metafrasi banner

Hominina & Hominini

Zazula

Administrator
Staff member
Ασχολούμαι με την ταξινομία τού Ανθρώπου. Παρακαλώ βοηθήστε με να συμπληρώσω τα κενά (και διορθώστε με αν κάπου έχω κάνει λάθος):

Επικράτεια|Eukarya|Ευκαρυωτά
(-)|Opisthokonta|Οπισθόκοντα
Βασίλειο|Animalia|Ζώα
(-)|Metazoa|Μετάζωα
Υποβασίλειο|Eumetazoa|Ευμετάζωα
(-)|Bilateria|Αμφίπλευρα
Υπερσυνομοταξία|Deuterostomia|Δευτεροστόμια
Συνομοταξία|Chordata|Χορδωτά
(-)|Craniata|Κρανιωτά
Υποσυνομοταξία|Vertebrata|Σπονδυλωτά
Ανθυποσυνομοταξία|Gnathostomata|Γναθοστόματα
Υπερομοταξία|Tetrapoda|Τετράποδα
(-)|Amniota|Αμνιωτά
Ομοταξία|Mammalia|Θηλαστικά
Υφομοταξία|Theria|Θηρία
Ανθυφομοταξία|Eutheria|Ευθήρια
Υπερτάξη|Euarchontoglires|
(-)|Euarchonta|Ευάρχοντα
Τάξη|Primates|Πρωτεύοντα
Υποτάξη|Haplorrhini|Απλόρρινοι
Ανθυποτάξη|Catarrhini|Κατάρρινοι
Υπεροικογένεια|Hominoidea|Ανθρωποειδή
Οικογένεια|Hominidae|Ανθρωπίδες
Υποοικογένεια|Homininae|Ανθρωπίνες
Φυλή|Hominini|
Υποφυλή|Hominina|
Γένος| Homo |Άνθρωπος
Είδος| Homo sapiens | Homo sapiens
Υποείδος| H. sapiens sapiens | H. sapiens sapiens

Το μέλος της υποφυλής Hominina καλείται hominan.
Το μέλος της φυλής Hominini καλείται hominin.
Το μέλος της υποοικογένειας Homininae (Ανθρωπίνες) καλείται hominine (δηλαδή;).


Παράπλευρο ΥΓ#1: Το Opisthokonta το βρήκα Οπισθώκοντα, αλλά δεν μπορώ να δικαιολογήσω το -ω-.
Παράπλευρο ΥΓ#2: Δεν βρήκα κάποια απόδοση για το Euarchontoglires.
Παράπλευρο ΥΓ#3: Τα φυλή/υποφυλή ως αποδόσεις των tribe/subtribe δεν κατόρθωσα να τα επιβεβαιώσω. Τα βρήκα φύλο/υποφύλο στη βίκι, αλλά νομίζω αυτά αντιστοιχούν μάλλον στα phylum/subphylum (το phylum βέβαια το λέμε συνήθως συνομοταξία).
 

nickel

Administrator
Staff member
Ένα ένα.
Τα Οπισθόκοντα τα έχουν γράψει στη Βικιπαίδεια με «ω» ίσως επειδή διάβασαν την κουταμάρα στην αγγλική σελίδα:
The opisthokonts (Greek: ὀπίσθω- (opisthō-) = "rear, posterior" + κοντός (kontos) = "pole" i.e. flagellum) ...
Καλό θα είναι να διορθωθεί και η αγγλική και η ελληνική σελίδα. Δεν υπάρχει οπίσθω στην ελληνική σύνθεση (ή στην ελληνική γλώσσα γενικότερα), μόνο οπισθ- και, με το συνδετικό «ο», οπισθο-.
 

nickel

Administrator
Staff member
Στην περίπτωση της τριχοτομίας, μου δίνεται η εντύπωση ότι παίζουν με τα τρία γένη του λατινικού (όπως άλλωστε και η οικογένεια είναι θηλυκό, Ανθρωπίδαι). Βλέπω θηλυκό, οπότε ξεχνάμε το παιχνίδι Ανθρωπίδες - Ανθρωπίνες (φταίω εγώ για ένα από τα ελάχιστα διαδικτυακά ευρήματα), και πάμε σε Ανθρώπιναι / Ανθρώπινες ( Homininae), το αρσενικό οι Ανθρώπινοι (Hominini) και το ουδέτερο τα Ανθρώπινα (Hominina). Για τις αγγλικές λέξεις: hominan το ανθρώπινο, hominin ο ανθρώπινος, hominine η ανθρώπινη (ανθρωπίνη).

Hominini is the tribe of Homininae that comprises humans (Homo) and two species of chimpanzee (Pan), their ancestors, and the extinct lineages of their common ancestor. Members of the tribe are called hominins (cf. Hominidae, "hominids"). The subtribe Hominina is the "human" branch, including genus Homo and its close relatives, but not Pan.
http://en.wikipedia.org/wiki/Hominini

Βεβαίως, δεν είμαστε υποχρεωμένοι να μεταφράζουμε τα λατινικά!

Επίσης, τα παραπάνω αλλάζουν αν φτιάξουμε το νέο επίθετο Ανθρωπίνος. :eek:
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν είμαι. Γι' αυτό είπα ότι ίσως θα πρέπει να φτιάξουμε όχι απλώς νέο ουσιαστικό, αλλά νέο επίθετο που θα μας δίνει τρία ουσιαστικά: ο ανθρωπίνος, οι ανθρωπίνοι, η ανθρωπίνη, οι ανθρωπίνες, το ανθρωπίνο, τα ανθρωπίνα.

Χριστέ μου, τι γράφει το χέρι μου, θα πέσει η ορολογική φωτιά να με κάψει.
 

nickel

Administrator
Staff member
Με το Glires = Μυωξοί, πηγαίνεις για «Ευαρχοντομυωξοί».

Προσθήκη
Εδώ έχει:
Οικογένεια Γλιρίδαι (Gliridae) (καθώς και Μυοξίδαι (Myoxidae), Μουσκαρδινίδαι (Muscardinidae): Μυωξοί
 

nickel

Administrator
Staff member
Χαρά μου. Αν πέσω μέσα, τρεις φορές χαρά μου.

Επίσης: Gnathostomata. Μήπως «Γναθόστομα»;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ο Πάπυρος το έχει Γναθοστόματα, πάντως.
 

daeman

Administrator
Staff member
Ο Πάπυρος το έχει Γναθοστόματα, πάντως.

Αυτό κάπως δεν μου κολλάει. Πώς θα ήταν ο πληθυντικός του stoma αν ήταν λατινικό;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι Gnathostoma (Γναθόστομα) είναι γένος νηματωδών.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Α, καλά, δεν βγαίνει άκρη με την ταξινομία — ιδού ένας άλλος τρόπος συστηματικής κατάταξης: :)

Natura[SIZE=-1] - nature[/SIZE]
Mundus[SIZE=-1] Plinius[/SIZE][SIZE=-1] - material world[/SIZE]
Tellusque[SIZE=-1] - earthly[/SIZE]
Naturalia
Biota
Domain Eukaryota[SIZE=-1] - eukaryotes[/SIZE]
Kingdom Animalia[SIZE=-1] Linnaeus, 1758[/SIZE][SIZE=-1] - animals[/SIZE]
Subkingdom Bilateria[SIZE=-1] (Hatschek, 1888) Cavalier-Smith, 1983[/SIZE][SIZE=-1] - bilaterians[/SIZE]
Branch Deuterostomia[SIZE=-1] Grobben, 1908[/SIZE][SIZE=-1] - deuterostomes[/SIZE]
Infrakingdom Chordonia[SIZE=-1] (Haeckel, 1874) Cavalier-Smith, 1998[/SIZE]
Phylum Chordata[SIZE=-1] Bateson, 1885[/SIZE][SIZE=-1] - chordates[/SIZE]
Subphylum Vertebrata[SIZE=-1] Cuvier, 1812[/SIZE][SIZE=-1] - vertebrates[/SIZE]
Infraphylum Gnathostomata[SIZE=-1] auct.[/SIZE][SIZE=-1] - jawed vertebrates[/SIZE]
Superclass Tetrapoda[SIZE=-1] Goodrich, 1930[/SIZE][SIZE=-1] - tetrapods[/SIZE]
Series Amniota
Mammaliaformes[SIZE=-1] Rowe, 1988[/SIZE]
Class Mammalia[SIZE=-1] C. Linnaeus, 1758[/SIZE][SIZE=-1] - mammals[/SIZE]
Subclass Theriiformes[SIZE=-1] (Rowe, 1988) M.C. McKenna & S.K. Bell, 1997[/SIZE]
Infraclass Holotheria[SIZE=-1] (Wible et al., 1995) M.C. McKenna & S.K. Bell, 1997[/SIZE]
Superlegion Trechnotheria[SIZE=-1] McKenna, 1975[/SIZE]
Legion Cladotheria[SIZE=-1] McKenna, 1975[/SIZE]
Sublegion Zatheria[SIZE=-1] McKenna, 1975[/SIZE]
Infralegion Tribosphenida[SIZE=-1] (McKenna, 1975) M.C. McKenna & S.K. Bell, 1997[/SIZE]
Supercohort Theria[SIZE=-1] (Parker & Haswell, 1897) M.C. McKenna & S.K. Bell, 1997[/SIZE][SIZE=-1] - therians[/SIZE]
Cohort Placentalia[SIZE=-1] (Owen, 1837) M.C. McKenna & S.K. Bell, 1997[/SIZE][SIZE=-1] - placentals[/SIZE]
Magnorder Epitheria[SIZE=-1] (McKenna, 1975) M.C. McKenna & S.K. Bell, 1997[/SIZE]
Superorder Preptotheria[SIZE=-1] (McKenna, 1975) McKenna, in Stucky & McKenna, in Benton, ed., 1993[/SIZE]
Grandorder Archonta[SIZE=-1] (Gregory, 1910) McKenna, 1975[/SIZE]
Order Primates[SIZE=-1] C. Linnaeus, 1758[/SIZE][SIZE=-1] - primates[/SIZE]
Suborder Haplorrhini[SIZE=-1] Pocock, 1918[/SIZE]
Infraorder Simiiformes[SIZE=-1] Haeckel, 1866[/SIZE]
Parvorder Catarrhini[SIZE=-1] É. Geoffroy Saint-Hilaire, 1812[/SIZE]
Superfamily Hominoidea[SIZE=-1] (Gray, 1825) Gregory & Hellman, 1923[/SIZE]
Family Hominidae [SIZE=-1]Gray, 1825[/SIZE]
Subfamily Homininae [SIZE=-1](Gray, 1825) Delson & P. Andrews, in Luckett & Szalay, eds., 1975[/SIZE]
Tribe Hominini [SIZE=-1](Gray, 1825) Delson & P. Andrews, in Luckett & Szalay, eds., 1975[/SIZE]
Subtribe Hominina [SIZE=-1](Gray, 1825) Delson & P. Andrews, in Luckett & Szalay, eds., 1975[/SIZE]
Genus Homo [SIZE=-1]C. Linnaeus, 1758[/SIZE][SIZE=-1] - people[/SIZE]
Homo sapiens [SIZE=-1]C. Linnaeus, 1758[/SIZE][SIZE=-1] - human[/SIZE]
Homo sapiens sapiens [SIZE=-1]C. Linnaeus, 1758[/SIZE][SIZE=-1] - human[/SIZE]
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι Gnathostoma (Γναθόστομα) είναι γένος νηματωδών.
Τα οποία προκαλούν γναθοστομίαση!

 

Attachments

  • jawdrop.jpg
    jawdrop.jpg
    3.1 KB · Views: 448

daeman

Administrator
Staff member
Για να πω την αλήθεια, εκείνο μου ήρθε πρώτα στο μυαλό, το άσχετο αλλά ήταν παλιός άσχετος συνειρμός.
Απλώς με ξενίζει γιατί, αν δεν κάνω λάθος, τα επίθετα με στόμα δεν σχηματίζονται έτσι, π.χ. μεγαλόστομα, όχι μεγαλοστόματα. Εδώ το gnathostomata δείχνει την ύπαρξη γνάθων στο στόμα, οπότε φυσιολογικά, με τη λογική του γυμνό+σπέρμα=γυμνόσπερμα, θα τα λέγαμε γναθόστομα.
Εκτός βέβαια, αν έχουν καθιερωθεί γναθοστόματα για διάκριση από τα παρασιτικά κι απαίσια γναθόστομα... και άδικα σε παιδεύω τέτοια ώρα.:eek:
 

Zazula

Administrator
Staff member
Και γιατί δεν σε ξενίζουν τα Δευτεροστόμια;
 

daeman

Administrator
Staff member
Και γιατί δεν σε ξενίζουν τα Δευτεροστόμια;

Γιατί αυτά αναφέρονται σε στόμια, όχι σε στόματα, υποθέτω από αυτό:
Deuterostomes (taxonomic term: Deuterostomia; from the Greek: "second mouth") are a superphylum of animals. They are a subtaxon of the Bilateria branch of the subregnum Eumetazoa, and are opposed to the protostomes. Deuterostomes are distinguished by their embryonic development; in deuterostomes, the first opening (the blastopore) becomes the anus (:eek:), while in protostomes it becomes the mouth. Deuterostomes are also known as enterocoelomates because their coelom develops through enterocoely.

Και το deuterostomes=δευτερόστομα;
Αρχίζω και χάνω την μπάλα μεταξύ κοινής (ας πούμε) ονομασίας, ταξινομικής ορολογίας, κατάλληλου σχηματισμού του επιθέτου και ύπαρξης κι άλλων γναθόστομων...:confused:
 
Last edited:

Zazula

Administrator
Staff member
Δεν είμαι απόλυτα βέβαιος ότι εννοεί στόμια — εννοεί (απ' ό,τι καταλαβαίνω) ότι το στόμα σχηματίζεται δεύτερο (δευτερογενώς) κατά τη διάρκεια της εμβρυακής ανάπτυξης (κι όχι από τον αρχικό βλαστοπόρο). Αυτή την εξήγηση δίνει κι ο Πάπυρος.
 

daeman

Administrator
Staff member
Βέβαιος δεν είμαι ούτε εγώ, και επειδή δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για τον σχηματισμό του εμβρύου και του όρου που τον περιγράφει, το βουλώνω τώρα, αφού σου έβαλα ως demon άλλη μια παράμετρο αμφιβολίας στον Γρίφους μεγαθήριους που παλεύεις, νυχτιάτικα. :(
 
Προτιμώ το Ανθρωπίνες από το Ανθρωπίναι. Όσο για το Ανθρωπίνοι, το χρησιμοποίησα σε πρόσφατη μετάφραση παιδικού βιβλίου για την εξέλιξη.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι ζόρι τραβάνε οι συγγραφείς παιδικών βιβλίων και χώνουν τόση συστηματική κατάταξη στα πονήματά τους. Τι ανάγκη έχουν τα παιδάκια να ξέρουν τους Ανθρωπίνους ή τους Ανθρωπίνες, τη στιγμή μάλιστα που η συστηματική είναι τόσο ρευστή.
 
Top