metafrasi banner

aha event

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Συγγνώμη, που το έβαλα στα αγγλικά, αλλά αν το έβαζα στα γερμανικά που το έχω, Aha-Ereignis, ποιος θα μου απαντούσε; :)

Το θέμα είναι οι επιβραβεύσεις και τα κίνητρα των μικρών ταλαντούχων παιδιών και ο συγγραφέας δηλώνει ότι ένα τέτοιο "aha event" μπορεί να είναι εξίσου ενθαρρυντικό και ενισχυτικό με το θυελλωδέστερο χειροκρότημα. (Και στα γερμανικά, το aha είναι «επιφώνημα ανακάλυψης»).

Αυθόρμητη εκδήλωση; Αναπάντεχο συμβάν (αλλά πώς φαίνεται ότι είναι θετικό); Βραβείο ώπα;
 
Λεκτική επιβράβευση;
Στη συμπεριφοριστική ψυχολογία, όλα αυτά (έπαινοι, αμοιβές, επιβραβεύσεις) ονομάζονται ενισχύσεις, αλλά ίσως θέλεις κάτι λιγότερο «τεχνικό» εδώ.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Είσαι σίγουρος ότι πρόκειται για χαρακτηρισμό τρόπου επιβράβευσης; Εγώ ξέρω ότι aha event είναι η στιγμή που κάποιος ανακαλύπτει κάτι μόνος του. Δηλαδή σαν επιφοίτηση.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Είσαι σίγουρος ότι πρόκειται για χαρακτηρισμό τρόπου επιβράβευσης;

Ναι έτσι το χρησιμοποιεί. Πιθανότατα με την έννοια της «ενίσχυσης» που γράφει ο Στάθης. Αυτό που λες, την επιφοίτηση, τη βρίσκω ως aha-moment.
 
Last edited by a moderator:

nickel

Administrator
Staff member
Λεκτική επιβράβευση;
Στη συμπεριφοριστική ψυχολογία, όλα αυτά (έπαινοι, αμοιβές, επιβραβεύσεις) ονομάζονται ενισχύσεις, αλλά ίσως θέλεις κάτι λιγότερο «τεχνικό» εδώ.

+φωνώ με την "λεκτική επιβράβευση" του Στάθη. Χρησιμοποιείται συνδυαστικά ως επιβράβευση και ως προτροπή/ ενίσχυση προς τον μαθητή (μ' ένα σμπάρο δυο τρυγόνια).
 
Top