Dibek kahvesi

Γεια σας,

Πώς λέγεται Dibek kahvesi στα ελληνικά; Το άρθρο της Βικιπαίδεια για την Ίμβρο λέει ότι εφευρέθηκε εκεί από Ελληνίδα.

Το όνομα Dibek δε μου φαίνεται καθόλου ελληνικό, αλλά ίσως κόπηκε η κατάληξη. Από ποιό ελληνικό όνομα προέρχεται;

Zeytinli köyü
Older Greek name is Aghios Theodoros (Άγιος Θεόδωρος). Demetrios Archontonis, known as Ecumenical Patriarch Bartholomew I of Constantinople, was born there on 29 February 1940. It has a famous café where Madam Dibek (elderly Greek lady) used to serve her special Turkish/Greek style coffee which is prepared in a hand mortar. After she died, her husband is now continuing her legacy.

Σίμων

ΥΓ Εδώ υπάρχει ένα χωριό πολύ γνωστό για το Dibek kahvesi. Στα τούρκικα λέγεται Kozbeyli. Πώς λεγόταν Kozbeyli στα ελληνικά;
 
Ντιμπέκ είναι το γουδί, πάντως. Μήπως είναι καφές καβουρδισμένος στο γουδί;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εδώ (για τουρκόφωνους :)) λέει
Ο καφές που κοπανιέται στο γουδί και σερβίρεται ψημένος στο φλιτζάνι (δηλαδή χωρίς να έχει ψηθεί στο μπρίκι). Πρώτη φορά εδώ το διάβασα, πάντως.
 
Ευχαριστώ πολύ.

Πραγματικά, dibek = μεγάλο γουδί - αυτή τη λέξη την είχα εντελώς ξεχάσει. Συνήθως το γουδί λέγεται havan και το γουδοχέρι havaneli εδώ. Αυτό το φαινόμενο λέγεται loan translation ή calque στα αγγλικά - πώς λέγεται στα ελληνικά;

Συμπεραίνω ότι το Madam Dibek ήταν παρατσούκλι - ακόμα και σήμερα οι Τούρκοι χρησιμοποιούν το Madam σαν προσφώνηση στους "Φράγκους" (Frenkler) - για τους Τούρκους ένας Φράγκος είναι Χριστιανός Ευρωπαίος. Η πεθερά μου λέγει τη μητέρα μου Madam Daphne.
 
Αυτό το φαινόμενο λέγεται loan translation ή calque στα αγγλικά - πώς λέγεται στα ελληνικά;

μεταφραστικό δάνειο (είπα να στείλω μια απάντηση στην προηγούμενη δεκαετία... :) )
 
Top