Ωαριοπρήχτες

Ωαριοπρήχτης: κατηγορία ανδρών με ταλέντο στο να πρήζουν τις γυναίκες με διάφορες ερωτήσεις, του τύπου:
-Πού είναι οι κάλτσες μου / το κατσαβίδι / το άλμπουμ της Πανίνι για το Euro;
-Πώς θες να ξέρω πού έβαλες τις κάλτσες ΣΟΥ / το κατσαβίδι ΣΟΥ/ το άλμπουμ ΣΟΥ;
 
Last edited:
-Πώς θες να ξέρω που έβαλες τις κάλτσες ΣΟΥ / το κατσαβίδι ΣΟΥ/ το άλμπουμ ΣΟΥ;

Λάθος, λάθος, λάθος!
Η σωστή γυναικεία απάντηση είναι [με ειρωνικό ύφος] "έψαξες;"
 

Zazula

Administrator
Staff member
-Πού είναι οι κάλτσες μου / το κατσαβίδι / το άλμπουμ της Πανίνι για το Euro;
[με ειρωνικό ύφος] -Έψαξες;
-Ε ναι, βέβαια, εσύ τι λες;
[ακόμη ειρωνικότερο ύφος] -Στο συρτάρι κοίταξες;
-Φυσικά! Άνω κάτω το 'κανα!
[υπεροπτικά με θηλυκότητα και νάζι] -Αν έρθω εγώ και στις βρω σε μισό δευτερόλεπτο τι θα πεις;
-Έλα ρε γυναίκα, αποκλείεται να είναι εδώ μέσα! Σου λέω κοίταξα παντού - έχω κάνει άνω κάτω τον τόπο ολάκερο! [όντως τα 'κανε χάλια]
[έρχεται με αγέρωχο ύψος και θριαμβευτικά τις ανακαλύπτει σε dt]
 
Αθώα ερώτηση: το κάνετε επειδή βαριέστε να ψάξετε ή επειδή απολαμβάνετε τη διαδικασία και τη στιχομυθία του ωαριοπρηξίματος;
 
Ψάξιμο: ρίχνω μια φευγαλέα ματιά εκεί όπου πιστεύω ότι (για διάφορους λόγους) θα έπρεπε να βρίσκεται αυτό που αναζητώ. Ενίοτε η ματιά μπορεί να μην είναι φευγαλέα, π.χ. να σηκώσω ολόκληρο έπιπλο για να βρω το αντικείμενο που αναζητώ, χωρίς καν να δω αν βρίσκεται πάνω στο έπιπλο, επειδή πιστεύω ότι για διάφορους λόγους) θα έπρεπε να βρίσκεται κάτω από το έπιπλο.

Να συνεχίσω;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός, τέκνα; Είναι γνωστό ότι οι γυναίκες βρίσκουν σε χρόνο dt αυτά που βρίσκονται σε κοινή θέα, αλλά οι άντρες δεν τα βλέπουν. Αλλά οι άντρες είναι σε θέση να παρκάρουν χωρίς κανένα πρόβλημα, να περνάνε το αυτοκίνητο από στενωπούς και να μη χάνουν τον προσανατολισμό τους ακόμα και σε άγνωστα μέρη.

Είναι απλούστατες διαφορές στον εγκέφαλο αρσενικών και θηλυκών που δημιουργούνται από την κοιλιά της μάνας τους λόγω της επίδρασης των αντίστοιχων ορμονών. Μιλάμε για 100% άντρες και 100% γυναίκες. Προφανώς υπάρχουν και ενδιάμεσες καταστάσεις, όπου πάλι λόγω της επίδρασης των ορμονών, ο εγκέφαλος κλίνει περισσότερο προς τις ιδιότητες του αντίθετου φύλου.
 
οι άντρες είναι σε θέση να περνάνε το αυτοκίνητο από στενωπούς

Εγώ το βλέπω διαφορετικά: για κάποιον λόγο, οι γυναίκες θεωρούν ότι τα αυτοκίνητα είναι ΠΟΛΥ πιο φαρδιά απ' ό,τι πραγματικά είναι.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το ίδιο πράγμα λέμε: οι άντρες έχουν μεγαλύτερη ικανότητα από τις γυναίκες σε spatial reasoning. Αντιλαμβάνονται ακριβώς τις γεωμετρικές διαστάσεις, ξέρουν πού πατάει η ρόδα του αυτοκινήτου και αν χωράνε να περάσουν από κάπου.
 
Προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός, τέκνα;

Εκ μέρους μου, τουλάχιστον, δεν υπάρχει ούτε μίσος ούτε διάθεση για αλληλοσπαραγμό!
Ήθελα απλώς να καταλάβω τους μηχανισμούς σκέψης των ανδρών όταν κάνουν αυτές τις ερωτήσεις! :)
 
Ήθελα απλώς να καταλάβω τους μηχανισμούς σκέψης των ανδρών όταν κάνουν αυτές τις ερωτήσεις! :)

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι ακόμα: αν μας αφήνατε να έχουμε το σπίτι όπως πρέπει, τότε θα τα βρίσκαμε όλα αμέσως. Αλλά θέλετε να ταχτοποιείτε, τι να κάνουμε;
Μα υπάρχει ωραιότερο πράγμα από το να γυρνάς και να αφήνεις το πουκάμισο στη ράχη της καρέκλας; Λες την άλλη βδομάδα, πού είναι το πουκάμισο, να το, στη ράχη της καρέκλας.

Στο γραφείο μου, λόγου χάρη, όπου απαγορεύεται η είσοδος θηλυκών, βρίσκω τα πάντα ΑΜΕΣΩΣ. Βέβαια, είναι αδύνατον σε οποιονδήποτε άλλο να βρει οτιδήποτε όσο και να ψάξει, αλλά ειλικρινά... :p
 
Last edited:

Elsa

¥
Δεν ξέρω τι ορμονικές επιρροές είχα από την κοιλιά της μάνας μου αλλά δεν χάνομαι σχεδόν ποτέ και παρκάρω με 10 πόντους περιθώριο μπρος και 10 πίσω...(λέμε τώρα!):p Και ξέρω πολλές γυναίκες που είναι έτσι. Ίσως είναι και το επάγγελμα, βέβαια.
Από την άλλη, μου είναι απολύτως αδύνατο να καταλάβω ποιος έχει την μπάλα στα πόδια του στο ποδόσφαιρο. Ή πώς ακριβώς δουλεύει το internet. Δεν με ενδιαφέρει αρκετά, (θέλω να) υποθέτω.
Αλλά η αδυναμία της πλειοψηφίας των ανδρών σχετικά με το πού είναι τα πράγματα είναι μεγάλη και διασταυρωμένη αλήθεια...:D
 
Μα υπάρχει ωραιότερο πράγμα από το να γυρνάς και να αφήνεις το πουκάμισο στη ράχη της καρέκλας;

... και τις κάλτσες στο πάτωμα, οι οποίες συχνά καταλήγουν κάτω από τον καναπέ, το κρεβάτι, το πλυντήριο, κι έτσι εξηγείται το φαινόμενο της "μονής κάλτσας" που είναι αποκλειστικότητα (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων) των ανδρικών συρταριών! :D
 
Δεν ξέρω τι ορμονικές επιρροές είχα από την κοιλιά της μάνας μου αλλά δεν χάνομαι σχεδόν ποτέ και παρκάρω με 10 πόντους περιθώριο μπρος και 10 πίσω...(λέμε τώρα!)[/COLOR]:D

Να σου πω την αμαρτία μου, λίγοι έχουν τόσο καλό προσανατολισμό, όσο η μάνα μου. Ο πατέρας μου αντιθέτως χάνεται ακόμα και στην Αττική Οδό. Επί χρόνια θεωρούσα (και για να σου πω την αλήθεια, ακόμα θεωρώ) ότι την --απίστευτα εκνευριστική για τους άλλους, ούτε Τζιπιές να'χα καταπιεί-- αίσθηση του προσανατολισμού μου την έχω πάρει από τη μάνα μου, και όχι από το φύλο μου.

Όσο για το ποδόσφαιρο... Αλήθεια, τι ταινιάρα εκείνη που η Κίρα παίζει μπάλλα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
...κι έτσι εξηγείται το φαινόμενο της "μονής κάλτσας"
Έχω γνωρίσει μια κυρία που ειλικρινά πιστεύει ότι οι μονές κάλτσες εξηγούνται επειδή τρώει το πλυντήριο το ταίρι τους.
 
Έχω γνωρίσει μια κυρία που ειλικρινά πιστεύει ότι οι μονές κάλτσες εξηγούνται επειδή τρώει το πλυντήριο το ταίρι τους.

Δηλαδή, τι άλλο μπορεί να συμβαίνει, δεν κατάλαβα το υφάκι; :mad:
 

Elsa

¥
Νομίζω έχουμε συζητήσει και σε άλλο φόρουμ για το παράλληλο σύμπαν όπου κατοικούν οι μονές κάλτσες, τα δανεικά και/ή χαμένα βιβλία και δίσκοι, τα κοκαλάκια των μαλλιών, οι λησμονημένες ομπρέλες και εσχάτως τα "πού στο #$%^&%*@ το έχωσα" blue tooth μας!
 

crystal

Moderator
και εσχάτως τα "πού στο #$%^&%*@ το έχωσα" blue tooth μας!

Διάλογος πέρσι την άνοιξη:
-Ειρήνη, έχασα το mp3 μου, το είδες πουθενά;
-(αφηρημένη) Πάτα Ctrl + F.

(Ναι, μετά απ' αυτό, έκανα πέντε μέρες διακοπές.)
 

Elsa

¥
Όντως, και εγώ καταλαβαίνω οτι χρειάζομαι διακοπές όταν αρχίζω να σκέφτομαι με εντολές autocad: erase το φως, open την πόρτα, move την καρέκλα, undo την βλακεία που είπα...:)
 

curry

New member
Πωπωπω, παιδιά, είμαι άντρας;;;; Χάνομαι δύσκολα, έχω πολλές μονές κάλτσες και συνήθως ψάχνω τα γυαλιά μου (πάνω στο κεφάλι μου είναι πάντα), το στυλό μου (το κρατάω) και διάφορα τέτοια. Πιστεύω και στους borrowers, εσείς; :)
 
Top