metafrasi banner

public policy = δημόσια τάξη

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Public policy is the body of principles that underpin the operation of legal systems in each state. This addresses the social, moral and economic values that tie a society together: values that vary in different cultures and change over time. Law regulates behaviour either to reinforce existing social expectations or to encourage constructive change, and laws are most likely to be effective when they are consistent with the most generally accepted societal norms and reflect the collective morality of the society.

Υπάρχει κάποια παγιωμένη απόδοση; Η ΕΕ πότε μεταφράζει «δημόσια τάξη» πότε μεταφράζει «δημόσια πολιτική» (μπλιχ!)
 
Last edited:
Δημόσια τάξη δαγκωτό !!!

Και στο πλαίσιο της ελληνικής έννομης τάξης, η δημόσια τάξη είναι "σύνολο πρωταρχικής και θεμελιώδους σημασίας αρχών και αντιλήψεων, ηθικού, πολιτικού, κοινωνικού ή οικονομικού χαρακτήρα που διέπουν τη ζωή σε ορισμένο τόπο (δηλ. χώρα) και χρόνο" (βλ. Βρέλλη σε Γεωργιάδη Σταθόπουλο, τ. Ι, άρθρο 33 ΑΚ, σ. 60). Έτσι, κατά το άρθρο 33 του Αστικού μας Κώδικα, δεν εφαρμόζεται διάταξη αλλοδαπού δικαίου οσάκις προσκρούει εν γένει στη δημόσια τάξη (π.χ. αλλοδαπή διάταξη που αναγνωρίζει πολυγαμική ένωση).

Βεβαίως, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο θα θέλαμε: η έννοια της δημόσιας τάξης διαφοροποιείται μεταξύ ιδιωτικού διεθνούς και ουσιαστικού δικαίου. Στις περιπτώσεις, πάντως, που το public policy έχει τη σημασία που παραθέτει η palavra, η "δημόσια τάξη" είναι η καλύτερη απόδοση.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ευχαριστώ :)
Ας δώσω και λίγο συγκείμενο για να μας δώσεις τα φώτα σου, Ρογήρε, αν και νομίζω ότι απαντήθηκε η απορία μου:

As [the case in question] is in obvious disregard of articles 1 & 1, of the Agreement, the [USA] Court will decline jurisdiction or, if it does not, any judgment entered by the [USA] Court will be unenforceable in [Australia] as contrary to public policy.


* Τα μεταξύ [***] έχουν αλλαχθεί για ευνόητους λόγους.
 
Ευχαριστώ :)
Ας δώσω και λίγο συγκείμενο για να μας δώσεις τα φώτα σου, Ρογήρε, αν και νομίζω ότι απαντήθηκε η απορία μου:

As [the case in question] is in obvious disregard of articles 1 & 1, of the Agreement, the [USA] Court will decline jurisdiction or, if it does not, any judgment entered by the [USA] Court will be unenforceable in [Australia] as contrary to public policy.


* Τα μεταξύ [***] έχουν αλλαχθεί για ευνόητους λόγους.

Δεδομένου ότι έχουμε υπόθεση που εγείρει ζητήματα ιδιωτικού διεθνούς δικαίου (εν προκειμένω, την πιθανότητα να αναγνωρισθεί η διεθνής δικαιοδοσία των αμερικανικών δικαστηρίων και, ιδίως, τη δυνατότητα αναγνώρισης αλλοδαπής - αμερικανικής - απόφασης στην Αυστραλία) η απόδοση "δημόσια τάξη" είναι 100 % εντάξει.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πολύ διαφωτιστικά όλα αυτά (είπε το στραβάδι). Βλέπω ότι και οι Γάλλοι έχουν το πρόβλημα με την «τάξη» (ή ίσως από αυτούς ξεκίνησε). Το άρθρο της αγγλικής Wikipedia συνδέεται με γαλλικό Ordre public.
 
Πολύ διαφωτιστικά όλα αυτά (είπε το στραβάδι). Βλέπω ότι και οι Γάλλοι έχουν το πρόβλημα με την «τάξη» (ή ίσως από αυτούς ξεκίνησε). Το άρθρο της αγγλικής Wikipedia συνδέεται με γαλλικό Ordre public.

Η εντύπωσή μου είναι ότι από αυτούς ξεκίνησε.
 
Οπότε, Ρογήρε, η άλλη έννοια της δημόσιας τάξης στα ελληνικά (ποινικό δίκαιο) είναι στα αγγλικά public order και στα γαλλικά πάλι ordre public; (τα γαλλικά μου δεν είναι καλά και με το άρθρο της γαλλικής wikipedia μπερδεύτηκα)
 
Οπότε, Ρογήρε, η άλλη έννοια της δημόσιας τάξης στα ελληνικά (ποινικό δίκαιο) είναι στα αγγλικά public order και στα γαλλικά πάλι ordre public;

Αν μιλάμε για την, ας πούμε, "αστυνομική" έννοια του όρου, καταρχήν ναι (το επιβεβαιώνει η παραπομπή του Νίκελ στη γαλλική Βίκι, αλλά και το σχετικό λήμμα στο Vocabulaire Juridique του Cornu). Για τα αγγλικά, υποθέτω ότι έτσι είναι, αλλά ας μας το επιβεβαιώσει καλού κακού και κάποιος γνώστης του common law.
 

nickel

Administrator
Staff member
Είναι εύκολη η επιβεβαίωση για την «αστυνομική» δημόσια τάξη:
Public Order Act 1986
The Public Order Act 1986 creates offences commonly used by United Kingdom police to deal with public disorder and violence, replacing similar common law offences and the Public Order Act 1936.
 
Top