G-Word online! και άλλα καλούδια

Το από καιρό εξαντλημένο λεξικό G-Word υπάρχει πλέον εδώ: http://image.ntua.gr/dict/01-gword/

Θα βοηθήσει ιδιαίτερα όσους έχουν περάσει στα Win7 64-bit, όπου η 16μπιτη ψηφιακή έκδοση του G-Word δεν έτρεχε.


Προσθήκη - ενημέρωση: Η παραπάνω διαδικτυακή εφαρμογή λειτουργεί πλέον μόνο για εξουσιοδοτημένους χρήστες, Για το λεξικό θα πρέπει να κατεβάσετε την εφαρμογή από εδώ:
http://www.4shared.com/file/xqRBdS9a/gwordw.html
 
Last edited by a moderator:
To εξαντλημένο G-Word και το ήδη δωρεάν ΛΚΝ, τα καταλαβαίνω. Της Ματζέντα, όμως, δεν είναι λεξικά που κυκλοφορούν στο εμπόριο;
 

nickel

Administrator
Staff member
Είναι τα λεξικά που διαθέτουν επιγραμμικά / online και εδώ.

Όσο για τα λεξικά του Πελεκάνου, καλό θα ήταν να έδιναν και κάποιο αποτέλεσμα...
 
Μήπως υπάρχει ονλάιν και το σημείο G, γιατί τελευταία έρευνα αμφισβητεί την ύπαρξή του στη φύση.
 

volar

New member
Γεια σας, παιδιά. Ήθελα να ρωτήσω άν υπάρχει τρόπος να κατεβάσω το G-Word που δίνετε στο πρώτο link για να το έχω και offline.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Κυκλοφορεί στο διαδίκτυο (μπορείς να το βρεις με μια απλή αναζήτηση στο google), αλλά επειδή είναι 16μπιτο δεν τρέχει σε 64μπιτα λειτουργικά.
 

volar

New member
Μάλιστα το βρήκα, λέει έκδοση G-Word 1.04. Είναι κάτι που υποστηρίζεται και βγαίνουν νέες εκδόσεις ή έχει σταματήσει;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Έχει σταματήσει. Το ίδιο το λεξικό έχει εξαντληθεί, όπως γράφει ο diceman παραπάνω.
 

daeman

Administrator
Staff member
Με αφορμή εκείνο το σχόλιό μου, θυμήθηκα να ρωτήσω κάτι που με απασχολεί εδώ και λίγο καιρό, από τότε που πήρα καινούργιο λαπιτόπι που φοράει τα 64μπιτα Windows 7.

Μήπως υπάρχει κάποιο κόλπο ώστε να τρέχει το G-Word σε 64μπιτο λειτουργικό;

Από αμνημονεύτων (καλά, από το 1992) με συντροφεύει αυτός ο παλιόφιλος και δεν θέλω να τον χάσω τώρα. Καλή η δυνατότητα να το χρησιμοποιείς ονλάιν, αλλά όλα πια ονλάιν θα τα κάνουμε;

Ευχαριστώ.
 
GWord Ntua ζητάει login

Ενώ είχα από καιρό το GWord σε speedial του Opera, ξαφνικά φανέρωσε ένα παραθυράκι για login (username και password)

Τι κάνουμε;
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Δεν έχω ιδέα για τι πράγμα μιλάς και τι κακίες μπορεί να νιώθει η Opera ημέρα εκλογών. Μπορείς να σβήσεις εντελώς το πρόγραμμα (αν και δεν ξέρω αν περνάει καν στα προγράμματα για απεγκατάσταση) και να κατεβάσεις ένα φρέσκο από εδώ:
http://www.mediafire.com/download/wxjk2dfcwu2l7sf/gwordw.zip

Τώρα αν υπάρχουν πιο οπερατικοί περαστικοί να βοηθήσουν...
 
Last edited:
Ευχαριστώ για την απάντηση. Nick. Διευκρινίζω:

Αν πας τώρα στο thread "Gword και αλλα καλούδια" και πατήσεις το λινκ για Gword -- που εσύ έδωσες μεταξύ πολλών άλλων--ίσως σου ζητήσει κι εσένα username και passwprd! Εγώ του έβαλα κάτι μήπως ανοίξει, αλλά το απέριψε.

Αυτό συμβαίνει και σε Firefox και σε Opera όπου και στα δύο είχα ορίσει ένα "tab" (που στο Opera λεγεται speedial [έχω 12 εδώ]) για το Gword.

Για δες και πες μου. Ευχαριστώ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Τώρα κατάλαβα, γι΄αυτό και μετακόμισα τα μηνύματα στο ίδιο νήμα. Πλέον ο τόπος επιτρέπει την πρόσβαση μόνο σε εξουσιοδοτημένους χρήστες. Για το GWord δεν υπάρχει πρόβλημα, το έχουμε πάντα στον υπολογιστή μας. Δεν ξέρω αν είναι απώλεια λόγω του αποκλεισμού της πρόσβασης στα άλλα καλούδια... :(
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Επιβεβαιώνω τον jmanveda. Φαίνεται ότι το online έχει κλειδώσει.
 
Nick.

Εκείνο το λινκ είναι απώλεια γιατί ο τρόπος που εμφάνιζε τα λήμματα ήταν πολύ χρηστικός.

Κι εγώ έχω το GWordw εγκαταστημένο από χρόνια. Το ποντίκι δεν το σκρολλάρει. Το online με βόλευει πολύ.

Το ωραίο του Opera είναι ότι στο View έχεις δυνατότητα να αλλάζεις εύκολα σε high contrast white on blue, που με ξεκουράζει. Το zoom είναι επισης πιο ελεγχόμενο από στο Firefox όπου το κείμενο αρκετές φορές δεν κάνει reflow. .
 

KOSTASG

New member
Δεν μπορώ να συνδεθώ στο online Gword

Το από καιρό εξαντλημένο λεξικό G-Word υπάρχει πλέον εδώ: http://image.ntua.gr/dict/01-gword/

Θα βοηθήσει ιδιαίτερα όσους έχουν περάσει στα Win7 64-bit, όπου η 16μπιτη ψηφιακή έκδοση του G-Word δεν έτρεχε.

ΖΗΤΑΕΙ USER NAME & PASSWORD, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΩ. ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ?

KOSTASG
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν διαβάσετε τη συνέχεια της συζήτησης, θα δείτε ότι το έχουν κλείσει. Οπότε θα πρέπει να κατεβάσετε το πρόγραμμα στον υπολογιστή σας. Έκανα την απαραίτητη προσθήκη στο πρώτο μήνυμα για να μην μπερδεύεται ο κόσμος.
 
Top