Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 12

Thread: Τι είπε ο Κοροβέσης;

Senior Member Elsa's Avatar

Τι είπε ο Κοροβέσης;

Αν θέλετε να ακούσετε με τα αυτιά σας τι είπε ο Κοροβέσης, στο Κανάλι 1, υπάρχει το ηχητικό αρχείο της συνέντευξής του, σε 3 μέρη.
    (Πάτε αριστερά στο μενού > συνεντεύξεις, ψάχνετε κάτω την ημερομηνία 18/8/09 και κατεβάζετε τα αρχεία).
    Πολλά γράφτηκαν και ειπώθηκαν, αλλά το πραγματικά εντυπωσιακό είναι οτι για πρώτη φορά ο Βέλτσος, στα ΝΕΑ, έγραψε κάτι απλό και απόλυτα κατανοητό!

Από άρθρο του Κοροβέση στην "Ε" με τίτλο "Ιδού ο ένοχος":

[...]
    Και όταν ένα κόμμα βρίσκεται σε μια βαθιά κρίση, ένα τυχαίο γεγονός, όπως ήταν η συνέντευξή μου στο Κανάλι 1 του Πειραιά, μπορεί να αναδείξει τη σοβαρότητα των πολιτικών προβλημάτων, που αν δεν αντιμετωπιστούν πολιτικά, τότε οι συνέπειες μπορεί να είναι απρόβλεπτες. Και πολύ φοβάμαι πως οι ηγεσίες του ΣΥΝ έχουν χάσει το παιχνίδι και οι διάφοροι έμμισθοι γραφειοκράτες θα συνεχίσουν να αυτογελοιοποιούνται. Από τον Τύπο έμαθα πως επιθυμούν την τιμωρία μου ή την παραίτησή μου. Σε μένα δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα. Και αυτό δείχνει πως η ηγεσία του ΣΥΝ έχει χάσει την επαφή με την πραγματικότητα. Τιμωρείς ή διαγράφεις κάποιον που είναι μέλος σου. Εγώ δεν υπήρξα ποτέ μέλος του ΣΥΝ. Και μπορεί να εκπροσωπώ κατά το ένα δέκατο τέταρτο τον ΣΥΡΙΖΑ στο Κοινοβούλιο, αλλά δεν είμαι μέλος του, γιατί ακόμα δεν έχει τη δυνατότητα να κάνει εγγραφές μελών. Αρα, ποιος θα διαγράψει ποιον.[...]

Θα ήθελα να ελπίζω η εγγύτητα των εκλογών να μην κρύψει κάτω από το χαλί όλα αυτά τα προβλήματα, αλλά φοβάμαι οτι έτσι θα γίνει...

Το απεχθέστερο και χυδαιότερο σχόλιο, το έκανε σίγουρα ο Σ.Λυκούδης, (με όλη την ευθύνη των λόγων του, μάλιστα!) σα δε ντρέπεται...
    Οπως είπε μιλώντας στο Μέγκα χθες: «Είμαι βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ και γιατρός. Τα λέω με όλη την ευθύνη των λόγων μου ότι βρίσκεται σε κατάσταση ευφορίας».
    Πωλείται όπως είναι, επιπλωμένο...

Senior Member
    Quote Originally Posted by Elsa View Post
    Το απεχθέστερο και χυδαιότερο σχόλιο, το έκανε σίγουρα ο Σ.Λυκούδης, (με όλη την ευθύνη των λόγων του, μάλιστα!) σα δε ντρέπεται...
    Οπως είπε μιλώντας στο Μέγκα χθες: «Είμαι βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ και γιατρός. Τα λέω με όλη την ευθύνη των λόγων μου ότι βρίσκεται σε κατάσταση ευφορίας».
    Έλσα, στην Ελευθεροτυπία λέει ότι το σχόλιο το έκανε ο Θ. Λεβέντης (καθόλου λεβέντικα...)

Senior Member Elsa's Avatar
    Oops, mea culpa! Έχεις δίκιο...Μακάρι να μπορούσα να διορθώσω το μήνυμά μου, αλλά δυστυχώς, δεν γίνεται.
    Πωλείται όπως είναι, επιπλωμένο...

Senior Member Costas's Avatar
    Κομμάτι της πρώτης συνέντευξης Κοροβέση. Το πήρα από το ΕΟΣ (Ένωση Οπαδών Σύριζα):
    Ερ: Πως κρίνετε την υπόθεση Siemens;
    ΠΚ: Είναι ένα σκάνδαλο, δομικό θα έλεγα, του μαφιόζικου καπιταλισμού. Δηλαδή ξέρουμε όλοι – ο καπιταλισμός, δεν είναι ο καλός καπιταλισμός του 19ου αιώνα ή του 20ου που έκανε εργοστάσια, έδινε δουλειές κλπ., τώρα είναι ένας...καπιταλισμός μαφία, ο οποίος αρπάζει το κέρδος και δημιουργεί φτώχια.

Αν αυτό δεν είναι θεωρητική ανεγκεφαλία, τότε τι είναι; Αναρχοαριστερισμοαρλουμπισμός.

Από την τελευταία του συνέντευξη στην Ελευθεροτυπία:

Ιστορικά ρεύματα της αριστεράς, όπως οι λουξεμπουργκιστές, τροτσκιστές, μαοϊκοί και άλλες ενδιάμεσες αποχρώσεις, κατόρθωσαν πρώτη φορά να ανατρέψουν την παράδοση των διασπάσεων και να δημιουργήσουν μια πορεία ανασύνθεσης.
    (...)
    Υπάρχει ένας «αριστερισμός» στον ΣΥΡΙΖΑ που τον επηρεάζει αρνητικά. Αλλά αυτόν δεν πρέπει να τον ψάξουμε στις συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ, αλλά στον ίδιο τον ΣΥΝ, και μάλιστα στους ανανεωτές του. Φυτρώνουν σε οποιοδήποτε τηλεοπτικό κανάλι, τους σπείρεις δεν τους σπείρεις, συχνά με έναν και μόνο στόχο, προκειμένου να ηγεμονεύσουν, να διαλυθεί ο ΣΥΡΙΖΑ. Αυτό δεν κάνουν και οι αριστεριστές που κλέβουν τις κάλπες από τις φοιτητικές εκλογές ή χαλάνε γενικές συνελεύσεις επειδή έτσι γουστάρουν;

Τελικά, "οι αριστεριστές που κλέβουν τις κάλπες" κλπ. είναι άλλοι από τους "λουξεμπουργκιστές, τροτσκιστές, μαοϊκούς και άλλες ενδιάμεσες αποχρώσεις"; Γιατί εδώ από τη μια τους επαινεί και από την άλλη τους φέρνει σαν παράδειγμα προς αποφυγή. Ο άνθρωπος βρίσκεται σε διανοητική σύγχυση.

Καλά το λέει ο Γιώργος Πήττας, στο ΤVXS:
    Γιατί κύριε Κοροβέση, η πολιτική, στο επίπεδο που βρεθήκατε, δεν γίνεται με όρους καφενείου ή σύναξης στο μπαράκι κάποιου κολλητού.
    Τας λεωφόρους οδούς φεύγων επί τας ατραπούς βάδιζε, αψευδεῖ δε προς άκμονι χάλκευε γλῶσσαν.
    Εμπληξία γαρ η άλογος φιλανθρωπία.
    Souffle sur tes braises pour rester vivant.

Senior Member
    Ας δούμε λίγο την ταμπακιέρα της διαπλοκής στις τηλεπικοινωνίες από την αρχή, γιατί το εθνικό δημοσιογραφικό σπορ είναι σχολιασμός δηλώσεων επί δηλώσεων για να μη βγαίνει τίποτα.

Στο λινκ του tsioutsiou παραπάνω, προσθέτω λινκ με το χρονικό της υπόθεσης Ζήμενς-Οικουμενική αφηγημένο από τον Στάθη (μέσω Δημ. Στρατούλη στην "Αυγή") στην Ελευθεροτυπία, σε απάντηση των αιτιάσεων Βότση.

Ωστόσο, η ταμπακέρα όχι της υπόθεσης Σήμενς αλλά της υπόθεσης Κοροβέση είναι άλλη: είναι η διαμάχη αριστεράς και δεξιάς του ΣΥΡΙΖΑ, και η ίδια διαμάχη εντός του ΣΥΝ. Η υπόθεση Ζήμενς είναι μόνο μια αφορμή. Επ' αυτής της ταμπακέρας, στο ίδιο λινκ υπάρχει στο τέλος κείμενο του Ψαριανού.
    Τας λεωφόρους οδούς φεύγων επί τας ατραπούς βάδιζε, αψευδεῖ δε προς άκμονι χάλκευε γλῶσσαν.

Από την Αυγή:

Ιδιαίτερη αίσθηση προκάλεσε η βαρυσήμαντη παρέμβαση του Αλέξη Τσίπρα, καθώς και τα πολιτικά και οργανωτικά διλήμματα-ερωτήματα που έθεσε. Ο πρόεδρος του ΣΥΝ δεν έκρυψε την ανησυχία του για τη μετεκλογική παρουσία του συμμαχικού σχήματος και την απουσία ιδεολογικής συζήτησης, αλλά και την ενόχλησή του για τις επιθέσεις που δέχεται ο ΣΥΝ από μερίδα των συνιστωσών, κάνοντας λόγο ακόμα και για “μίσος” και φέρνοντας το παράδειγμα των μετεκλογικών άρθρων του κ. Κοροβέση.

Τα έντονα δικά μου.

Αν έχει κανείς κανένα λινκ για τα περίφημα αυτά άρθρα, ας το βάλει, γιατί εγώ, τουλάχιστον, δε βρήκα τίποτα στο μπλογκ του Κοροβέση (το τελευταίο είναι της 3ης Οχτωβρίου).

Administrator nickel's Avatar
    Να εννοεί άρθρα σαν αυτό στην Ελευθεροτυπία, άραγε;
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Αριστεία, ρε!
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Α, μάλιστα, ευχαριστώ! Για κάποιο λόγο δεν ενημερώνει το μπλογκ του, που έχει σταματήσει στις 3 Οχτωβρίου.

Page 1 of 2 1 2 LastLast