metafrasi banner

Never let the truth get in the way of a good yarn

Καλημέρα,

Υπάρχει κανείς που να γνωρίζει αυτή την φραση; Προφανώς είναι παροιμία αλλά ίσως λίγο διαφοροποιημένη. Μεταφράζω καποιο τεστ προσωπικότητας και η ερώτηση είναι αν θεωρείτε τον εαυτό σας καλό χαρακτήρα. Αυτή είναι η μια από τις απαντήσεις.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Η πρόταση βλέπω ότι κυκλοφορεί ευρέως: never let the truth get in the way of a good yarn. Η σημασία της είναι κάτι σαν γιατί να πω την αλήθεια αν μπορώ να πω ένα ωραίο παραμύθι; αλλά δε μου έρχεται κάτι αντίστοιχο τώρα.
 
Εμένα μου έρχεται περισσότερο κάτι σαν ποτέ μην χαλάς κάτι ωραίο με την αλήθεια. Απλώς δεν βρήκα κάποια αντιστοιχία με κάτι ελληνικο.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Από το answers.com:
yarn: A long, often elaborate narrative of real or fictitious adventures; an entertaining tale.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Η απόδοση της Palavra μού αρέσει: Γιατί να πεις την αλήθεια όταν μπορείς να πεις ένα ωραίο παραμύθι;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλημέρα

Ίσως όμως για την απάντηση σε ερώτημα «Είσαι καλός χαρακτήρας;» είναι πιο χρήσιμο κάτι σαν «Χωρίς να με απασχολεί ιδιαίτερα η ακρίβεια στις λεπτομέρειες».

Edit: Όχι ότι έχω πρόβλημα με το «παραμύθι» των συμμοδερατορισσών... :)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Καλημέρα

Ίσως όμως για την απάντηση σε ερώτημα «Είσαι καλός χαρακτήρας;» είναι πιο χρήσιμο κάτι σαν «Χωρίς να με απασχολεί ιδιαίτερα η ακρίβεια στις λεπτομέρειες».
Αυτή είναι βέβαια η σοβαρή απόδοση της φράσης, αλλά γιατί να στερήσουμε από τον συντάκτη του ερωτηματολογίου την ευκαιρία να κάνει πνεύμα και στη μετάφραση και όχι μόνο στο πρωτότυπο;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ελπίζω μόνο η Nancy να μη μεταφράζει κανένα τεστ στο facebook, γιατί αν υποψιαστώ ότι συνεισφέρω σε open source translation, θα πάθω κρίση προσωπικότητας :D:D
 

nickel

Administrator
Staff member
Και ένα με ρίμα:
Δεν αφήνω την αλήθεια να χαλάει τα παραμύθια.
 
Μεταφράζω καποιο τεστ προσωπικότητας και η ερώτηση είναι αν θεωρείτε τον εαυτό σας καλό χαρακτήρα.

Εκείνο που θα μου πήγαινε για τη συγκεκριμένη περίπτωση:

- Θεωρείτε τον εαυτό σας καλό χαρακτήρα;
- Ωραίο θα ήταν. Ας μην το χαλάσουμε.
 

daeman

Administrator
Staff member
Λογοκλέβοντας το διπλωματικότατο του Νίκελ, ένα δύστυχο δίστιχο:
Από την πικρή αλήθεια, προτιμώ τα παραμύθια.
 
Top