Μήπως αυτό που λένε «εμφάνιση αγίου» είναι εμφάνιση εξωγήινου;

Theodoros

New member
Από τα μυθικά χρόνια, οι άνθρωποι αναφέρουν οράματα και εμφανίσεις θεών και αγίων.
Μήπως είναι εμφανίσεις εξωγήινων;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Θεόδωρε,
παρακαλώ να μη γράφεις με κεφαλαία στους τίτλους (εκτός και εάν, για κάποιο λόγο, αισθάνεσαι την ακατανίκητη ανάγκη να φωνάξεις).
Επίσης θερμοπαρακαλώ, για άλλη μια φορά, να χρησιμοποιείς ορθογραφικό διορθωτή στα κείμενά σου. Το φόρουμ είναι πρωτίστως γλωσσικό και μας ενδιαφέρει πολύ να παρουσιάζουν καλή εικόνα όλες οι αναρτήσεις.
 
Μα νομίζω ότι ο άνθρωπος έχει ήδη δηλώσει ότι έχει δυσλεξία. Οπότε δεν καταλαβαίνω σε τι ακριβώς χρησιμεύουνε αυτές οι υπενθυμίσεις.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Και ο άνθρωπος έχει επίσης δηλώσει ότι διακατέχεται από θερμή επιθυμία να μην είναι ανορθόγραφος. Γι' αυτό άλλωστε και του έχουν παρασχεθεί σχετικές οδηγίες για το τι να κάνει.
 
Α, οπότε αυτός είναι ο λόγος των υπενθυμίσεων. Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ αισθάνομαι άσχημα όταν τις διαβάζω.
 

nickel

Administrator
Staff member
Από τα μυθικά χρόνια, οι άνθρωποι αναφέρουν οράματα και εμφανίσεις θεών και αγίων. Μήπως είναι εμφανίσεις εξωγήινων;

Προτιμότερη είναι η εκδοχή με τους εξωγήινους από την περίπτωση των θεών (ιδιαίτερα όταν ανταγωνίζονται οι τελευταίοι μεταξύ τους). Προσωπικά προτιμώ ερμηνείες που αναφέρονται στη γόνιμη φαντασία των ντόπιων. Με τους Έλληνες να κατέχουν τα σκήπτρα, βέβαια, μια και η δική μας μυθολογία ξεπερνά ακόμα και των εξωγήινων τη φαντασία.
 
Top