metafrasi banner

noogie (school pranks)

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν ξέρω πόσα από αυτά τα σκληρά «παιχνίδια» εφαρμόζονται από τα Ελληνόπουλα. Διαβάζοντας όλα αυτά τα πράγματα αναρωτιέται κανείς αν στα αμερικάνικα σχολεία γίνονται βασανιστήρια μεταξύ παιδιών του δημοτικού και του γυμνασίου. Τέλος πάντων, είναι ολόκληρη λίστα από school pranks.

* Bag flipping/Nuggetting/Turtle shelling/Space Bagging/Dim Sim
* Flat tire/flat foot
* Hertz Doughnut
* Indian/Chinese burn
* Kancho
* "Kick me"
* Mooning
* Nipple cripple
* Noogie
* Pantsing
* Shoe-Lacing
* Spitball
* Swirlie
* Thumbtack
* Towel snap
* Wedgie
* Wet willy

Ίσως θα μπορούσαμε να κάνουμε ένα νήμα για όλα αυτά μαζί, ώστε ο καθένας να προσθέσει τη δική του μετάφραση από αναμνήσεις της σχολικής ηλικίας. Εμένα με ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή το noogie, δηλαδή:

Sometimes called a Monkey Scrub or a Russian Haircut, a noogie is performed when the middle knuckles of the fore and middle fingers are rubbed vigorously against the surface of the skull. A headlock may be applied for more exact or prolonged execution. An open-hand variant known as the Dutch Rub is performed with the heel of the hand.
 
Και την Ελλάδα το κάνουν αυτό, αλλά δεν ξέρω να υπάρχει ειδική ονομασία.
 

daeman

Administrator
Staff member
Πέρασαν πολλά χρόνια από τότε για να θυμάμαι πώς τα λέγαμε, αν τα λέγαμε κάπως εδώ, αλλά θυμάμαι ότι κάποια από αυτά τα βάρβαρα τα κάναμε κι εμείς:

Το noogie (και στο γυμνάσιο είχαμε έναν φιλόλογο που είχε ιδιαίτερη προτίμηση σ' αυτό· κι ευτυχώς γιατί, αν δεν μας έκανε αυτό, είχε πολύ βαρύ χέρι :eek:)
Το flat tire/flat foot, ειδικά σε παρελάσεις.
Το Indian/Chinese burn, πονούσε το άτιμο.
Το Kick me είναι all-time classic, και πολλές φορές σε καθηγητές.
Το Mooning σπάνια γιατί σε τέτοιο βάρβαρο περιβάλλον, εκτίθεσαι σε κίνδυνο.
Το Nipple Cripple, φρικτός πόνος.
Το Pantsing, επίσης κλασικό, προφανώς ξεβράκωμα.
Το Shoe Lacing, όταν τα παπούτσια είχαν ακόμη κορδόνια, τώρα δύσκολο.
Το Thumbtack, προφανώς πινέζα το λέγαμε, και σε καθηγητές.
To Wedgie, very embarassing.

Και το πιο βάρβαρο και επικίνδυνο απ' όλα, που μόνο η ανατομία των αγοριών επέτρεπε: hit with a fist or even kick somebody's balls hard, so that he doubles up in pain. :eek:

Πάντως, ξαναδιαβάζοντας τώρα όλα αυτά, απορώ πώς τη βγάλαμε καθαρή με όλο αυτό το Guantanamo...

Edit: Θυμάται κανείς το "σαλαμάκι";
 
Το noogie δεν ξέρω πώς λέγεται, αλλά τα παιδιά μου μόλις μου είπαν ότι το Indian/Chinese burn το λένε "το τσίμπημα των χίλιων μελισσών".
Το Pantsing όντως "ξεβράκωμα".

@ Daeman: Το θυμάμαι πολύ καλά το "σαλαμάκι". Αν ο άλλος το έκανε σωστά και είχε βαρύ χέρι, ήταν δράμα...
 

SBE

¥
Καλά ρε παιδιά, τι παιδική ηλικία είχατε;
Δε λέω, τα παιδιά πλακώνονται στο ξύλο, αλλά τόση διαστροφή πια να υπάρχει και εξειδικευμένο όνομα για κάθε βασανιστήριο...
 
Last edited by a moderator:

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αναβίωση νήματος. Καμιά ιδέα για την απόδοση του wedgie;
A wedgie (sometimes also known as a "gotchie" or "grundy" or "melvin") is any one of a variety of pranks involving pulling the victim's underwear up so that it wedges between the buttocks and may even be performed to the extent that the victim's underpants are torn off.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Επειδή η κωλοσφήνα μπορεί να σημαίνει κάτι άλλο —έχει ήδη καμιά δεκαριά ευρήματα: στα περισσότερα χρησιμοποιείται αντί για το κωλοσφίξιμο, την κωλόσφιξη ή την κωλοπιλάλα με τη μεταφορική τους σημασία, ενώ σ' ένα άλλο μεταφράζει το butt plug— και η λέξη wedgie δεν περιέχει κωλο- ή κάτι άλλο «απρεπές», θα πρότεινα τη βρακοσφήνα ή το βρακοσφήνωμα.

Μακριαπομάς όλα αυτά. NIOBP. Not in our back yard premises. :rolleyes:


Btw, bully-proof design to the rescue:

In 2007, eight-year-old second graders Jared and Justin Serovich came up with "wedgie-proof" underwear at the Central Ohio Invention Competition 2007 where their invention got them into the finals.
http://en.wikipedia.org/wiki/Wedgie#Events
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αναβίωση νήματος. Πρόσφατα διάβασα από την Αόρατη Μελάνη το "βρακοσφεντόνα" για το wedgie. Το βρίσκω πολύ καλό!

Επαναφέρω την ερώτηση για το noogie. Αν δεν έχουμε όνομα γι' αυτό, μπορούμε τουλάχιστον να εφεύρουμε;
 

nickel

Administrator
Staff member
Κεφαλοτρίψιμο; (Συνδυάζεται με κεφαλοκλείδωμα.)
 
Κεφαλοτρίψιμο; (Συνδυάζεται με κεφαλοκλείδωμα.)
Βάσει της ίδιας λογικής, θα μου φαινόταν φυσικότερος (και πιο κατανοητός και εκφραστικός) ο κεφαλοτρίφτης.
 
Top