Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 11 to 15 of 15

Thread: The Story of Stuff

Administrator nickel's Avatar
    Quote Originally Posted by sarant View Post
    Εμένα αυτά τα μαθηματικά δεν μ' αρέσουν...
    Στο χώρο των οικολόγων υπάρχει τεράστιος αριθμός ρομαντικών, παραμυθάδων και ανθρώπων της «δημιουργικής λογιστικής», όλων καλοπροαίρετων, ελπίζω. Έχω την εντύπωση ότι κι εκεί (όπως και στη γλώσσα) απλώς θολώνουν το τοπίο, δημιουργούν σύγχυση στους καλοπροαίρετους ακροατές τους. Ο Διόδωρος ασχολείται τελευταία με το θέμα (τα βάζει με τους ρομαντικούς, για την ακρίβεια) και σήμερα γράφει:

Μου ήρθε σύμμαχος προχθές το τελευταίο τεύχος της «New York Review of Books», του περιοδικού που αγαπώ και εκτιμώ, όπου κάποιος μεγάλος φυσικός που εκτιμώ ιδιαίτερα, ο Freeman Dyson (Princeton), σχολιάζει το βιβλίο του άγνωστου σε εμένα πλην σπουδαίου, φαίνεται, οικονομολόγου William Nordhaus (Yale), ο οποίος υποστηρίζει, με μαθηματικό μοντέλο που καλύπτει τον αιώνα που καλύπτουν και τα μοντέλα των θερμοκηπιστών, ότι ακόμη και αν όσα αποκαλυπτικά προαναγγέλλονται είναι ορθά, οι διάφορες προτάσεις που υπάρχουν για την αντιμετώπισή τους από οικονομική άποψη είναι περίπου ουδέτερες (σύστημα ανταλλαγών «Κιότο» ή βελτίωσή του) ή με εξαιρετικά αρνητικές συνέπειες — πρόκειται για τις προτάσεις Στερν (αυτές που υιοθέτησε η βρετανική κυβέρνηση) και τις προτάσεις του Αλ Γκορ. Το άρθρο είναι στη διεύθυνση www.nybooks.com/articles/21494, δωρεάν για λίγες ημέρες, ώσπου να εκδοθεί δηλαδή το επόμενο τεύχος της «NYRB».

Με την υπόθεση ότι ο κίνδυνος από το CO2-666 είναι υπαρκτός, η σωστή οικονομική λύση, κατά τον Nordhaus, είναι η αναζήτηση τεχνολογιών χαμηλού κόστους που θα απορροφούν το σατανικό αέριο ή θα παράγουν ενέργεια χωρίς παραγωγή του — για παράδειγμα: «φθηνή ηλιακή ενέργεια, γεωθερμική ενέργεια, μη επεμβατική κλιματική μηχανική ή γενετικά τροποποιημένα ανθρακοβόρα φυτά» αναφέρει. Γενετικά τροποποιημένα φυτά, ανεμογεννήτριες, φωτοβολταϊκά, πυρηνική ενέργεια, λιγνίτη - ή άλλο τι; Πρέπει να το σκεφθούμε το ζήτημα, αποσύρομαι για στοχασμό για να βρω πώς θα αποψύξουμε τη Γη και θα επανέλθω...

Οι απόψεις για το πώς θα σώσουμε τον πλανήτη είναι περισσότερες, δυστυχώς, από τους συνδυασμούς του Λόττο, αλλά θα πρέπει να βρούμε το συνδυασμό που κερδίζει γιατί δεν μας συμφέρει να χάσουμε.

Έσωσα το άρθρο για να το διαβάσω με την ησυχία μου.
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Άντε, πέρασε κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Senior Member somnambulist's Avatar
    Αυτό περνάει για σοβαρό άρθρο;
    Ένας οικονοφασίστας που ορίζει ως βασική οντολογική μονάδα το δολάριο (ως βασική οντολογική μονάδα εννοώ ότι τα πάντα ποσοτικοποιούνται μέσω αυτής και τα πάντα είναι ανταλλάξιμα με βάση αυτή) και ένας βιοφασίστας που ευαγγελίζεται την παγκόσμια οικονομία με βάση τη βιοτεχνολογία.

Ελπίζω να αρχίσουν να στέλνουν επανδρωμένα σκάφη στον Άρη, γιατί στη γη δεν βλέπω μέλλον. Εκτός, αν ο Ζαρατούστρα ο 2 είναι προ των πυλών.
    Be unrealistic, demand the possible.
    Στην καπιταλιστική ζούγκλα, οι ανταγωνισμοί αφορούν το μείρασμα της λείας...ποτέ τη διάσωση του θύματος.

Administrator nickel's Avatar
    Quote Originally Posted by somnambulist View Post
    Αυτό περνάει για σοβαρό άρθρο;
    Έκανες τον κόπο και το διάβασες κιόλας, θηρίο; Εγώ κάτι τέτοια τα παίρνω στο κρεβάτι (και χάνω μετά τον ύπνο μου, από τη σύγχυση ή τη σύγχιση).
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Άντε, πέρασε κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Senior Member somnambulist's Avatar
    Ναι, μ' αρέσει να διαβάζω ανθρωπόφιλους συγγραφείς. Αν και δεν είναι ο αντιανθρωπισμός τους που με χαλάει (με τη δική τους οπτική, εξάλλου, είναι ανθρωπιστές) αλλά ο ολοκληρωτικός αναγωγισμός τους.
    Be unrealistic, demand the possible.
    Στην καπιταλιστική ζούγκλα, οι ανταγωνισμοί αφορούν το μείρασμα της λείας...ποτέ τη διάσωση του θύματος.

Senior Member Elsa's Avatar
    Ένα ακόμα ταινιάκι από την ίδια ομάδα που είχε φτιάξει το "The story of Stuff", αυτή τη φορά, για το τεράστιο σκάνδαλο της άχρηστης κατανάλωσης εμφιαλωμένου νερού παγκοσμίως:
    Πωλείται όπως είναι, επιπλωμένο...

Page 2 of 2 FirstFirst 1 2