metafrasi banner

live in concert

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Θέλω μια μικρή βοήθεια εδώ. Πρόκειται για φωτεινή επιγραφή έξω από συναυλιακό χώρο. Έχει το όνομα του καλλιτέχνη και από κάτω Live In Concert (λες και υπήρχε περίπτωση να δίνει συναυλία και να μην ήταν λάιβ.) Δυστυχώς μού ζητάνε να το μεταφράσω κι αυτό.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ευχαριστώ. Το ερώτημα παραμένει αν είναι δυνατόν μια συναυλία να είναι οτιδήποτε άλλο εκτός από λάιβ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αμέ. Το τι κονσέρβα συναυλίες βρίσκεις στο YouTube δε λέγεται!
 

daeman

Administrator
Staff member
Ευχαριστώ. Το ερώτημα παραμένει αν είναι δυνατόν μια συναυλία να είναι οτιδήποτε άλλο εκτός από λάιβ.

Εγώ, τουλάχιστον, έχω πάει σε μερικές συναυλίες (όχι πολλές, ευτυχώς) που ήταν εντελώς ψόφιες...
 

imwrong

New member
Θέλω μια μικρή βοήθεια εδώ. Πρόκειται για φωτεινή επιγραφή έξω από συναυλιακό χώρο. Έχει το όνομα του καλλιτέχνη και από κάτω Live In Concert (λες και υπήρχε περίπτωση να δίνει συναυλία και να μην ήταν λάιβ.) Δυστυχώς μού ζητάνε να το μεταφράσω κι αυτό.

Μήπως θα ήταν καλύτερο το "Ζωντανή εμφάνιση" ή είναι πολύ πεθαμένο ελληνικό για επιγραφή;
 

sophia

New member
Ίσως θα μπορούσες απλά να γράψεις "Ζωντανά" ή "ζωντανά στο τάδε μέρος" αν λέει όνομα.
 
Εγώ, τουλάχιστον, έχω πάει σε μερικές συναυλίες (όχι πολλές, ευτυχώς) που ήταν εντελώς ψόφιες...
μη- λάιβ συναυλία: Milli Vanilli
Και επειδή η πραγματικότητα αντιγράφει τη Λεξιλογία, ιδού σημερινή είδηση από το in.gr:

Το πλέι-μπακ εξαγρίωσε το κοινό σε συναυλία της Μπρίτνι Σπίαρς

Ασχημη ήταν έναρξη των πολυδιαφημισμένων συναυλιών της ποπ σταρ Μπρίτνι Σπίαρς στην Αυστραλία. Στην πρώτη της συναυλία, την Παρασκευή, στο Περθ, πολλοί εξαγριωμένοι θεατές αποχώρησαν από τα πρώτα λεπτά, διαμαρτυρόμενοι για το γεγονός ότι η Σπίαρς δεν τραγουδούσε, αλλά ερμήνευε με πλέι-μπακ.
Εκατοντάδες θεατές, που πλήρωσαν έως και 500 δολάρια το εισιτήριο -κάποιοι και 1.500 δολάρια-, απαιτούν να τους επιστραφούν τα χρήματα.
Οι θεατές υποστηρίζουν ότι «η συναυλία ήταν απαράδεκτη», ενδεχομένως έχοντας επηρεαστεί και από τη δήλωση της υπουργού Υποθέσεων Καταναλωτών της Νέας Νότιας Ουαλίας, Βιρτζίνια Τζαντζ, σύμφωνα με την οποία «οι ζωντανές συναυλίες, πρέπει να είναι ζωντανές. Δεν επιτρέπεται οι θεατές να πληρώνουν πανάκριβα εισιτήρια για να βλέπουν βίντεο κλιπ».
Η Σπίαρς πρόκειται να δώσει άλλες τρεις συναυλίες στη Μελβούρνη, την ερχόμενη εβδομάδα.
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1072536&lngDtrID=253
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δηλαδή, δεν ήταν σε πλέι-μπακ η ορχήστρα, ήταν η φωνή της Μπρίτνι;
 

SBE

¥
Θα μπορούσε να παίζει η ορχήστρα και να τραγουδάει η Μπριτνι αλλά να μην τροφοδοτούν τα μικρόφωνά τους στο ηχοσύστημα. Σε χώρο τεράστιο δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά άμα είσαι πίσω πίσω.
Αλλά κι αυτοί τι νομίζουν ότι όταν εμφανίζεται στη σκηνή ο τραγουδιστής και κάνει ακροβατικά δεν θα λαχανιάσει λιγουλάκι; Πως θα βγεί η φωνή καμπάνα άμα είναι διπλωμένος σαν κινέζος ακροβάτης;
Οι θεατές πρέπει να αποφασίσουν αν θέλουν μουσικοχορευτικό θέαμα ή ζωντανή συναυλία.
Στα μιούζικαλ δε βλέπεις ποτέ να χορεύει ο τραγουδιστής την ώρα που τραγουδάει.
 
μη- λάιβ συναυλία: Milli Vanilli

LOL. Πού τους θυμήθηκες. Άσε που εμείς τότε ακούγαμε το ορίτζιναλ και λέγαμε "να ο τύπος που μιμείται του Μίλι Βανίλι!" (Does your mother know?)

Και από την Wikipedia:
The first sign that the group was lip-synching happened in late 1989 during a live performance on MTV at the Lake Compounce theme park in Bristol, Connecticut. As they performed onstage live in front of an audience, the recording of the song "Girl You Know It's True" jammed and began to skip, repeating the partial line "Girl, you know it's…" over and over on the speakers. They continued to pretend to sing and dance onstage for a few more moments. Then they both ran offstage.

 

SBE

¥
Οι Milli Vanilli είναι all time classic, αφού δεν τραγουδούσαν οι ίδιοι ποτέ, κόλλησε κι η βελόνα κλπκλπ.
 
Top