metafrasi banner

Is yesterday's crawdad tomorrow's fry? = Χέζουν οι αρκούδες στο δάσος;

Alexandra

Super Moderator
Staff member
This form of questioning is to indicate that the answer to a previous question is obviously a yes. (Crawdad=crawfish)
Κάτι σαν το "Μασάει η κατσίκα ταραμά;", αλλά η απάντηση στην αγγλική έκφραση είναι "ναι", ενώ στην κατσίκα είναι όχι. Καμιά ιδέα;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Η απάντηση στην κατσίκα είναι «μασάει και φτύνει τα κουκούτσια», δηλαδή ναι. Όπως το «σπινιάρει η γάτα στο γιαούρτι;» «σπινιάρει κι αφήνει και γραμμές». Νομίζω ότι σου κάνει, δηλαδή.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
ΟΚ, μάλλον είχα λανθασμένη εντύπωση για τη χρήση της κατσίκας και του ταραμά, αλλά τώρα που το λες είναι προφανές.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Η απάντηση στην κατσίκα είναι «μασάει και φτύνει τα κουκούτσια», δηλαδή ναι. Όπως το «σπινιάρει η γάτα στο γιαούρτι;» «σπινιάρει κι αφήνει και γραμμές». Νομίζω ότι σου κάνει, δηλαδή.

Καλημέρα.
Ίσως δεν είναι τόσο απλό :). Όπως δείχνει και το λήμμα στο slang.gr, η αρχική απάντηση στο τι μασάει η κατσίκα είναι «όχι» και χρειάζεται το δεύτερο επίπεδο, με την απάντηση στο ανάλογο στυλ, για να εμφανιστεί το «και βέβαια ναι». Στην περίπτωση αυτής της αγγλικής φράσης η απάντηση (πρέπει να) είναι ένα απλό ναι, κάπως σαν σε μια ερώτηση του στυλ «ένα κι ένα δεν κάνουν δύο;».
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Χμ... Να σου πω την αμαρτία μου, δεν είχα διαβάσει το λήμμα στο slang.gr, βασίζομαι απλώς στη χρήση έτσι όπως την είχα στο μυαλό μου. Κάτσε να πάρουμε και καμία άλλη γνώμη, τότε.

Αλ, η στιχομυθία πώς είναι;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Καρτούν. Ένας τύπος κάνει οτοστόπ σ' έναν φορτηγατζή και γίνεται η εξής στιχομυθία:

-You wouldn't happen to be heading to the country, would you?
-Is yesterday's crawdad tomorrow's fry? Hop in.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αφού είναι καρτούν και υπάρχει και το επιβεβαιωτικό "Hop in" νομίζω ότι ένα «Μασάει η κατσίκα ταραμά; Ανέβα!» (ή ένα «Σπινιάρει η γάτα στο γιαούρτι; Ανέβα!») μπορούν να μπουν μια χαρά εδώ.

Άλλες ιδέες (κρύες μου φαίνονται): «Βγαίνει ο Ήλιος στην Ανατολή;» «Έχει στη θάλασα νερό;»

Περίεργο πράγμα αλλά δεν μου 'ρχονται στο μυαλό «ζουμερές» ερωτήσεις σε τέτοιο στυλ με απάντηση ένα ξεκάθαρο ναι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Για τις αρκούδες, τεκμηρίωση Αρκά.



Από τη σελίδα του slang.gr.
 

Attachments

  • arkas.jpg
    arkas.jpg
    65.6 KB · Views: 630
Καλά, υπάρχει και η ερώτηση της Μπέτυς και της Ματθίλδης "η Eurovision είναι κάτι πρωτόγνωρο για τους Αζερμπαϊτζάν ανθρώπους;"
 

daeman

Administrator
Staff member
Σχετική ατάκα του Τζακ Γουόρντεν προς τον Γούντι Άλλεν στο Mighty Aphrodite:
Did the Trojan horse have a wooden dick?
 

Zazula

Administrator
Staff member
Σχετική ατάκα του Τζακ Γουόρντεν προς τον Γούντι Άλλεν στο Mighty Aphrodite:
Did the Trojan horse have a wooden dick?
Δίνει άλλη διάσταση στην παραίνεση «χτύπα ξύλο»! :D
 
Γενικά, αυτά που γράφει στο slang.gr θα τα χρησιμοποιούσα με προσοχή. Ειδικά, το σπινιάρει η γάτα στο γιαούρτι σαν έκφραση δεν ξέρω κατά πόσο χρησιμοποιείται και προσωπικά ούτε η γάτα, ούτε η κατσίκα μ' αρέσουν σαν εκφράσεις. Τις βρίσκω λίγο χυδαίες.

Για τον συγκεκριμένο διάλογο, μπορείς να πεις και το κλασικό "τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια".
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ειδικά, το σπινιάρει η γάτα στο γιαούρτι σαν έκφραση δεν ξέρω κατά πόσο χρησιμοποιείται
Πολύ. Ανάλογα την ηλικιακή ομάδα ;)
 
Εγώ από πιτσιρικαρία δεν το έχω ακούσει να λέγεται. Ίσως να είναι ζήτημα και κοινωνικής τάξης ή γεωγραφικής περιοχής.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Στην πιτσιρικαρία της μεσοαστικής τάξης των νοτίων προαστείων ακούγεται πολύ από τότε που πήγαινα σχολείο (όχι πολύ παλιά, μόλις πρόπερσι τέλειωσα :))
 

daeman

Administrator
Staff member
Στις Β-ΒΑ συνοικίες, τη γάτα στο γιαούρτι την έλεγαν εδώ και 30 χρόνια που πήγαινα σχολείο, αλλά από τότε δεν μου άρεσε.
Προφανώς, Αμβρόσιε, δεν πηγαίναμε μαζί σχολείο :D:
 
Η δική μου η γενιά των βορείων προαστίων δεν την χρησιμοποίησε ποτέ (προφανώς θα την θεώρησε πολύ λαϊκάντζα). Και η σημερινή πιτσιρικαρία που βρίσκεται γύρω μου, ούτε. Τώρα, από εκεί και πέρα, τι να σου πω... Στο Google πάντως, τα αποτελέσματα είναι πολύ ισχνά και επανάληψη του ίδιου.

BTW, το τραγούδι τι σχέση έχει με τη γάτα και το γιαούρτι;
 
Top