metafrasi banner

adaptation vs. retelling?

Alexandra

Super Moderator
Staff member
This film falls somewhere in between an adaptation and a retelling. But it incorporates a lot of the original characters and themes of the storybooks.

Τι λέει όμως το λεξικό μας;
  • adaptation = διασκευή
  • retelling = A new account or an adaptation of a story: a retelling of a Roman myth.

Δηλαδή, και τα δύο "διασκευή" σημαίνουν! Τι θέλει να πει ο ποιητής, λοιπόν; Και πώς ξεπερνάμε τον σκόπελο;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλημέρα

Θα έλεγα ότι υπάρχει μια διάκριση αλλά τα όρια μετάβασης είναι ασαφή. Στη διασκευή μπορούν να μπουν και νέα στοιχεία, στη νέα ερμηνεία (που προτείνω για το retelling) υπάρχει μεγαλύτερη προσκόλληση στο αρχικό. Όμως είναι μια διαδοχική διαδικασία, όπου σε κάποιο σημείο απλώς περνάμε στο επόμενο στάδιο. Να δώσω ένα παράδειγμα για το πώς το καταλαβαίνω, ξεκινώντας από ένα Ρωμαίο και Ιουλιέτα. Το 2 το θεωρώ retelling, το 3 αρχίζει και ξεφεύγει, το 4 το θεωρώ adaptation, το 5 ίσως είναι και πέρα από adaptation, απλώς «εμπνευσμένο» ή «επηρεασμένο» από.

1) Βερόνα, Αναγέννηση, ετεροφυλόφιλο νεαρό ζευγάρι, πρόβλημα με τις οικογένειες, αρχικό κείμενο
2) Παρίσι, 19ος αιώνας, ετεροφυλόφιλο νεαρό ζευγάρι, πρόβλημα με τις οικογένειες, αρχικό κείμενο
3) Λονδίνο, β'ππ, ομοφυλόφιλο ζευγάρι, πρόβλημα με την κοινωνία, προσαρμοσμένο κείμενο
4) Νέα Υόρκη, 1980's, ηλικιωμένο ζευγάρι μαύρων, πρόβλημα με τις οικογένειες και με την κοινωνία, προσαρμοσμένο κείμενο
5) Αφγανιστάν, σήμερα, ομοφυλόφιλο ζευγάρι στρατιωτικών και ετεροφυλόφιλο ντόπιο νεαρό ζευγάρι και οι αλληλεπιδράσεις τους, όλα τα προβλήματα μαζί, προσαρμοσμένο κείμενο, υποψηφιότητα για Όσκαρ ;)
 
Last edited:

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Άρα θα πρότεινες για το adaptation = διασκευή και για το retelling = ;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πρότεινα ήδη :) retelling = νέα ερμηνεία, αλλά όπως ξαναδιαβάζω το αγγλικό κείμενό σου και τους ορισμούς από τα λεξικά δεν είμαι βέβαιος αν τα δίνω με τη σωστή αντιστοιχία (δηλαδή adaptation το 2 ή το 4 κλπ). Πάντως, αν έχεις μόνο την αντιδιαστολή, δεν έχει σημασία ποιο είναι πάνω και ποιο κάτω.
 
Μήπως ένα από τα δύο να το πεις "μεταφορά"; Μια κινηματογραφική μεταφορά μπορεί να είναι πολύ πιστή ή να είναι διασκευασμένη.
 
Καλημέρα,

Παραθέτω δύο ορισμούς του retelling που μου φαίνονται διαφωτιστικοί:

- repetition of something: a repeating of an account or story that has been told before, often in a different form (Encarta)
- a new, and often updated or retranslated, version of a story (Webster's)

Καταλαβαίνω ότι το retelling είναι πιο πιστό στην αρχική ιστορία και συμφωνώ με τη μετάφραση της λέξης ως «μεταφορά». Και νομίζω πως φαίνεται η διάκριση αν γράψει κάποιος «το χ είναι κάτι μεταξύ διασκευής των βιβλίων και μεταφοράς τους στη μεγάλη οθόνη» (αν έχω καταλάβει καλά το νόημα των δύο γραμμών που μας δίνεις, Αλεξάνδρα).
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν θέλουμε αντιστρέψιμη απόδοση και επειδή δεν ξέρω αν το retelling συμπίπτει πάντοτε με «μεταφορά», προτείνω σαν πρώτη και κύρια απόδοση την επαναφήγηση.
 
Αν θέλουμε αντιστρέψιμη απόδοση και επειδή δεν ξέρω αν το retelling συμπίπτει πάντοτε με «μεταφορά», προτείνω σαν πρώτη και κύρια απόδοση την επαναφήγηση.


Και αναδιήγηση;
Π.χ.:

Η διαφορετική εστίαση της ιστορίας οδηγούσε μερικές φορές ως την αντιστροφή, ειδικά από τη δεκαετία του '70 και μετά: «Ακούγαμε» την ιστορία της (παμπόνηρης) Κοκκινοσκουφίτσας αναδιηγημένη από τον καλό λΰκο, την ιστορία με τα τρία γουρουνάκια αναδιηγημένη από άλλον, όχι εντελώς αθώο, αλλά πάντως συμπαθή λΰκο, ή ακόμα την ιστορία της Χιονάτης επίσης αναδιηγημένη από την παρεξηγημένη και τώρα πια καθόλου θηριώδη μητριά της. Εδώ οι «κακοί» ήρωες της παραδοσιακής ιστορίας γίνονταν αφηγητές, ενώ ταυτόχρονα παρέμεναν δρώντα πρόσωπα που τώρα αποκτούσαν επιπλέον θετικές ιδιότητες.
 

nickel

Administrator
Staff member

Ναι! Ιδίως με τη σημασία που έχει στην παιδαγωγική: «Η αναδιήγηση είναι μια δραστηριότητα που διεξάγεται μετά την ανάγνωση του κειμένου, όπου το παιδί διηγείται ό,τι θυμάται από την ιστορία που διάβασε ή άκουσε.»

Ευχ!
 
Top