Τι εστί γάμος; (The lighter side of it)

nickel

Administrator
Staff member
Μεταφέρω εδώ μηνύματα από το νήμα του γάμου, για να μπορούμε να εκφραστούμε ελεύθερα και στα δύο επίπεδα.

Θα είχε ενδιαφέρον για παράδειγμα να βλέπαμε το λήμμα σεξ σε λεξικά χωρών που απαγορεύεται η ομοφυλοφιλία.

Πιάνω ένα λεξικό να μάθω τι είναι σεξ (τώρα που έμαθα τι είναι γάμος).

σεξ = η ερωτική πράξη
ερωτικός = 1. αυτός που σχετίζεται με τον έρωτα. 2. αυτός που αναφέρεται στην ερωτική πράξη, στο σεξ.
έρωτας = 1. έντονο συναίσθημα έλξεως και επιθυμίας μεταξύ δύο προσώπων, που χαρακτηρίζεται και από πόθο για σεξουαλική επαφή.
σεξουαλικός = αυτός που σχετίζεται με το σεξ (βλ. λ.), με τα γεννητικά όργανα ή με την ερωτική συμπεριφορά γενικότερα.


Γύρω γύρω (το συγκεκριμένο λεξικό «γύρο γύρο») με πάει. Ξανά:

σεξ. ΣΥΝ. συνουσία, γενετήσια πράξη.
συνουσία = η ερωτική συνεύρεση, η γενετήσια πράξη.
γενετήσιος = αυτός που σχετίζεται με τη διαδικασία αναπαραγωγής.
αναπαραγωγή = 1. η παραγωγή όμοιου με το πρωτότυπο πράγματος: φωτοτυπική αναπαραγωγή.


Επιτέλους, το ανακάλυψα: σεξ είναι το να βγάζεις φωτοτυπίες!*

[shout mode]Δεν ξέρω αν σ' αυτή τη χώρα απαγορεύεται η ομοφυλοφιλία. Σίγουρα απαγορεύεται το να μάθεις από τα λεξικά τι είναι το σεξ![/shout mode]

*Προσθήκη: Κάτι σαν το φαξ δηλαδή.
 
Last edited by a moderator:
Ε, και ο ρόλος του παπά, που σε αυτήν την περίπτωση παίζει το λεξικό, δεν είναι να βγάζει φωτοτυπίες και να στέλνει φαξ;

Προσθήκη: Αν είναι προσβλητικό να το σβήσω.
 
Last edited:

Zazula

Administrator
Staff member
Πιάνω ένα λεξικό να μάθω τι είναι σεξ (τώρα που έμαθα τι είναι γάμος).

[shout mode]Δεν ξέρω αν σ' αυτή τη χώρα απαγορεύεται η ομοφυλοφιλία. Σίγουρα απαγορεύεται το να μάθεις από τα λεξικά τι είναι το σεξ![/shout mode]
Σα λίγο όψιμος δεν είσαι, μπρε Νίκο, να ψάχνεσαι* να μάθεις τι είναι σεξ; :p

*εδώ το "ψαγμένος" ΔΕΝ είναι συνώνυμο του eclectic - δεν μας παίρνει λόγω ηλικίας, άλλωστε!

Για το κατά πόσον συνιστάται να μάθει κάποιος σεξουαλική αγωγή από το λεξικό (αυτό δα μας έλειπε, να απαγορεύσουν την πώληση λεξικών σε ανηλίκους!), ας συμβουλευτούμε τη μητέρα των λεξικών του προηγούμενου αιώνα - Λεξικό της Πρωίας (1933):
συνουσία (η) σαρκική μίξις άρρενος και θήλεος, γενετήσιος ομιλία, *πλάκωμα
σεξ - δεν λημματογραφείται (αλλά υπάρχει σεξ-αππήλ)
σεξουαλικός, -ή, -όν ο αναφερόμενος εις τον σεξουαλισμόν, αφροδισιακός, σαρκικός
σεξουαλισμός (ο) [λατιν.] γενετήσιος ορμή, άλλ. αφροδισία
Επομένως, μόνο η στάση του ιεραπόστολου - και πολύ σας είναι! :D

Επιτέλους, το ανακάλυψα: σεξ είναι το να βγάζεις φωτοτυπίες!*
*Προσθήκη: Κάτι σαν το φαξ δηλαδή.
Οπότε ξεκίνα να τραγουδάς
She fax you yeah yeah yeah
She fax you yeah yeah yeah
She said she fax you
And you know fax can't be bad
And with a fax like that
You know you should be glad
(Στο ρυθμό
)
 
Οπότε ξεκίνα να τραγουδάς
She fax you yeah yeah yeah
She fax you yeah yeah yeah
She said she fax you
And you know fax can't be bad
And with a fax like that
You know you should be glad
(Στο ρυθμό ετούτου εδώ)
Φαντάζομαι ότι ο Νίκελ αντί να το τραγουδήσει θα το παίξει σε sax.
 

nickel

Administrator
Staff member
Χαρακυριακή ή Κυριακή της παιδικής χαράς...

 

Zazula

Administrator
Staff member
Επομένως, το διαβόητο "Τέλος" οφείλει πλέον να καλείται "Τήλος" (μετάπτωση ε -> η):
 

Elsa

¥
Εδώ, η τελετή των γάμων στην Τήλο, για όποιον έχει την περιέργεια.
 

nickel

Administrator
Staff member
Όπως θα έλεγαν κάποιοι, αυτό το πράγμα είναι μια ανορθογραφία, όπως το *συννημένα στην ίδια σελίδα!
 

Elsa

¥
Μμμμ...που μου θέλατε και γάμους μεταξύ ομοφύλων, κακοχρονονάχετε!
Σε λίγο -να το δείτε- θα επιστρέψει, επίσημα, και η προίκα!
Όσες πρόλαβαν, πρόλαβαν και παντρεύτηκαν με το επώνυμό τους! Από 'δώ και πέρα, θα είναι πάλι του «αντρός τους» οι σουρλουλούδες!
Από το in.gr:
Με το νομοσχέδιο που εγκρίθηκε προ ημερών από την Κυβερνητική Επιτροπή αλλάζει ένα σημαντικό άρθρο του νόμου 1329/1983, που υιοθέτησε η πρώτη κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ για το οικογενειακό δίκαιο και αποτέλεσε τομή για τα γυναικεία δικαιώματα στην Ελλάδα και για την ισότητα των δύο φύλων στην οικογένεια.
Συγκεκριμένα προτείνεται η γυναίκα να μην διατηρεί αναγκαστικά το οικογενειακό της επίθετο, όπως προβλέπει ο ισχύων νόμος, αλλά να παίρνει αυτό του συζύγου, εφόσον υπάρχει συναίνεση και των δύο.


...και των τριών και των τεσσάρων (πεθερικά κ.τ.λ.)
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ ονειρεύομαι μια κατάσταση Ισπανία ένα πράμα. Να παίρνουν υποχρεωτικά και οι δύο και τα δύο ονόματα:

Μαρίνα Φλοίσβου-Πλάκα
Γεώργιος Πλάκας-Φλοίσβου

Θα το διατηρούν μόνο εφόσον ισχύει ο γάμος. Να σου συστήνεται ο άλλος και να ξέρεις αμέσως αν είναι παντρεμένος. Και τα παιδιά της επόμενης γενιάς να αποκτήσουν τέσσερα επώνυμα. Και ούτω καθεξής. Να σου συστήνεται ο άλλος και να σου καταθέτει ολόκληρο το γενεαλογικό του δέντρο. (Πολλά τα ονόματα, βαριέμαι να δώσω παράδειγμα...) :D
 

curry

New member
Μου φαίνεται τρομερά περίεργο να αλλάζεις επίθετο μετά τον γάμο... Κι αν ο σύζυγος έχει απαράδεκτο επίθετο, π.χ. είναι κύριος Γουρούνας κι εσύ γίνεις στα καλά του καθουμένου η κυρία Γουρούνα; Απολύτως υπαρκτό παράδειγμα!
Άσε πια αυτό με τα διπλά επίθετα, κυρία Ταδοπούλου-Αποτέτοιου! Για παράδειγμα, το επίθετό μου έχει 6 συλλαβές και 15 γράμματα: τι θα γίνει αν ο σύζυγος έχει αντίστοιχο σιδηρόδρομο; Μου λέτε;
 

nickel

Administrator
Staff member
Για παράδειγμα, το επίθετό μου έχει 6 συλλαβές και 15 γράμματα: τι θα γίνει αν ο σύζυγος έχει αντίστοιχο σιδηρόδρομο; Μου λέτε;
Ο υπερσιβηρικός!
 
Εγώ λέω μετά το γάμο να φωνάζουν τους παντρεμένους "ψιτ". Σύντομο και πρακτικό. Εξάλλου άτυπα έχει ήδη καθιερωθεί ως μεταξύ τους προσφώνηση.
 
Επίσης, δεν ξέρω αν το προσέξατε αλλά ο τίτλος του θέματος είναι σαν ερώτηση σε λεύκωμα της Β' Γυμνασίου των 80s (τι εστί έρως, και κτήτορας και κολοκύθια τούμπανα). Λέω να επέμβω καθότι διαθέτω και την απαιτούμενη εξουσία και βούληση...
 
Και η ακόμα πιο απλή λύση είναι να καταργηθεί ο γάμος, ώστε να μην προκύπτουν αυτά και άλλα (πολλά άλλα) προβλήματα!
 

nickel

Administrator
Staff member
Λέω να επέμβω καθότι διαθέτω και την απαιτούμενη εξουσία και βούληση...
Αν είναι να το κάνεις «τι εστί γάμος»...
 

curry

New member
Από το BBC, σήμερα:

First California gay couples wed

Dozens of homosexual couples have married in California shortly after the US state was permitted to grant them marriage licences for the first time.

One of the first couples to exchange vows was veteran gay-rights campaigner Del Martin, 87, and Phyllis Lyon, 83.

Κάλλιο αργά παρά ποτέ, κορίτσια (λέμε τώρα)!
Για να δείτε τη φωτό των νεόνυμφων, εδώ.
 
Top