω πάρει κι εγώ πολύ άγρια. Δεν φτάνει που χρεώνουν ένα ευρώ γι' αυτή τη βασική και υποτυπώδη υπηρεσία (γιατί υποτυπώδες είναι το Μετρό της Αθήνας, όπως όλοι ξέρουμε), τώρα κυνηγάνε και τον κοσμάκη για να μη δώσει το πανάκριβο εισιτήριό του στον επόμενο. Πρόσφατα, έγινα στο Σύνταγμα μάρτυρας ενός πολύ απαράδεκτου επεισοδίου. Και προσοχή μην διαβεί κανείς την απαγορευμένη γραμμή των ακυρωτικών χωρίς εισιτήριο, γιατί κάηκε!
    Που κανονικά μόνο αν επιβιβαστείς επιτρέπεται να σου γίνει έλεγχος, γιατί είναι απολύτως λογικό να πας σε μια αποβάθρα να συναντήσεις κάποιο δικό σου που έρχεται με συρμό και δεν ξέρει πού στα τσακίδια είναι η έξοδος ή πού στην ευχή θέλεις να τον πας.

Οι υποτυπώδεις ελευθερίες έχουν ανατραπεί και καθόμαστε και διυλίζουμε την κάμηλον και τον κώνωπα...

Senior Member crystal's Avatar
    Εντάξει, δεν πιστεύω ότι αν πεις στον ελεγκτή «Τη βλέπετε αυτή την κοπελίτσα; Κατέβηκα να την πάρω επειδή είναι από χωριό και δεν μπορεί ούτε την πινακίδα ''Έξοδος'' να βρει», θα σου κόψει πρόστιμο.
    Α προπό (το ήξερα αλλά πρόσφατα είχα κι εγώ την ευκαιρία να το διαπιστώσω), οι περισσότεροι ελεγκτές είναι πολύ ελαστικοί.
    Whatever works

Member Ulkomaalainen's Avatar
    Quote Originally Posted by crystal View Post
    Εντάξει, δεν πιστεύω ότι αν πεις στον ελεγκτή «Τη βλέπετε αυτή την κοπελίτσα; Κατέβηκα να την πάρω επειδή είναι από χωριό και δεν μπορεί ούτε την πινακίδα ''Έξοδος'' να βρει», θα σου κόψει πρόστιμο.
    Α προπό (το ήξερα αλλά πρόσφατα είχα κι εγώ την ευκαιρία να το διαπιστώσω), οι περισσότεροι ελεγκτές είναι πολύ ελαστικοί.
    Κι όμως, έτυχε να πάει φίλη να πάρει τη γιαγιά της που ερχόταν από σταθμό Λαρίσης με τη θεία της, την πήραν με το κινητό, της είπαν ότι είναι Σύνταγμα, μόνο που ήταν δε-θυμάμαι-πού (όχι πάντως στο Σύνταγμα) κι όταν το είπε στον ελεγκτή και δεν είδε πουθενά γιαγιά και θεία τής έκοψε πρόστιμο. Μετά βέβαια (όταν ήρθαν στο σωστό σταθμό) έτρεχε να τον βρει στα γραφεία των ελεγκτών (για καλή της τύχη ήταν στο Σύνταγμα) για να το σβήσει. Ωραία πράγματα!

Ή που αν διπλοχτυπήσεις το εβδομαδιαίο εισιτήριο (επειδή τυχαίνει να μη γράφει καθαρά πάντα την ημερομηνία), πρέπει να παρακαλάς να μην πέσεις σε γρουσούζη ελεγκτή, γιατί κάποιοι απ' αυτούς κόβουν πρόστιμο κι ας φαίνεται ότι είναι ίδια τα στοιχεία ακύρωσης και στις δύο φορές.

Πάντως, την περασμένη βδομάδα στο Σύνταγμα κάποιος πέρασε τα ακυρωτικά (στην πλατεία) χωρίς εισιτήριο και έγινε χαμός. Τους εξηγούσε (κάπως φωναχτά ομολογουμένως) ότι δεν έχει κατέβει στην αποβάθρα και δεν θέλει να πάρει τρένο και αυτοί τον κυνηγούσανε μέχρι την έξοδο. Μέχρι και την αστυνομία φωνάξανε. Προσωπικά (μια και ο τίτλος του νήματος είναι τέτοιος), δεν ξέρω αν είναι σωστό να μεταβιβάζουμε το εισιτήριό μας στον επόμενο. Αλλά ξέρω:

1. ότι είναι πολύ ακριβό (και για να δικαιολογήσουν το υπέρογκο κόμιστρο, θεσπίσανε το υποχρεωτικό "ενιαίο").
    2. ότι σε αναγκάζουν θες-δε θες και 1 στάση ακόμα να πάρεις το ενιαίο.
    3. οι υπηρεσίες τους δεν είναι πολύ καλές (αργεί πολύ, λίγες γραμμές, λίγες στάσεις κλπ).

Quote Originally Posted by SBE View Post
    Γιατί δεν το κάνουν απλά μη-διαρκείας; Ένα εισιτήριο για κάθε ταξίδι.
    Για να δικαιολογήσουνε και να νομιμοποιήσουνε τις υπέρογκες αυξήσεις στο κόμιστρο SBE μου. Μέσα σε ελάχιστα χρόνια έχει αυξηθεί δεν ξέρω κι εγώ πόσο. Πληρώνουμε 350 δραχμές για μία στάση (όταν θα έπρεπε να πληρώνουμε 50 ή 70)! Ποιος θα το πίστευε;
    Spiritus ubi vult spirat

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Θα διαφωνήσω με το ότι το μετρό αργεί πολύ. Τις ώρες αιχμής, τα τραίνα περνάνε το πολύ κάθε 1 έως 4 λεπτά, ενώ σε άλλες ευρωπαϊκές πόλεις η καθυστέρηση αυτή είναι απείρως μεγαλύτερη. Ούτε οι στάσεις είναι λίγες, αν σκεφτείς ότι η απόσταση από σταθμό σε σταθμό περπατιέται.

Το ότι καλό θα ήταν να επεκταθούν οι γραμμές, καλό θα ήταν, ναι. Ωστόσο, όλα δείχνουν ότι αυτό θα γίνει-εξάλλου μιλάμε για έργο πολύ πρόσφατο σε σύγκριση πάντα με τα αντίστοιχα στις άλλες πρωτεύουσες της Ευρώπης.

Και τέλος, το μετρό της Αθήνας, από τη δική μου εμπειρία τουλάχιστον, είναι από τα καθαρότερα και ασφαλέστερα που έχω δει.

Κατά τα λοιπά, συμφωνώ με την άποψη ότι το εισιτήριο δικό μας είναι και ό,τι θέλουμε το κάνουμε. Άμα πια!
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Τα Σάββατα το πρωί αργούν πάρα πολύ (και μην μου πεις ότι δεν είναι ώρα αιχμής, γιατί δεν είναι καθημερινή, τίγκα είναι τα τρένα). Και αν η απόσταση περπατιέται ή όχι, είναι σχετικό. Από την Ομόνοια στο Πανεπιστήμιο, περπατιέται. Από Πανόρμου->Αμπελόκηπους, όχι και τόσο.
    Spiritus ubi vult spirat

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Τα Σάββατα το πρωί τα αραιότερα δρομολόγια περνούν κάθε 8 λεπτά. Η μεγαλύτερη χρονική καθυστέρηση που έχω προσέξει είναι γύρω στα 10, δηλαδή η μέση καθυστέρηση στο μετρό του Παρισιού (το οποίο, παρεμπιπτόντως, έχει ελάχιστους σταθμούς στους οποίους μπορεί να έχει πρόσβαση άτομο με κινητικά προβλήματα).

Και δεν αναφέρομαι στην απόσταση τεσσάρων σταθμών μεταξύ τους, όπως υποννοεί το Κολωνάκι-Θησείο που είχες γράψει, Αμβρόσιε, προτού κάνεις έντιτ, αλλά στην απόσταση του κάθε σταθμού από τον επόμενο.
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Quote Originally Posted by Palavra View Post
    Τα Σάββατα το πρωί τα αραιότερα δρομολόγια περνούν κάθε 8 λεπτά. Η μεγαλύτερη χρονική καθυστέρηση που έχω προσέξει είναι γύρω στα 10, δηλαδή η μέση καθυστέρηση στο μετρό του Παρισιού (το οποίο, παρεμπιπτόντως, έχει ελάχιστους σταθμούς στους οποίους μπορεί να έχει πρόσβαση άτομο με κινητικά προβλήματα).

Και δεν αναφέρομαι στην απόσταση τεσσάρων σταθμών μεταξύ τους, όπως υποννοεί το Κολωνάκι-Θησείο που είχες γράψει, Αμβρόσιε, προτού κάνεις έντιτ, αλλά στην απόσταση του κάθε σταθμού από τον επόμενο.
    Και είναι λίγα τα 10+ λεπτά σε ώρα αιχμής με τα τρένα τίγκα.

Δεν σε πειράζει που έκανα έντιτ προτού εσύ απαντήσεις για να διατυπώσω τη σκέψη μου καλύτερα, έτσι; Thanks!
    Spiritus ubi vult spirat

Page 1 of 18 1 2 3 4 5 11 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks