metafrasi banner

waisted drum

Είναι ένα τύμπανο σε σχήμα κλεψύδρας. Το πρωτότυπο γράφει: "He recognized it at once as a ntama, an hourglass-shaped drum. It was also called 'waisted' drum, due to its unique shape".
Πώς να το μεταφράσω το "waisted"? Καμιά ιδέα;
 
Σε περίπτωση που δε βρω κάτι καλύτερο, νομίζω πως είναι καλή ιδέα. Είναι τουλάχιστον περιγραφικό. Ευχαριστώ πολύ!
 
Εγώ σκέφτηκα το τύμπανο «με λεπτή μέση», αλλά δεν με ενθουσιάζει κιόλας.
 

daeman

Administrator
Staff member
Οπτικοποίηση, μήπως βοηθήσει, από τη Wikipedia:


Hourglass drums are a class of membranophone, or drum, characterized by an hourglass shape. They are also known as waisted drums. Drumheads are attached by laces, which may be squeezed during a performance to alter the pitch. The category also includes pellet drums such as the damaru, although not all pellet drums are hourglass shaped (such as the Korean do, nodo, noedo, and yeongdo, which are barrel shaped).

Επίσης:
The talking drum is a Nigerian drum whose pitch can be regulated to the extent that it is said the drum "talks" and can be used for drum communication. Talking drums are hour-glass shaped with two heads...

Τα τύμπανα του πολέμου, δηλαδή.

Άσχετη απορία: Εσείς οι κυρίες που τα ξέρετε αυτά, το μεσάτο είναι το ίδιο με το εβαζέ, που κάπου κάποτε είχε πάρει το αυτί μου;
 
Last edited:
Νομίζω ότι το «εβαζέ» ρούχο (ιδίως το φόρεμα) είναι αυτό που από τη μέση και κάτω αρχίζει και φαρδαίνει. Νομίζω επίσης ότι λέγεται και «γραμμή άλφα», αλλά εντύπωσή μου είναι ότι το εβαζέ ρούχο δεν είναι ιδιαίτερα φαρδύ, όπως αυτό της γραμμής άλφα. Υπάρχει και ρήμα: «εβαζάρω»!
 
Η γραμμή άλφα είναι για φούστες και φορέματα που πάνω είναι στενά και προς τα κάτω καταλήγουν φαρδιά με μια ευθεία και κάπως "αυστηρή" γραμμή.
Μακάρι να ήξερα για τα μουσικά όργανα, όσα ξέρω και για τις φούστες! :-)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
...ίσως μάλιστα να έστεκε και κάτι σαν κόλουρο οκτώσχημο τύμπανο, κατά τον κόλουρο κώνο...
 
Στην αρχή μου ξένισε λίγο το οχτώσχημο, αλλά όσο το σκέφτομαι μου κάθεται καλύτερα...
 

nickel

Administrator
Staff member
Προτείνω το «αμφίκοιλο», όπως οι φακοί και τα βάζα.

Εικόνες με biconcave.


(Ξέρω, θα μου πείτε ότι είναι λίγο «δισδιάστατο» αυτό.)
 
Βλέπω πως μαζεύτηκαν πολλές καλές προτάσεις! Ευχαριστώ πολύ, παιδιά!
 
Top